Nacionalistička revolucija u Hrvatskoj 1

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u Novinarskom domu u Zagrebu održala je juče predavanje na međunarodnoj videokonferenciji o slobodi medija i proveravanju činjenica koju su povodom Svetskog dana slobode medija organizovali Hrvatsko novinarsko društvo i ambasada SAD-a. Izlaganje je zasenio deo demonstranata iz publike, odnosno aktivista Radničke fronte, koji su držeći transparent „Hrvatska vlada ubija medije“ napisan na engleskom jeziku izviždali predsednicu, prenosi jutarnji.hr.

                       

Kolinda Grabar Kitarović demonstrantima je odgovorila preko Fejsbuka. „Razočarana sam što su me upravo oni, koji se navodno zalažu za slobodu govora i medija, prekinuli za vreme govora u Novinarskom domu. Ne dopuštajući mi iznošenje mišljenja pokazali su kako nisu iskreni zagovornici slobode govora, već očito angažovani aktivisti. I dalje ću se istrajno zalagati za očuvanje slobode medija i za odgovornost za izrečenu javnu reč!', napisala je predsednica na Fejsbuku.

Nemački Špigel je kao glavnu vest na svom sajtu imao analizu situacije u Hrvatskoj koja „ne izgleda nimalo pitomo“. ‘Već sto dana Hrvatska ima novu vladu. Medije drže na uzdama, a nacionalistički je ton sve glasniji’, započinje novinar tekst u Špiegelu, prenosi jutarnji.hr, te se, navodi, „odmah obrušava na ministra kulture Zlatka Hasanbegovića“.

Prema autoru Špigela, Hasanbegović trivijalizuje fašističke zločine. Špigel podseća da je ministar oduzeo finansijska sredstva politički nepopularnim kulturnim i medijskim projektima. Podseća se i da je Poverenik Saveta Evrope za ljudska prava, Nils Muižnieks, prilikom posjete Hrvatskoj u aprilu izjavio: Socijalna kohezija i pluralizam su pod pretnjom u Hrvatskoj.

Špigel to smatra teškim rečima posle prvih 100 dana vladajuće „Domoljubne koalicije“. U analizi se dalje navodi kako Vladu Hrvatske vodi bivši farmaceutski preduzetnik Tihomir Orešković dok u stvarnosti konce vuče Tomislav Karamarko, šef HDZ-a i prvi potpredsednik Vlade.

Kao osnovne ciljeve nova je Vlada navela smanjenje duga, povećanje konkurentnosti u ekonomiji, poboljšanje rada uprave i smanjenje nezaposlenosti, a umesto obećanih reformi zasad je zabeležena samo borba u sektoru kulture i ograničenje slobode medija, piše Špigel .

Spomenuti su i skandalozni slučaj bivšeg ministra Mije Crnoje, kao i sporne članci ministra Hasanbegovića. Kritički su prokomentarisane smene na Hrvatskoj televiziji i izbacivanje satirične emisije News Bar iz programa.

Kroz razgovor s politikologom dr. sc. Sandrom Knezovićem i profesorom i politikologom Žarkom Puhovskim Špigel zaključuje da Hrvatska još nije Poljska ili Mađarska, ali o ‘nacionalističko-konzervativnoj revoluciji’ se već može govoriti, prenosi jutarnji.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari