Nenaplativost potraživanja najveći je problem sa kojim se suočavaju privrednici u srednjem Banatu, što posledično uzrokuje nelikvidnost i kod onih firmi gde postoje svi uslovi za uspešno poslovanje.

Prema podacima Privredne komore Zrenjanin, ukupan iznos blokada privrednih subjekata povećan je sa 6,1 milijardi dinara, koliko je iznosio u martu, na 6,8 milijardi dinara. Pripremajući analizu poslavanja privrednika Regionalna privredna komora Zrenjanin u svom najnovijem izveštaju nije koristila podatke Agencije za privredne registre, što bi bilo logično, a razlog je nepotrebna i komplikovana procedura. Prema podacima Narodne banke Srbije, Odeljenja za prinudnu naplatu, blokiran je svaki šesti račun privrednika u srednjem Banatu.

– Ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da je 848, od ukupno 5.300 računa privrednih subjekata, blokirano. Ove godine broj blokada je povećan, a preduzetnici kažu da im najveći problem predstavlja to što ne mogu da naplate potraživanja i da zbog toga ne izvršavaju svoje obaveze – objašnjava poptedsednik Privredne komore Zrenjanin, Momčilo Nikolčić.

On ukazuje i na to da su ogroman iznos i izuzetno dug period blokade proizveli niz multiplikovanih negativnih efekata na sve ostale subjekte privređivanja koji potražuju sredstva od nesolventnih dužnika. „Pored ugrožavanja njihove likvidnosti nesolventni dužnici su neplaćanjem obaveza primoravali dobavljače na kreditno zaduživanje za obrtna sredstva po visokim kamatama, čime su direkto ugrozili njihovu profitabilnost“, objašnjava Nikolčić.

U regionalnoj privrednoj komori Zrenjanin kažu da se Zakon o finansijskoj disciplini više poštovao do kraja 2013. odine, dok su ove godine njegovi efekti izostali. „Zakonske mere koje obavezuju učesnike u prometu da plaćaju, u slučaju javnih i državnih preduzeća na 40 dana ili privredna društva na 60 dana, nisu dali nikakve rezultate jer je broj blokiranih preduzeća značajno povećan“, ističe Nikolčić.

Preduzetnici kažu da je najveći problem što ne mogu da naplate dugovanja, da im u tome na ruku ne idu novi propisi o naplativosti potraživanja i da zbog toga i sami kasne sa izvršavanjem svojih obaveza. „Radnju zatvaram na neko vreme, pre svega zbog porodičnih obaveza ali je tačno i to da je kupovna moć građana opala a naplativost se otegla, čak toliko da zaboravite koliko vam je ko dužan“, kaže preduzetnica Tatjana Materić.

Prema zaključku analize Privredne komore Zrenjanin, ovakvo stanje u privredi srednjebanatskog regiona odraz je opšteg stanja visoko izražene nelikvidnosti privrede u čitavoj zemlji i dokaz permanentnog nedostatka potrebnog obrtnog potencijala za normalno funkcionisanje privrednih subjekata.

Obeshrabrujuća statistika

– Od 848 blokiranih računa, kontinuirana nelikvidnost do godinu dana, evidentirana je na 481 računu, dok se godinu dana i duže u blokadi nalazi 367 računa privrednih subjekata. Broj blokiranih računa privrednih društava, registrovan u prvom polugodištu 2014, veći je za 10,7 odsto nego lane, dok se iznos blokade povećao za nešto više od 17 odsto. Stanje likvidnosti preduzetnika još je dramatičnije. Broj blokiranih računa preduzetnika povećan je sa 415 na 537, što predstavlja rast za 29,4 odsto, dok je iznos blokade porastao sa 132 miliona na 202 miliona dinara, ili za 53 odsto – kaže za Danas poptedsednik Privredne komore Zrenjanin, Momčilo Nikolčić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari