SAD i Britanija traže da Ivanov odustane od amnestije 1

Makedonske i strane obaveštajne službe izvestile su nas o realnoj pretnji po život dvojice lidera… Evo vidite da pretnje ima i za mene. Da se ubije predsednik! Šta će se postići s tim? Treba da se ubijamo idejama izjavio je juče predsednik Makedonije Đorđe Ivanov, čija je odluka da pomiluje 57 osoba, a među njima su istaknuti političari i biznismeni protiv kojih su pokrenute istrage, podstakla demonstracije i nerede u Skoplju.

Međutim, Ivanov u intervjuu za četiri makedonske televizije emitovanom uživo juče posle podne nije dao konkretan odgovor na pitanje odakle je dobio informacije protiv kojih osoba su pokrenute istrage.

– U kabinetu postoji odeljenje za pomilovanja koje ima pristup svim institucijama. Predsednik države ima načina da dođe do svih informacija u državi rekao je Ivanov, prenosi BIRN Makedonija.

U međuvremenu, Ivanov se našao pod velikim pritiscima ne samo opozicije i civilnog sektora u Makedoniji da povuče svoju odluku o amnestiji, već i Sjedinjenih Država, Velike Britanije i drugih zemalja.

“Sjedinjene Američke Države su duboko zabrinute zbog odluke makedonskog predsednika Đorđa Ivanova o pomilovanju osoba koje su predmet istrage u vezi sa aferom prisluškivanja”, saopštio je Stejt department. Ako ova odluka bude primenjena, navodi se u saopštenju, to će značiti zaštitu korumpiranih zvaničnih predstavnika i osporavanje pravde makedonskom narodu. “To će ujedno značiti dalje podrivanje vladavine prava u Makedoniji, integriteta njenih pravnih institucija, kao i kredibilnost njene posvećenosti fundamentalnim vrednostima NATO i EU”, objavio je Stejt department.

“Kao prijatelj Makedonije SAD upućuju snažan apel na predsednika Ivanova da preispita svoju odluku i da dozvoli Specijalnom javnom tužilaštvu, formiranom na osnovu Dogovora iz Pržina (na osnovu kojeg je ranije ove godine formirana tehnička vlada i odlučeno da izbori budu održani u junu, prim. aut.) da istraži ozbiljne navode o nezakonitim postupcima vlade i da dozvoli sudovima da rade svoj posao”, istaknuto je u saopštenju Stejt departmenta.

Ambasador SAD u Makedoniji Džes Bejli juče je na Tviteru napisao da masovna amnestija znači nekažnjivost i predstavlja “prepreku za legitimne izbore i evroatlantske integracije”. Bejli je takođe osudio nasilje tokom demonstracija. Između ostalog, na protestu u sredu demoliran je kabinet Ivanova. VMRODPMNE, stranka donedavnog premijera Nikole Gruevskog, saopštila je da opoziciona SDSM i Džordž Soros u Skoplju organizuju “divlje horde”. Ivanov je u jučerašnjem intervjuu rekao da su “neki ambasadori” prekoračili svoje dužnosti. On je u utorak i sredu odbio da primi Bejlija i ambasadorku Nemačke Kristinu Althauzer.

I britanski ministar za Evropu Dejvid Lidington juče je apelovao na Ivanova da promeni svoju “veoma zabrinjavajuću” odluku. “Ova odluka štiti zvaničnike i bivše ministre optužene za korupciju”, rekao je Lidington. On je svoju zabrinutost preneo i lideru VMRO-DPMNE Nikoli Gruevskom, koji je takođe odlukom Ivanova amnestiran. Pomilovani su i bivši ministar saobraćaja i bivši šef obaveštajne službe, ali i vođa SDSM Zoran Zaev.

VMRO-DPMNE se inače ograđuje od odluke Ivanova tvrdeć i da ona jedino ide naruku SDSM. Istrage protiv funkcionera VMRO-DPMNE otvorene su, tvrde u toj stranci, samo zbog kampanje SDSM koja je otkrila masovno prisluškivanje građana i niko se u stranci Gruevskog ne oseća krivim.

Provladin list Dnevnik piše da je među 57 ličnosti koje je Ivanov abolirao Zaev “jedinstven slučaj” zato što je dva puta pomilovan. Prvi put ga je abolirao 2008. tadašnji predsednik Branko Crvenkovski kada se protiv Zaeva vodio postupak za malverzacije prilikom izgradnje trgovinskog centra “Global” u Strumici, a Ivanov ga je pomilovao u slučaju “Mito” u kojem ga Specijalno javno tužilaštvo tereti da je primio 200.000 evra za jedan slučaj legalizacije.

Abolirani su i članovi Specijalnog tužilaštva, što je specijalna tužiteljka Lenče Ristoska nazvala juče “grubim kršenjem njihovih ljudskih prava, povredu njihove časti i ugleda njihovim stavljanjem u isti koš sa osobama za koje postoje osnovane sumnje da su učinile ozbiljan kriminal”.

Ristoska je takođe kazala da Specijalno tužilaštvo nije bilo informisano niti kontaktirano od predsednika u vezi s njegovom namerom o pomilovanju. Tužilaštvo, pak, Ivanovu nije dostavilo bilo kakve podatke “niti o osobama o kojima se vode postupci, niti o slučajevima”, rekla je tužiteljka.

NVO za ostavku

Predstavnici 84 nevladine organizacije juče su ambasadorima SAD i EU u Makedoniji Džesu Bejliju i Aivu Oravu predali “pismo međunarodnoj zajednici” u kojem se traži da se ponovo sazove Sobranje, da Ivanov povuče odluku o amnestiji i da podnese ostavku. To je, inače, treći takav zahtev makedonskog civilnog sektora ove godine. U pismu se navodi da izvršna vlast uzurpira zakonodavnu i sudsku.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari