SF pisac Kurt Vonegat, najpoznatiji po romanima kao što su „Klanica pet“ i „Kolevka za macu“ umro je u Njujorku 10. aprila, u 84. godini života. Vonegat je zadobio povrede glave pre nekoliko nedelja kada je pao, prenosi Njujork tajms. Sa svojih 14 romana, ovaj pisac je postao klasik američke subkulture i u njima je predstavio različite SF scenarije, religije i rase.

SF pisac Kurt Vonegat, najpoznatiji po romanima kao što su „Klanica pet“ i „Kolevka za macu“ umro je u Njujorku 10. aprila, u 84. godini života. Vonegat je zadobio povrede glave pre nekoliko nedelja kada je pao, prenosi Njujork tajms. Sa svojih 14 romana, ovaj pisac je postao klasik američke subkulture i u njima je predstavio različite SF scenarije, religije i rase. Bio je književni idol studenata tokom 60-ih i 70-ih godina prošlog veka. Vonegat je rođen u Indijanapolisu 1922. godine, pisao je pozorišne komade, eseije i kratku prozu. Značajan trenutak njegovog života bio je bombardovanje Drezdena 1945. godine, kojem je prisustvovao kao ratni zatvorenik. Nemački grad koji su saveznici spalil bio je osnova za „Klanicu pet“ koja je objavljena 1969. godine, u vreme rata u Vijetnamu. Pisac je postao kultni heroj kad je roman stigao na prvo mesto bestseler liste, a neke škole i biblioteke su ga zabranile zbog seksualnog sadržaja, grubog jezika i opisa nasilja.
Nakon što je knjiga objavljena, Vonegat je zapao u tešku depresiju i govorio je da nikad neće napisasti drugi roman. Pokušao je 1984. da izvrši samoubistvu uz pomoć velike količine pilula za spavanje i alkohol. Nije mu uspelo. „Kolevka za macu“, inače, interesantna je knjiga koja je 1963. prodata u samo 500 primeraka, a sada se obavezno čita na časovima engleskog u srednjim školava Velike Britanijie. Vonegatova poslednja objavljena knjiga bila je zbirka bibliografskih esija „Čovek bez zemlje“ (2005. godine), koja je, kao i mnoga njegova druga dela, postala bestseler. Vonegatove knjige bile su mešavina fikcije i autobiografije, sa rečenicama koje su bile dugačke i po jedan pasus, usklika i reči pisanih italikom. Neki kritičari tvrde da je Vonegat izmislio novi literarni stil, dok su ga drugi optuživali da se ponavlja i da reciklira teme i likove. Neki čitaoci su tvrdili da je njegov rad nekoherenetan. Kurt Vonegat svoje prvo pozorišno delo „Srećan rođendan, Vanda Džun“ postavio je u Njujorku 1970, kad se razveo od prve žene Džejn, i dobio pomešane kritike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari