Privrednici iz Srbije i Turske sastaće se sutra u Beogradu na šestom po redu poslovnom forumu, čiji su organizatori Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, Udruženje privrednika SITA, koje intenzivno radi na uspostavljanju poslovnih veza između privrednika iz ove dve zemlje, i Privredna komora Beograda.

– Srpsko-turski poslovni forum okupiće 30 kompanija iz Turske i 200 iz Srbije. Planirano je da u preliminarnom delu skupa, Agencija za strana ulaganja SIEPA održi prezentaciju o mogućnostima ulaganja u Srbiju, dok je drugi deo predviđen za poslovne B2B sastanke srpskih i turskih privrednika u oblasti građevine i građevinskog materijala, tekstila, obuće, kože, prehrane, auto industrije, hemije i kuhinjske opreme. Najavljeno je učešće članova poslovnih asocijacija iz Kajserija, Kahramanmaraša, Ankare i članice Konfederacije industrijalaca i biznismena Turske (TUSKON), koja ima više od 250.000 članova – objašnjava generalni sekretar SITA Nedžad Kačapor i dodaje da će se na ovom skupu pojaviti privrednici iz Turske koji traže poslovne partnere u Srbiji.

Naš sagovornik podseća na činjenicu da su zahvaljujući prethodnim forumima neke turske kompanije ostvarile poslovnu saradnju sa nekoliko velikih srpskih kompanija, poput Mone, Aleve, MK Komerca, Karneksa…

– U ovom trenutku u Srbiji posluje skroman broj kompanija iz Turske, a jedan od razloga za to je slabo poznavanje prilika na srpskom tržištu. Ovo je šansa da se privrednici bolje upoznaju. Već dve godine intenzivno radimo na stvaranju uslova za direktnu prezentaciju projekata investitora iz Turske i uveren sam da postoje velike mogućnosti za saradnju – ističe Kačapor.

Krajem prošlog meseca ovo Udruženje privrednika organizovalo je poslovnu posetu ambasadama Srbije u Belgiji, Danskoj, Švedskoj i Holandiji i tamošnjim konfederacijama i federacijama biznismena. Kačapor procenjuje da bi to moglo da označi početak saradnje srpskih kompanija sa kompanijama u tim zemljama. „SITA ima partnersku saradnju sa konfederacijom biznismena UNITE, čije je sedište u Briselu i okuplja 30.000 privrednika iz tih i zemalja Skandinavije i mi ćemo posetu privrednika iz tih zemalja imati u aprilu sledeće godine“, potvrdio je Kačapor i dodaje da će sredinom narednog meseca SITA sa svojim članovima učestvovati na velikom događaju u Izmiru, pod nazivom Svetski trgovinski most, koji će okupiti privrednike iz 140 zemalja iz oblasti poljoprivrede, prehrane i robe široke potrošnje. SITA je sa privrednicima iz Srbije 12 puta učestvovala na poslovnim forumima u Istanbulu. Deo svojih aktivnosti posvećuje i organizovanju humanitarne pomoći.

Za uspostavljanje saradnje sa turskim privrednicima najviše su zainteresovani proizvođači džins odeće, obuće i nameštaja iz sandžačkih opština, koji repromaterijal nabavljaju u Turskoj. U Novom Pazaru se, s velikim nestrpljenjem, očekuje otvaranje fabrike kompanije Džinsi iz Istanbula, koja bi trebalo da uposli 300 radnika. Radovi na sređivanju jednog od pogona bivšeg Tekstilnog kombinata „Raška“ bili su najavljeni za drugu polovinu ove godine. Dolazak turskih investitora najavio je, početkom septembra, ambasador Turske u Srbiji Mehmet Kemal Bozaj. Podaci ukazuju na to da Turska ostvari godišnji izvoz vredan 130 milijardi evra i uvoz od oko 160 milijardi evra a taj deficit se nadoknađuje prilivom novca od turizma.

*****

Benefiti sporazuma o slobodnoj trgovini

– Srbija i Turska imaju potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini što znatno olakšava uspostavljanje privredne saradnje. Na drugoj strani je Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Rusije, koja je posle EU drugo tržište za turske proizvode. Podsetiću da Turci svoje proizvode izvoze u Rusku Federaciju po carinskoj stopi i do 20 odsto, a ako bi uložila u pokretanje proizvodnje u Srbiji, onda bi ti proizvodi na rusko tržište išli bez carinskog opterećenja – Nedžad Kačapor, generalni sekretar SITA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari