Parlament Krima izglasao je juče pripajanje tog poluostrva Rusiji i nacionalizaciju dobara ukrajinske države u tom regionu. Na referendumu, koji je održan u nedelju, čak 97 odsto građana Krima glasalo je za pripajanje tog poluostrva Rusiji. Zapadne zemlje i nova vlada u Kijevu referendum na Krimu smatraju nelegitimnim, što je juče ponovio američki predsednik Barak Obama.

On je uveo sankcije grupi od sedam ruskih i četiri ukrajinska zvaničnika. Na Obaminoj crnoj listi je i zamenik premijera Rusije Dimitrij Rogozin. I šefovi diplomatija EU uveli su sankcije za 21 ruskog i ukrajinskog zvaničnika, kojima će biti zamrznuta imovina i uvedene vize. Španija, Portugal, Italija, Grčka i Kipar imale su rezerve prema uvođenju sankcija. EU je već suspendovala razgovore sa Rusijom o ekonomskom i viznom sporazumu.

„Republika Krim od UN i svih zemalja sveta traži da bude priznata kao nezavisna država. Krim od Ruske Federacije traži da ga prihvati kao svoj deo“, navodi se u tekstu koji je usvojio parlament u Simferopolju. Krimski premijer Sergej Aksjonov izjavio je da će od 30. marta Krim preći na rusko računanje vremena, a ranije je ocenio da će premeštanje svih institucija u Rusiju trajati najmanje godinu dana. Vlasti u Simferopolju su u više navrata saopštile da će vojnici koji žele da ostanu verni Kijevu morati da napuste poluostrvo.

Aksjonov, koji je otputovao u Moskvu, gde donji dom ruskog parlamenta, Duma, u petak treba da glasa o pripajanju Krima Rusiji, je na svom Tviter nalogu saopštio da je Krim već napustilo 500 ukrajinskih vojnika.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je juče Ukrajinu da se organizuje kao federalna država i da raspiše nove izbore. U saopštenju se apeluje na ukrajinski parlament da sazove konstitutivnu skupštinu koja bi pripremila nacrt novog ustava. Time bi zemlja dobila federalno uređenje i više ovlašćenja prenela na regione. S druge strane, ukrajinski parlament odobrio je juče delimičnu mobilizaciju kako bi se odgovorilo na „mešanje Rusije u unutrašnja pitanja Ukrajine“.

V. d. predsednika Ukrajine Oleksandar Turčinov je u parlamentu izjavio da je referendum o pripajanju Krima Rusiji „velika farsa“. Za delimičnu mobilizaciju glasalo je 275 poslanika, 33 nije glasalo, a niko nije bio protiv.

Dragomir Anđelković, istoričar i analitičar, kaže za Danas da su rezultati referenduma očekivani. „Za mene bi bilo iznenađenje ako bi se Rusija opredelila da zaista anektira Krim. Mislim da će Moskva defakto pomoći Krimu stvaranje samostalne države, a de jure da neće prihvatiti pripajanje tog poluostrva. Rusija želi da se pronađe aranžman za čitavu Ukrajinu, a ne da se sve svede samo na Krim“, ukazuje Anđelković.

Bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov pozdravio je rezultat referenduma o pripajanju Krima Rusiji i kritikovao sankcije Zapada.

Rusija je pre nedelju dana predložila SAD i Evropljanima formiranje međunarodne grupe za podršku Ukrajini da bi izašla iz krize. To je juče saopštilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova. „Uzimajući u obzir zahteve SAD i evropskih država, pripremili smo i pre nedelju dana dostavili našim glavnim partnerima u SAD, Evropi i drugim regionima predloge Rusije o načinu podrške merama koje sami Ukrajinci moraju da donesu radi izlaska iz krize“, piše u saopštenju. Među navedenim uslovima je i „neophodnost da se ukrajinski političari distanciraju od ultranacionalista“ koje Moskva optužuje da su ušli u novu vladu u Kijevu nakon smenjivanja predsednika Viktora Janukoviča u februaru.

Moskva predlaže i da ruski bude drugi zvaničan jezik u Ukrajini i da ima „neutralni vojni i politički status koji će garantovati Rusija, EU i SAD i koji će biti podržan rezolucijom Saveta bezbednosti UN“. Ruska Duma razmotriće 21. marta sve zakone koji su neophodni za ulazak Krima u sastav Rusije, izjavio je juče potpredsednik donjeg doma Sergej Neverov. On je kazao da će ta procedura biti sprovedena „dosta brzo zato što je to prioritet u radu Dume“.

Ruska štampa pozdravila je odluku birača na Krimu da podrže pripajanje Rusiji. „Krim se vraća Rusiji“, naslov je Komsomolske pravde, a lista Izvestija „Uprkos nekima, mi smo srećni“.

Rublja zvanična valuta

Rublja je od sada zvanična valuta Krima, saopštio je juče krimski parlament dan nakon odluke o pripajanju te ukrajinske teritorije Rusiji. Grivna koja je do sada bila zvanična valuta na Krimu, biće u upotrebi paralelno sa rubljom do 1. januara 2016, precizirao je parlament.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari