"Zapelo" kod tehničke ocene ponuda 1Foto: Nenad Đorđević / Fonet

Međunarodni tender za izgradnju postrojenja za odsumporavanje u Termoelektrani „Nikola Tesla“, već pune dve godine, stoji otvoren. „Zapelo“ je kod tehničke ocene ponuda, koje su poslale četiri kompanije, od prvobitno pretkvalifikovanih pet: Kawasaki Heavy Industries, konzorcijuma Mitsubishi-Hitachi, Babcock, Alstom Power i Andriz Energy.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Otkako su, u junu 2014, pristigle ponude za projekat koji se, pod povoljnim uslovima, finansira iz kredita Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), čeka se na njihovu tehničku ocenu, a potom i na otvaranje koverata sa ponuđenim cenama. A vreme „curi“, s obzirom na to da projekat po evropskim propisima mora da bude završen do 2018. godine, a još nisu ocenjene ni tehničke ponude. To dalje znači da Srbiji od Evrope prete ozbiljni penali ukoliko 2018. godinu dočeka bez postrojenja koja bi značajno smanjila emisiju štetnih gasova.

Elektroprivreda Srbije se, tako, kao zajmoprimac i naručilac posla vrednog oko 250 miliona evra, našla u prilično nezavidnoj situaciji. Kako nezvanično saznajemo, srpskoj strani je u interesu da poništi ovaj, i raspiše novi tender, sa bolje preciziranim tehničkim uslovima, iako se već kao prvorangirani, doduše nezvanično, vidi upravo japanski konzorcijum Mitsubishi-Hitachi. Na raspisivanje novog tendera, (opet nezvanično) ne pristaje japanska JICA, a kao adut u rukavu ima penale za slučaj odustajanja od posla, koji se, prema našem izvoru, kreću oko 15 miliona evra, uz izgubljenu mogućnost novog kreditiranja ovim zajmom. Ne treba zaboraviti ni da je garant kredita Republika Srbija, i to kroz međudržavni sporazum ratifikovan u parlamentu, što je još dodatni potencijalni udar na džep poreskih obveznika.

U sličnoj situaciji je i Elektroprivreda Republike Srpske, koja je raspisala tender za projekat odsumporavanja dimnih gasova u termoelektrani Ugljevik. Finansijer je takođe – JICA. Četiri svetske kompanije u ovom slučaju dostavile su svoje ponude i tehničke koverte otvorene su jula prošle godine. U trci za posao vredan oko sto miliona evra su: Steinmuller Babccok Environment, Mitsubishi Hitachi Power Systems, General electric i Andritz Energy. Ali, za razliku od Srbije, ovde je tehnička evaluacija ponuda obavljena, a u decembru su otvorene i zapečaćene koverte sa ponuđenim konkretnim cenama. I u ovom projektu ispostavlja se da je najbolju cenu dao konzorcijum japanskih firmi Mitsubishi Hitachi.

Međutim, neki ponuđači su svoje cene formirali sa uključenim porezima, dok su drugi obračunavali neto vrednosti. Takođe, pojedini nisu uključili sve utroške u svoje cene, zanemarivši tako obavezu da prikažu koliko iznosi potrošnja struje za npr. svetlo, grejanje i ostale neprocesne potrošače koji ne utiču direktno na sistem, ali i te kako utiču na ponuđenu cenu smanjujući je čak za dva, tri miliona evra. I dok je za Ugljevik izvesno da će prvorangirani na tenderu uskoro biti proglašen, situacija sa Termoelektranom „Nikola Tesla“ je komplikovanija. Očigledno je da nijedna ponuda nije u potpunosti odgovarajuća, čim se na tome stoji dve godine. Ukoliko se uskoro nešto ne ispregovara, preostaje nam opcija poništavanja tendera i – milioni bačenih evra na kaznene provizije.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

U toku je tehnička evaluacija tenderske dokumentacije, tvrde u EPS-u, Srbiji ne preti plaćanje penala

– U toku je tehnička evaluacija tenderske dokumentacije za projekat gradnje postrojenja za odsumporavanje u TENT A. Imajući u vidu kompleksnost projekta i činjenicu da se ovakav jedan kompleksan tehnološko-ekološki objekat prvi put gradi u Srbiji, taj proces evaluacije zahteva duži vremenski period. Ceo proces se sprovodi po procedurama japanske agencije JICA i zajedno sa japanskim tehničkim konsultantom. Projektom izgradnje postrojenja za odsumporavanje na TENT A implementiraće se najsavremenija ekološka rešenja prema EU propisima, a istovremeno će se obezbediti veća pouzdanost rada blokova i bolja zaštita životne sredine – kažu za Danas u Elektroprivredi Srbije.

U pisanom odgovoru, dostavljenom redakciji Danasa, ističe se takođe da Srbiji ne prete nikakvi penali, s obzirom na to da je krajem 2013. godine, na Ministarskom savetu Energetske zajednice, usvojena Odluka Ministarskog saveta D/2013/05MC-EnC o pravilima implementacije Direktive 2001/80/EZ o velikim ložištima. Tom odlukom je državama potpisnicama Ugovora o EZ, obezbeđena mogućnost postepenog usaglašavanja sa tom Direktivom do kraja 2023. godine – kroz Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP – National Emissions Reduction Plann). „Mogućnost postepenog usaglašavanja omogućena je i kroz primenu tzv. opt out mehanizma koji predviđa rad postrojenja u trajanju od 20.000 radnih sati, od 1. januara 2018. godine, bez usaglašavanja sa graničnim vrednostima emisija. Jedan od načina je i ispunjavanje ongoing investment mehanizma, koji predviđa da je potrebno obezbediti finansiranje projekata i ti podaci biće deo izveštaja za 2018. godinu i nije potrebno da budu i realizovani u 2018. godini. EPS je već sproveo i planira da realizuje niz projekta kojima će rad termo kapaciteta biti usaglašen sa Direktivom“, stoji u odgovoru EPS-a.

G. Vlaović

Zaboravljeni podaci

– Formula za evaluaciju ponude uzima u obzir zbir dva pokazatelja: CAPEX, odnosno ukupnu cenu ponude, i OPEX, koji se izračunava na osnovu garantovane potrošnje električne energije, krečnjaka, vode i vodene pare – navodi naš izvor. I upravo u OPEX-u je „kvaka“. Jer, taj pokazatelj, osim procesnih potrošača koji direktno utiču na sistem, mora da sadrži i potrošnju tzv. neprocesnih potrošača, poput grejanja, svetla… koji ne utiču direktno na sistem za odsumporavanje, ali i te kako utiču na cenu. Čini se da su, prema izvoru upućenom u ceo postupak nabavke za Ugljevik, pojedini ponuđači „zaboravili“ da u svoje OPEX pokazatelje uključe sve indirektne utroške električne energije, što može da rezultira znatno nižom ponuđenom cenom.

Pravila diktira JICA

Pravila JICA nalažu da po otvaranju komercijalnih ponuda prestaje svaka vrsta pregovora između ponuđača i investitora, što ovde, kako tvrdi naš izvor, ipak nije bio slučaj. Uz to, nikakvi prigovori na postupak javne nabavke nisu mogući, jer se proces ne vodi po domaćim pravilima, već po pravilima JICA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari