Oko 65.000 vernika, prema procenama, okupilo se u subotu na sarajevskom stadionu „Koševo“ da učestvuje u misi koju je služio poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja. Osnovna poruka papinog dolaska u Bosnu i Hercegovinu, ali koja važi ne samo za Bosnu, bila je da u toj zemlji nikad više ne bude rata. Naizgled jedna u nizu uobičajenih fraza svetskih boraca za mir.


Međutim, papa Franja je svojim dosadašnjim „učinkom“ u Vatikanu već praktično pokazao koliko se razlikuje, zbog čega je ako ne osvojio i nekatolička srca, a ono sigurno zadobio poštovanje i makar malo umanjio podozrenje koje postoji, kao u sredini poput naše, prema instituciji koju predvodi.

Da papino „Mir vama“ – moto pod kojim je boravio u BiH – nije ordinarna poštapalica, govori i njegovo upozorenje o „trećem svetskom ratu“. Papa, u svojoj globalnoj ulozi, „obaveštava“ iz Sarajeva svet da je taj sukob već počeo, mada ne izgleda kao prethodna dva, a za njegovo izbijanje optužuje proizvođače oružja koji „izazivaju sukobe među civilizacijama i kulturama“.

Papa Franja, naravno, nije propustio priliku da govori i o Bosni. Ona, prema njegovim rečima, uprkos tome što se umirila od kako je Jovan Pavle Drugi boravio u Sarajevu 1997, zaslužuje više od toga. Reči pape da se u Bosni „ne treba zadovoljiti postojećim“ mogu se tumačiti na više načina. Time što je pomenuo Evropsku uniju, pontifeks bez sumnje poručuje da je našem zaglibljenom susedu potrebna veća podrška. Ako je svojevremeno izjavio da podržava put Srbije ka EU, nema nikakve sumnje da isto želi i Bosni.

Papin poziv na promenu stanja u BiH razume se i kao ohrabrenje tamošnjim katolicima – niko nije rekao Hrvatima – da se bore za svoja prava. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je prisustvovao obraćanju pape u Predsedništvu BiH, verovatno nije imao ništa protiv takve poruke.

Vladika Grigorije, koji je u ime Srpske pravoslavne crkve prisustvovao susretu pape sa predstavnicima verskih zajednica, nazvao ga je prorokom, a za njegovu posetu rekao je da je jednako na radost katolicima i pravoslavnima. Bila je to još jedna naznaka zbližavanja i pored neslaganja u vezi s Jasenovcem i kanonizacijom Alojzija Stepinca.

Nedavno je predsednica Hrvatske, tokom posete Vatikanu, rekla da „papa nema dvojbe“ u vezi sa Stepincem. Poznato je da Rimokatolička crkva želi dogovor sa SPC, ne i kada (i da li) bi on mogao da bude postignut.

Papina poseta Sarajevu bila je, dakle, što je i logično, svetski događaj. Zanimljivo je, u tom kontekstu, i s obzirom na papine globalne poruke, da su među bezbednjacima koji su čuvali papu i svet na sarajevskim ulicama bili, prema medijskim izveštajima, i pripadnici FBI i CIA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari