Više od 76 odsto građana Srbije bi želelo da umesto tradicionalnih šifri za zaključavanje svojih PC računara koristi tehnologiju prepoznavanja lica, pokazala je Intel studija. Naime, povezani svet u kojem živimo nosi sve više rizika za privatnost naših podataka, pa sve veći broj uređaja poseduje zaštitu, najčešće tekstualnu šifru.

Nije iznenađenje da je 85 odsto ispitanika izjavilo da koristi šifre na svom smart telefonu, 75 odsto na laptopu, 66 odsto na tabletu i 60 odsto na svom desktop računaru. Međutim, 60 odsto intervjuisanih se barem jednom našlo u veoma neprijatnoj situaciji i zaboravilo šifru za svoj uređaje. Zato čak 89 odsto intervjuisanih smatra dobrodošlom Intel RealSense tehnologiju prepoznavanja lica koja bi se koristila za otključavanje laptova, dok bi 70 odsto njih tu opciju želelo i na desktop računaru.

Ispitanicima se dopalo i upravljanje pokretom kao jednostavniji način komunikacije bez perifernih uređaja. Tako je 83 odsto intervjuisanih izjavilo da bi kontrolu pokretom kakvu omogućuje Intel RealSense volelo da može da koristi i na svom laptopu, a 80 odsto na smart telefonu, dok 73 odsto želi ovu opciju i za tablet, a 71 odsto za desktop računar. S druge strane, sve veća dostupnost video-call servisa i upotreba video konferencijske veze kakvu omogućuju aplikacije za brzu razmenu poruka (IMS) utiče na to da se ovaj vid komunikacije sve češće primenjuje u komunikaciji sa poslovnim i privatnim kontaktima. Čak 58 odsto ispitanih u Srbiji koristi video konferencijsku vezu u poslovnim kontaktima barem jednom mesečno, a 52 odsto ih koristi za razgovore sa porodicom i prijateljima bar jednom nedeljno. Zato prilagođavanje pozadine tokom video-poziva, ili prepoznavanje raspoloženja i iskrenosti preko analize crta lica, jeste opcija koju nudi Intel RealSense, a korisnici bi je smatrali korisnom u kontaktima sa porodicom i prijateljima (njih 94 odsto) i poslovnim kontaktima (85 odsto).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari