Pošto je odjeknula vest da su građani Švajcarske na referendumu u nedelju podržali ograničavanje doseljavanja stranaca, oštre kritike su prvo stigle od vodećih zemalja članica Evropske unije, Nemačke i Francuske, i njenih institucija. Na referendumu, koji je raspisan na inicijativu nacionalističke Narodne stranke pod nazivom „Zaustavite masovnu imigraciju“, za ograničavanje doseljavanja imigranata glasalo je 50,3 odsto birača, dok je 49,7 odsto bilo protiv. Najviše glasova „za“ bilo je u nemačkim i italijanskim kantonima i na selu.


Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble smatra da će referendum izazvati „mnogo poteškoća za Švajcarsku“, dok je francuski šef diplomatije Loran Fabijus posle „loše vesti“ rekao da će EU razmotriti svoje odnose sa Švajcarskom. „Rezultat referenduma je zabrinjavajući i znači da se Švajcarska zatvara u sebe. Paradoksalno je to što Švajcarska 60 odsto spoljne trgovine ostvaruje sa EU“, rekao je Fabijus radiju RTL, prenela je Beta.

On je podsetio da Unija još od 1999. ima sporazume sa Švajcarskom koji se pre svega tiču slobodnog kretanja radnika. Prema jednoj klauzuli, dodao je francuski šef diplomatije, ako se to dovede u pitanje, sve može da padne u vodu. „Dakle, biće neophodno ponovo pregovarati“, rekao je Fabijus. Mnogi Francuzi rade u Švajcarskoj, a uprkos tome francuska ekstremno desničarska partija Nacionalni front pozdravila je „lucidnost švajcarskog naroda“. Evropska komisija je izrazila žaljenje zbog rezultata referenduma i najavila da će razmotriti njegove eventualne posledice na odnose EU i Švajcarske. Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je rekao da će Unija možda opet morati da pregovara sa Švajcarskom o bilateralnim sporazumima.

Prošle godine je oko 80.000 imigranata stiglo u Švajcarsku, pa stranci sada čine 23 odsto populacije. Švajcarska je sada druga zemlja u Evropi po broju stranaca, posle Luksemburga. Inače, od 2007. oko 500.000 državljana članica EU uživa ista prava kao domaći državljani na tržištu rada u Švajcarskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari