Mogućnost da se i u Beogradu održe vanredni izbori provlačila se kroz štampu mesecima unazad, sve dok prekjuče Siniša Mali izričito novinarima nije rekao da neće podneti ostavku, odnosno da neće slediti primer premijera Vučića. Gradonačelnik smatra da je sasvim dovoljna provera legitimiteta to što će u 17 beogradskih opština građani birati novu vlast, uključujući i Zemun i Voždovac, gdezbog vanrednih izbornih ciklusa mandat ističe 2017. Izbori u prestonici pak datirani su 2014. kada je izabrana i ova vlada.


Na političkoj sceni, gde se pomno iščekuju svi potezi vladajuće SNS u vezi sa izborima, i u zavisnosti od toga, prave ili ne prave međupartijski dilovi, neodržavanje izbora u Beogradu tumači se dvojako. Sa jedne strane, uviđa se nelogičnost koja postoji između prestoničkog i takozvanog republičkog nivoa. Jer, ako je premijer odlučio da proveri legitimitet, zašto to ne bi uradio i gradonačelnik, jer gradski nivo ipak nije isto što i opštinska vlast. Uostalom, isto je mogao da kaže i Vučić – i da će rezultati lokalnih izbora pokazati šta građani misle o vlasti, bez da se raspisuju parlamentarni. Sledstveno tome, smatra se da odluka o neodržavanju izbora u Beogradu proističe iz saznanja u vrhu SNS da je reč o najslabijoj njihovoj tački podrške. Odnosno, da bi u Beogradu naprednjaci dobili nešto manje glasova nego u drugim mestima, te da bi taj lošiji rezultat bacio senku na njihovu očekivanu premoć. Uostalom, i na prošlim izborima, DS je u Beogradu osvojila dvostruko više glasova nego drugde, i mada sada nema Đilasa da je predvodi u kampanji, ipak se tradicionalno računa na bolji rezultat opozicije u prestonici.

S druge strane, a to ne kriju ni analitičari bliski SNS, u vrhu naprednjaka ne postoji konsenzus oko nastupa na gradskim izborima, odnosno“postoji mnogo interesa unutar partije koji se nisu složili“. Međutim, tragom saznanja Danasa da postoji razmišljanje u vrhu SNS da vanredni izbori u Beogradu budu održani istovremeno kada i redovni predsednički, odnosno u proleće sledeće godine, dolazi se do vrlo zanimljive konstrukcije. Naime, postoji navodno opcija da na predsedničkim izborima SNS ne podrži svog osnivača i sadašnjeg predsednika Nikolića, nego nekog drugog kandidata. U tom slučaju, sadašnji gradonačelnik Siniša Mali bio bi viđen za neku od vrlo važnih državnih funkcija. Stoga će, prema tim navodima, Mali voditi Beograd, sve dok dok to imenovanje ne postane aktuelno.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari