Iako su zimski praznici nedavno završeni u Rusiji, Rusi već planiraju novo „bekstvo“ u Evropu, budući da u sve većem broju kupuju avionske karte i rezervišu hotele. Oni takođe sakupljaju potvrde iz banaka, formulare za osiguranje, plaćaju takse, fotografišu se, fotokopiraju dokumenta, čekaju u dugim redovima i odlaze na razgovore sa zvaničnicima ambasada, a sve to da bi dobili evropsku vizu, što ukazuje da zidovi koji odvajaju Rusiju od Zapada još uvek postoje.


I dok Estonci, Bugari, Letonci i Poljaci mogu da se šetaju po Starom kontinentu nesputani granicama i papirologijom koja ih je nekada vezivala za Moskvu, Rusi moraju da traže dozvolu za tako nešto. Prema rečima putnika, put do vize je frustrirajući i često pun poniženja, dok se mnogi pitaju zašto su ruski građani toliko nepoželjni. „Možda je reč samo o tome što je Rusija isuviše velika ili su u pitanju naši konflikti iz prošlosti“, rekao je Mihail Poponin (21), profesionalni skejter, koji je na temperaturi znatno ispod nule čekao u redu za vizu ispred estonske ambasade. „Možda misle da je Rusija nazadna zemlja“.

Unutrašnje restrikcije za odlazak u inostranstvo ublažene su u Rusiji nakon raspada Sovjetskog Saveza, a sloboda putovanja preko ruskih granica, naročito u 27 država članica EU, veoma se poštuje. Međutim, kako se navodi, Unija baš i nije rada da bude domaćin ovakvim gostima. Ruski zvaničnici godinama vrše pritisak na svoje evropske kolege da bar umanje restrikcije za putnike iz njihove zemlje. Pitanje vize je u proteklih nekoliko nedelja ponovo u centru pažnje, budući da su evropski zvaničnici nagovestili da su voljni da razmotre ublažavanje restrikcija za ruske državljane.

Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos rekao je prilikom posete Moskvi da će Španija, koja trenutno predsedava EU, iskoristiti svoju poziciju da pokrene inicijativu da se olakša politika izdavanja viza za ruske državljane. Međutim, i drugi evropski zvaničnici su davali slična obećanja u prošlosti od kojih većina nije ispunjena.

Viza za zemlje EU košta najmanje 50 evra, ali ono što većinu Rusa muči nije novac, već nagoveštaj mogućnosti da su Rusi nepošten narod. Ruski putnici moraju da izvade potvrdu iz banke o svojim primanjima kao dokaz da mogu da priušte odmor na željenoj destinaciji. Takođe moraju da pokažu potvrdu o zaposlenju, te hotelske rezervacije i unapred kupljene avionske karte, što je nagoveštaj da se svi podnosioci zahteva za vizu posmatraju kao potencijalni nelegalni imigranti.

Evropljani kao i Amerikanci, takođe, moraju da vade vizu za Rusiju, ali proces izdavanja obične turističke vize je u većini slučajeva mnogo jednostavniji. „Aktuelni vizni režim predstavlja jasnu ilustraciju činjenice da Rusija i Evropska unija nisu partneri za kakve se često izdaju“, rekao je Arkadi Mošes, analitičar u Finskom institutu za međunarodne poslove. „Obični građani Rusije vizni režim doživljavaju kao najbolji pokazatelj nedostatka partnerstva između njihove zemlje i EU jer proces izdavanja viza nije samo simboličan, već se zaista odražava na živote ljudi“.

Evropska unija sada obuhvata i nekadašnje zemlje Varšavskog pakta, kao što su Poljska i Rumunija. Međutim, ono što kod mnogih Rusa budi najveću gorčinu jeste to što moraju da traže dozvolu da uđu u Estoniju, Letoniju i Litvaniju, bivše sovjetske republike, koje su sada članice EU. U vreme SSSR, Rusi su mogli bez ikakve dozvole vikendom da posete sve tri zemlje.

Razlog zbog kojeg je vizni režim na snazi varira. Na prvom mestu, u Evropi nema dovoljno političke volje da se to promeni. Iako je građanima EU takođe potrebna viza za odlazak u Rusiju, malo njih je zainteresovano za putovanje u tu zemlju. Veliki deo država članica EU ozbiljno strahuje zbog ogromnog broja Rusa koji slobodno ulaze u evropski blok, kaže Fernando Valencuela, šef delegacije EU u Rusiji. „Znamo da se sve ovo u vezi sa vizom tiče pitanja nezakonite imigracije, organizovanog kriminala, krijumčarenja droge i sličnih stvari“, rekao je Valencuela i dodao da iako španska vlada želi da reši to pitanje tokom svog predsedavanja EU, rasprava o tome još nije počela.

Evropa definitivno nije jedina destinacija za koju su zainteresovani putnici iz Rusije. Turska i Egipat su takođe omiljene zemlje ruskih turista, a vize za ova putnička odredišta mogu da dobiju na aerodromima. Izrael je u potpunosti ukinuo vize za Ruse 2008. Ipak, ruski državljani imaju volju da se upuštaju u proces izdavanja viza za EU gde veliki broj njih ima svoje kompanije. Međutim, poslovni ljudi često nailaze na probleme. „Treba hitno da idem na poslovni put i imam vizu, ali moj pomoćnik, koga moram da povedem sa sobom, mora da čeka na vizu šest dana,“ rekao je Vladimir Drigant (60).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari