Pokušaji britanskog premijera Dejvida Kamerona da kontroliše referendum o nezavisnosti Škotske samo će osnažiti pozicije onih koji se zalažu za otcepljenje, ocenila je zvaničnica vladajuće Nacionalne partije Škotske i potpredsednica vlade u Edinburgu Nikola Sterdžen. Ona ističe da pojedini u Škotskoj žele finansijsku nezavisnost od Londona, ali ne i političku.


Škotska vlada je ranije saopštila da Kameron pokušava da sprovede pritisak na Škotsku da što pre održi referendum o nezavisnosti. Britanski premijer, inače protivnik referenduma, negirao je tvrdnje da se meša u unutrašnje stvari Škotske. Nacionalna partija želi da glasanje bude održano 2014, na 700. godišnjicu vojne pobede Škotske nad Engleskom. Parlament Škotske ima pravo da donosi odluke o obrazovanju, zdravstvu, pravosuđu i zaštiti prirodne sredine. Ankete sprovedene u decembru pokazuju da bi 38 odsto birača glasalo za nezavisnost Škotske, što je za tri odsto više u poređenju sa rezultatima istraživanja javnog mnjenja iz avgusta 2011, dok bi protiv takve inicijative glasalo 58 odsto ispitanika.

Protivnici škotske nezavisnosti naglašavaju da bi na taj način bila prekinuta tradicija duga tri veka, te zadat udarac ekonomiji, dok neki tvrde da je potrebno dati veća ovlašćenja parlamentu i vladi u Edinburgu. Čuveni glumac Šon Koneri, rođen u Edinburgu, izjavio je 2007. da će dočekati dan kada će Škotska postati nezavisna. Odnosi Engleske i Škotske su gotovo tri veka bili napeti, o čemu svedoči i sudbina škotskog viteza i vojskovođe Vilijama Volasa, čiji lik je dočarao Mel Gibson u filmu Hrabro srce. Volas je od 1296. do 1298. predvodio otpor engleskoj okupaciji Škotske.

Pošto su Volasove trupe pobedile Engleze kod Stirlinškog mosta postao je poznat kao zaštitnik Škotske. Pretrpeo je poraz kod Falkirka i posle nekoliko godina skrivanja pogubljen je 1305. po nalogu engleskog kralja Edvarda Prvog, koji ga je optužio za izdaju. Jula 1707. doneta su dva Zakona ujedinjenju Engleske i Škotske u novu državu, Veliku Britaniju. Ideja o nezavisnosti Škotske ostala je u svesti dela njenih građana i u potonjim vekovima, a osnažena je pojavom Nacionalne partije Škotske, osnovane 1928. Ilustracije radi, Daglas Jang, vođa stranke od 1942. do 1945, odbio je da bude regrutovan u britansku vojsku, zbog čega je bio optužen da podržava nacizam i služio je zatvorsku kaznu. Ipak, uticaj te partije nastavio je da jača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari