Za samo četiri godine postojanja (osnovana 2010. na inicijativu Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore), Agencija za mirno rešavanje radnih sporova Crne Gore stekla je veliko povjerenje zaposlenih. O tome najbolje govori podatak da je 80 odsto, od ukupno oko 10.000 zahtjeva za posredovanje u sporu zaposlenih sa poslodavcima, uspješno okončano. Samo u 2013. godini podnijeto je više od 4.500 predloga a mirnim putem riješeno je 3.500 predmeta.


Direktorica Agencije za mirno rešavanje sporova Zdenka Burzan nedavno je, na seminaru organizovanom za novoimenovanih 42 miritelja – arbitra (prethodnima je istekao četvorogodišnji mandat), podsjetila je na višestruke razloge za osnivanje Agencije kao i na prednosti vođenja spora posredstvom Agencije u odnosu na sudske sporove.

– Radni sporovi se rešavaju brže i efikasnije, a osim što se rasterećuju redovni sudovi, troškovi postupka idu na teret Agencije što znači da nema izdataka ni za zaposlene ni poslodavce. S druge strane, time se čine uštede i državnom budžetu. Važno je naglasiti i to da je spor moguće otvoriti u svakoj fazi sudskog postupka koji se u tom trenutku prekida, ako se strane u sporu dogovore – naglašava Zdenka Burzan.

Kada je riječ o vrsti sporova najviše zahtjeva se odnosi na nezakoniti raskid ugovora o radu, neisplaćivanje zarada i uplatu doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje. Na tom spisku su i uskraćivanje prava na godišnji odmor, neplaćeni prekovremeni rad, rad za vrijeme državnih i vjerskih praznika, kao i neisplaćene otpremnine za odlazak u penziju. U nadležnosti Agencije su i kolektivni sporovi koji nastaju u postupku zaključivanja, izmjena i dopuna kolektivnog ugovora odnosno sporovi koji se tiču neisplaćenih regresa, zatim sprečavanje ostvarivanja prava na sindikalno organizovanje. Za rešavanje kolektivnih sporova angažuje se miritelj, a ako je u pitanju individualni spor onda se taj posao poverava arbitru.

Zanimljivo je da je do sada podnijet samo jedan zahtjev u kojem se zaposleni žalio na mobing a razlog za to je što je mobing teško dokaziv. Rešavanje spora traje 30 dana od dana otvaranje rasprave a mjesto i vrijeme održavanja spora zavisi od strana, može da bude u sjedištu poslodavca ali i u Agenciji. Većina zahtjeva za mirno rešavanje radnih sporova Agenciji su do sada podnijeli zaposleni koji rade u državnim institucijama mada ima predmeta vezanih i za privatni sektor. Taj podatak ne čudi imajući u vidu činjenicu da je država najveći poslodavac u Crnoj Gori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari