Pirova pobeda korisnika mobilnih telekomunikacija 1Foto: Miroslav Dragojević

Planirano ukidanje naknada za roming u Evropskoj uniji predstavlja se kao pobeda korisnika mobilnih telekomunikacija. Međutim, to bi za posledicu moglo da ima rast cena drugih usluga u tom sektoru, piše francuski ekonomski list Tribin. U EU su naknade koje korisnici telefona plaćaju za pozive i prenos podataka u inostranstvu znatno smanjene krajem aprila, a trebalo bi da budu ukinute u junu 2017.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Prema podacima Evropske komisije, od 2007. godine EU je uspela da snizi cene poziva, SMS-a i prenosa podataka za više od 80 odsto, dok je roming jeftiniji za 91 odsto. U EU se, počev od 30. aprila ove godine, na osnovnu tarifu bez PDV-a može uračunati naknada za roming od najviše 0,05 evra za minut poziva, 0,02 evra za SMS i 0,05 evra za megabajt mobilnih podataka. Operateri telekomunikacija su često optuživani da pune džepove, dok korisnici plaćaju prekomerne cene za međunarodni saobraćaj: ako bi neko slučajno zaboravio da isključi prenos podataka dok je u inostranstvu, mogao bi da se suoči sa tako visokim računom za mobilni da bi mu pošle suze na oči. Novi režim cena je rezultat duge borbe Brisela i moćnih lobija telekomunikacionih kompanija. Te kompanije su se žestoko borile kako bi sačuvale ovaj prihod koji se u EU procenjuje na oko četiri milijardi evra. Ako se posmatra celokupan profit tog sektora, prihodi od rominga nisu toliko značajni, ali imaju maržu od 80 odsto, navodi neimenovani pariski analitičar, dok drugi tvrdi da samo francuski korisnici izdvajaju godišnje oko milijardu evra za troškove rominga u i van EU.


Postavlja se, međutim, pitanje da li je taj dogovor zaista dobra vest za potrošače, a do odgovora nije tako lako doći. Stručnjak za telekomunikacije je rekao za Tribin da je ta mera sve drugo samo ne socijalna. „Roming je manje problem za turiste, a više za poslovne ljude i kompanije. Kada putuju, oni obično ne vode mnogo računa o troškovima za telekomunikacije, koje plaćaju njihove kompanije. To nije slučaj kada je reč o turistima koji obično isključe prenos podataka dok su u inostranstvu (i radije koriste besplatni bežični internet u kafeima i hotelima). To znači da će ukidanje rominga doneti veliko smanjenje troškova kompanijama i poslovnim ljudima. Ali, pošto će operateri želeti da sačuvaju svoj profit, pribeći će povećanju cenu najjeftinijih tarifa“, komentariše ovaj stručnjak. Da bi nadoknadili gubitak prihoda, operateri se nadaju da će moći da se oslone na ljude koji češće koriste prenos podataka u inostranstvu i koji su spremni da plate veću cenu. Izvršni direktor francuske kompanije Oranž, Stefan Rišar, izjavio je prošle jeseni da je zadovoljan zbog promena u vezi sa naknadama za roming. On je za radio Frans inter rekao da je to dobra vest pre svega za korisnike, ali i za mobilne operatere. „Danas vidimo da ljudi mnogo više koriste usluge kada su tarife za roming smanjene, jer se sa prelaskom granice obično prvo isključivao internet. A operateri nemaju prihoda kada se usluga ne koristi“, rekao je on.

Evropska komisija je 2007. godine krenula u borbu protiv prekomernih računa za telefoniranje na području EU. Od 2012. uvedena su i ograničenja, svaki put sve niža, za pozive, kratke tekstualne poruke (SMS) i prenos podataka. Sporazum koji predviđa ukidanje rominga postignut je 30. juna 2015. Osim smanjenja rominga od 30. aprila 2016, usvojene su i dodatne odredbe o brzini internet protoka i kvalitetu konekcija. Kada je reč o internetu, od operatera će se tražiti da ne mogu da blokiraju, ili usporavaju, neke sadržaje ili aplikacije, izuzev u posebnim situacija, a posebno da bi sprečili sajber napade. Međutim, moći će da nude klijentima različite brzine pod uslovom da se zadovoljavajući kvalitet svima obezbedi. U tom kontekstu, dogovor o ukidanju naknada za roming koji je postignut u junu prošle godine, pozdravljen je u Briselu. Potpredsednik Evropske komisije za jedinstveno digitalno tržište, Andrus Ansip, pozdravio je tu vest. „Evropljani su tražili i čekali na ukidanje rominga i na propise za neutralnost na internetu. I njihov glas se čuo“, rekao je on.

Odgovor operatera

Francuski Oranž, kao i njegovi konkurenti, spremno su dočekali ove promene. Niskotarifni brend „soš“ te francuska kompanije nudi besplatno pet gigabajta godišnje u Evropi i francuskim prekomorskim teritorijama, ali samo uz najskuplju tarifu koja iznosi 24,99 evra mesečno. Drugi francuski operater, Bujg telekom, pokušao je da promene koje je nametnuo Brisel prikaže kao komercijalni gest. „Da bismo vam omogućili da lakše komunicirate za vreme putovanja po Evropi, Bujg telekom snižava cenu poziva i SMS poruka za evropske zemlje! Ne morate ništa da uradite jer ćete od ove promene automatski imati koristi“, poručuju iz te kompanije korisnicima njihovih usluga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari