Na 1. Međunarodnom sajmu „Eco Expo i Conference 2011“, koji je u beogradskom Belexpo centru od 18. do 20. maja organizovan s ciljem promocije i razmene profesionalnih iskustava i znanja iz različitih područja zaštite životne sredine, predstavilo se i Privredno društvo TE- KO Kostolac.

Sajam je okupio i uključio brojne kompanije, međunarodne institucije i državne strukture u razmenu ideja, tehnologija i sagledavanje primera dobre prakse u domenu ekologije, u čemu je istaknuti primer bilo PD „TE- KO Kostolac“ sa društveno odgovornom poslovnom politikom za koju se opredelilo poslovodstvo na čijem je čelu Dragan Jovanović. On je dočekao brojne goste među kojima Mihajla Gavrića, direktora Sektora za zaštitu životne sredine EPS-a, predsednika Skupštine PD „TE- KO Kostolac“ Milana Jakovljevića, Žarka Pivca, predsednika Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine grada Požarevca i narodnog poslanika, predsednika Skupštine GO Kostolac Emila Andruna, kojima su se kasnije pridružili i gradonačelnik Požarevca Miodrag Milosavljević, i Miomir Ilić, predsednik Skupštine grada Požarevca.

– Prelaskom na transport pepela i šljake u Ćirikovcu po evropskim standardima sprečeno je curenje teških metala u podzemlje i njegovo dospeće u lanac ishrane, potom, na kraju će za 50 puta biti smanjena sekundarna emisija, dakle, dizanja prašine sa naših deponija, a kada sav taj prostor bude rekultivisan moći će da se razmišlja o recimo jezerima, sportskim objektima, golf terenima ili proizvodnji kalemova za vinovu lozu i slično. Sve su to veliki i skupi poslovi, ali međunarodna zajednica je odigrala veliku ulogu, prvenstveno fondovima i tzv. „mekim kreditima“. U ovom trenutku radimo veliki posao sa Japanom o finansiranju odsumporavanja izduvnih gasova u TE „Nikola Tesla A“ i „B“. I postrojenje, TE „Kostolac B“ je takođe predviđeno za odsumporavanje. Mislim da je to rešeno kineskim kreditom, ali ukoliko ne bude tog kredita, naći ćemo sredstva mada je sve to vrlo otežano sa ovakvom cenom struje. Pored toga, potencijal Kostolca jeste mogućnost iskorišćenja pepela u građevinskoj industiji ili njegova prodaja. Pokušavamo da u saradnji sa JP Srbija putevi, sa Fondom za zaštitu životne sredine i sa Institutom za puteve uradimo deonicu koju bismo šest meseci posmatrali radi procene mana i prednosti. Iskustva u inostranstvu su dobra i ukoliko i kod nas sve bude u skladu sa očekivanim otvoriće se nove mogućnosti plasmana pepela. Svi oni koji donose odluke trebalo bi da povedu računa o tome da kilometar puta može biti jeftiniji od 30 do 70 odsto, a ideal bi trebalo da nam budu elektrane bez deponija, naglasio je direktor Sektora za zaštitu životne sredine u Elektroprivredi Srbije.

Dragan Jovanović, direktor PD TE- KO Kostolac ukazao je na neke od realizovanih ekoloških projekata u Kostolcu i najavio dalje ulaganje u očuvanje životne sredine.

-Mi smo finalizovali nekoliko dosta važnih projekata, izdvojio bih rekonstrukciju načina odlaganja pepela i šljake iz TE „Kostolac B“ i projekat rekonstrukcije elektrofilterskih postrojenja u TE „Kostolac A“. Inače, jedan od najvećih problema koji trenutno imamo jeste ukupno stanje tzv. „srednjeg kostolačkog ostrva“, koje je naša ekološka „crna tačka“. To je nešto što ćemo nastojati da rešimo u narednih nekoliko godina. Potrebno je vreme. To je značajan hidrograđevinski objekat na kojem ćemo nastojati da, nakon puštanja u pogon i postrojenja za pepeo u TE „Kostolac A“, saniramo tako da se ne događaju aerozagađenja. U narednom periodu planiramo još značajnih investicija. Ovih dana rešavamo tendersku proceduru rekonstrukcije sagorevanja na bloku „B2“ u TE „Kostolac B“. U pitanju su velika finansijska sredstva, nešto manje od 10 miliona evra, radi smanjenja emisije azotnih oksida, što će od 2016. godine i zakonom biti regulisano. Isto nas očekuje i na bloku „B1“. Inače, na bloku „B2“ u toku je isporuka opreme za novi elektrofilter, tako da se nadam da će i taj blok raditi već od sledeće godine sa maksimalnih 50 miligrama emisije čestica pepela u dimnim gasovima. Krajem juna očekujemo da dobijemo pozitivnu odluku kineske EKSIM banke, vezane za prvu fazu projekta koji smo ugovorili sa njima, a odnosi se na kompletno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TE „Kostolac B“. Ti radovi bi počeli sledeće godine. Ovaj drugi deo, koji se odnosi na tehničku i biološku rekultivaciju kopa „Drmno“, takođe se vezuje za početak značajnih investicija. Značajno je to što smo unutrašnje odlagalište kopa „Drmno“ u dobroj meri rešili po pitanju tehničke rekultivacije, a vetrozaštitne pojaseve i samu biološku rekultivaciju radimo u kontinuitetu. Vrlo važno pitanje je i rukovanje otpadom, koje smo regulisali tako što smo potpisali ugovore sa za to ovlašćenim firmama, naglasio je direktor Jovanović.

Otvoreni za infrastrukturne radove

-Mi smo u okviru pomoći okruženju započeli nekoliko projekata koje pokušavamo da realizujemo u saradnji sa lokalnom samoupravom GO Kostolac i grada Požarevca. Jedan od njih je vodosnabdevanje sela Drmno. Nažalost, tu smo imali proceduralnih problema, ali dobili smo potrebno rešenje o tome da možemo da raspisujemo ponovo tender i ja se nadam da će ta fabrika vode tokom jeseni biti u fazi realizacije. Jedan od takvih poslova je i vodosnabdevanje sela Kličevac. Tu radimo na vodoizvorištu. Takođe postoje proceduralne obaveze, jer od početka kopanja istražnih bušotina pa do dokazivanja kapaciteta moraju proći neki rokovi. Sada radimo i projekat sekundarne mreže, a angažovan je Institut „Kirilo Savić“. Ono što nam ne ide baš kako smo planirali to je toplifikacija sela Klenovnik. Pri izboru ponuđača za drugu fazu nastali su problemi. Ponuđači koji nisu dobili na tenderu su se žalili i nadam se da će to biti rešeno tako da ne ugrozi završetak projekta čiji je planirani rok do kraja ove godine. U svakom slučaju, mi ostajemo otvoreni za sve infrastrukturne radove koji su u skladu sa našim poslovnim planovima, istakao je direktor Jovanović u susretu sa čelnicima lokalne samouprave.

Društveno odgovorna kompanija

– Zahvaljujući našoj kompaniji dobili smo novu naučnu disciplinu- „tekologiju“, kao kombinaciju proizvodnje električne energije, proizvodnje uglja i ekologije. Mislim da smo se poslednjih godina uverili da proizvodnja uglja i električne energije mogu da idu zajedno. U Kostolcu smo počeli da primenjujemo iskustva savremenih evropskih kompanija za proizvodnju struje. Energija koja se proizvodi u kostolačkim termoelektranama je sve više „zelena“ – stav je Milana Jakovljevića, predsednika Skupštine TE- KO Kostolac.

Zahvalnost Privrednom društvu

– Ponos našeg grada je to što imamo ovako jaku firmu, Privredno društvo „TE- KO Kostolac“ čija je saradnja sa gradom Požarevcem više nego dobra – istakao je između ostalog Žarko Pivac, predsednik Fonda za zaštitu životne sredine grada Požarevca i narodni poslanik.

– Zahvalni smo za sve što PD „TE- KO Kostolac“ čini ovih godina. Moram istaći i velika izdvajanja za izgradnju infrastrukture na teritoriji GO Kostolac. Naš direktor Dragan Jovanović napravio je ogroman napredak u proizvodnji, sveukupnom unapređenju i, iznad svega, poboljšanju života ljudi našeg kraja, rekao je dr Emil Andrun, predsednik Skupštine GO Kostolac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari