Vučićev džep svih građana 1

Predstavnici medija koji su dobili novac preko konkursa Ministarstva kulture i informisanja za bavljenje određenim temama od javnog značaja, našli su se ponovo na udaru provladinog tabloida Informer – u kontekstu kritike da „grizu ruku koja ih hrani“.

Izvučeni su sa liste „dobitnika“ tih sredstava oni mediji koji su kritični prema potezima vlasti. Dakle, oni koji ispunjavaju svrhu svog postojanja – štite javni interes kritičkim odnosom prema vlasti. To shvatanje da je novac građana iz državnog budžeta, iz kojeg Ministarstvo povlači sredstva i dodeljuje ih medijima koji su prošli na konkursu, zapravo novac u ekskluzivnom posedu onih koji drže vlast, nije slučajnost i potpuno je očekivano u aktuelnim okolnostima, koliko god iole normalnom čoveku zvuči nakaradno i kao znak ozbiljnog društvenog oboljenja. Može se svesti takva postavka, a verovatno je baš tako eksplicitno i svedeno u prorežimskim medijima – Vučić (država) im daje pare, a oni ga „pljuju“. Gde to ima, kakav je to bezobrazluk? Pritom, izlišno je isticati da su ti mediji poreski obveznici, učesnici na tržištu bez ikakvog ekskluziviteta i povlastica.

Možda bi, međutim, sve delovalo manje idiotski da se paralelno ne ostvaruje jedan toliko očigledno brutalan koncept totalne partizacije društvenog i javnog dobra. Dakle, opet – vlasništva svih građana Srbije. O tome kako vlast, razume se, ne samo ova, već i sve prethodne (sve do jedne) upravljaju novcem građana Srbije može se, recimo, predstaviti upravo preko savetnica za medije onoga koji je na vrhu piramide vlasti – Aleksandra Vučića. Suzana Vasiljević, zadužena za komunikaciju sa medijima u kabinetu premijera Vučića, po obrazovanju i profesiji, dakle, novinarka – istovremeno se, u interesu svih građana, bavi i aviosaobraćajem kao predstavnik države u Upravnom odboru Er Srbija. Još bolji primer savesnog upravljanja javnim dobrom je postavljanje urednice stranačkog glasila naprednjaka „Informator“ Sonje Vlajnić u preduzeće koje se bavi telekomunikacijama. Jer, ko se bolje razume u tu oblast od osobe koja je po profesiji novinarka, i to kao deo vrlo značajnog projekta – stranačkog biltena. Vladanka Malović, kustoskinja izložbe „Necenzurisane laži“, ispostavila se kao najstručniji kadar za funkciju predsednice Skupštine Arene Beograd.

Ovaj genijalan izbor nije karakterističan, razume se, samo za navedena preduzeća, „stručnjaci“ vladaju u gotovo svim firmama u vlasništvu ili sa učešćem države, poput čuvenog eksperta za naftu Danice Drašković u Upravnom odboru NIS. Dobijaju ogromne plate za tako naporan angažman da se od novinarske profesije rastegnu do eksperta za telekomunikacije, energetiku, matematiku, fiziku… I to iz Vučićevog džepa svih građana Srbije. Kao i gore pomenuti mediji koji pobede na konkursu države pa posle bezobrazno „pljuju“ premijera. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari