Širom Amerike, neki podaci ukazuju da je reč o 170 gradova, besne protesti zbog odluke velike porote da ne podiže optužnicu protiv belog policajca koji je u avgustu u Fergusonu u državi Misuri usmrtio crnog tinejdžera. Nemiri u Fergusonu ne jenjavaju, a policija je do sada uhapsila 44 osobe.

Ipak za razliku od ponedeljak uveče, situacija u Fergusonu, predgrađu Sent Luisa, znatno je bolja, kazao je šef policije Džon Belmar. Demonstranti su polomili stakla na zgradi gradske skupštine i zapalili jedno policijsko vozilo, dok je zabeležena jedna pucnjava. Više od 2.200 pripadnika Nacionalne garde raspoređeno je kao ispomoć policiji u uspostavljanju i očuvanju reda u gradu, dok policija navodi da će biti potrebno 10.000 policajaca ne bi li se situacija vratila u normalu.

Garda sa gas maskama i opremom za razbijanje demonstracija pravi kordone po ulicama. Takođe, prema navodima dopisnika sa lica mesta, u okviru potere za demonstrantima angažovani su policijski psi, a na kritičnim mestima izvedena su i oklopna vozila i jedan helikopter.

Policajac Daren Vilson, koji je upucao Majkla Brauna sa 12 metaka, dodatno je potpirio bes pošto je u prvoj izjavi za ABC njuz kazao da „mu je savest čista“. Vilson je negirao izjave svedoka da je Braun podigao ruke uvis ukazujući da to što je on bio crnac nema nikakve veze sa celim incidentom. „U borbi koja je prethodila pucnjavi osećao sam se kao petogodišnjak u posedu američkog rvača Hulka Hogana. Znam da sam dobro obavio svoj posao.“

S druge strane, pravni zastupnik Braunove porodice kazao je da je odluka porote „nepoštena“, ali je takođe i osudio nasilje koje je usledilo nakon odluke. Šef policije Sent Luisa Džon Belmar kazao je da je u Fergusonu „situacija tokom noći bila mnogo bolja nego u ponedeljak“.

Ulje na vatru dolila je i vest da je telo 20-godišnjeg Andrea Džošue pronađeno u automobilu te da sve ukazuje da je namerno upucan tokom velikih nereda u utorak. Njegovo telo pronađeno je automobilu koji je bio parkiran na samo nekoliko metara udaljenosti od mesta gde je ubijen Braun.

Protesti su zabeleženi između ostalih u Sijetlu, Albukerkiju, Njujorku, Klivlendu, Los Anđelesu, Oklandu, Mineapolisu, Atlanti, Portlandu, Čikagu i Bostonu. U Oklandu, gde su uhapšene 43 osobe, demonstranti su uništavali policijske automobile i radnje u centru grada. Prijavljeno je nekoliko pljački, prvenstveno prodavnica mobilnih telefona i auto-placevi, dok je glavni put nakratko bio blokiran, prenosi CBS.

Obraćajući se iz Čikaga, američki lider Barak Obama poručio je da „nema izgovora za destruktivno ponašanje i kriminalna dela“ i dodao da bi svi odgovorni trebalo da budu privedeni. „Mi smo država zasnovana na vladavini prava i stoga treba da prihvatimo odluku koju je donela velika porota. Postoje Amerikanci koji se slažu sa njom i oni koji se ne slažu, duboko su razočarani, besni. To je potpuno razumljiva reakcija“, kazao je lider SAD.

Frustracije zbog odluke velike porote su duboko ukorenjene u mnogim zajednicama, kazao je Obama i dodao da mnogi smatraju da zakoni nisu pošteni ni pravični. Ukazao je da je naredio generalnom tužiocu Eriku Holderu da sagleda koje bi mere mogle biti preduzete ne bi li se izgradilo poverenje u zajednice i osiguralo pošteno sprovođenje zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari