Petak, 13. Mart 2015.



Kad god uđem u avion, meni se promeni stanje svesti. Volim putovanja i volim da letim. Kao i sve one situacije u životu, u kojima je samo nebo granica… Sa svakog putovanja vratim se promenjena, saznam nešto novo o sebi.


Uveče u Londonu, sa prijateljicom Vesnom Petković odlazim na jedno popularno mesto. Crkva Sent Džons Smit Skver pretvorena je u koncertni hol. Prepuno je sveta i starih i mladih. Slušamo Lista koga sjajno izvodi na klaviru Bugarin Veselin Stanev. Dopala mi se ta ideja mnoge crkve u Londonu pretvorene su u koncertne dvorane.

Subota, 14. Mart 2015.

Ponovo sam u Varen hausu, čuvenom dvorcu u Kingstonu, na obodu Londona, u kome je 50 godina živela i radila junakinja moje nove knjige: <I>Lejdi Pedžet i njeni Srbi(Plavi jahač). Sa Srbima se sprijateljila u balkanskim ratovima, Prvom svetskom ratu, sa mnogim emigrantima posle Drugog svetskog rata i ostala im verna do kraja života. To je ona dama koja je izjavila nekoliko dana pred smrt: „Ako me svi zaborave, to mi je svejedno. Samo da me moji Srbi ne zaborave.“ Kažu, Lejdi Pedžet (1851-1958), volela je ptice, cveće i Srbe…

Na poziv vlasnika Varen Hausa i Viki Gud, promovišemo moju knjigu o Lejdi Pedžet i Vikinu knjigu <I>Priče Varen Housapovodom 150. godišnjice ovog čuvenog dvorca. Danas je to ekskluzivni hotel i konferencijski centar. Priređen je glamurozan prijem i prezentacija knjiga u organizaciji Vesne Petković i Pro Arta, u ovoj prelepoj kući, na kom su bili ambasador Srbije u UK Ognjen Pribićević, Prestolonaslednik Aleksandar Karađođević sa suprugom, Princeza Katarina ćerka Tomislava Karađorđevića. Tu su i otac Goran Spaić, starešina srpske crkve u Londonu, Milan Grba iz britanske biblioteke, predstavnici turističke organizacije Srbije, anglo-srpske privredne komore i druge važne zvanice.

Nedelja 15. Mart 2015.

Danas je u Londonu Dan majki, moja prijateljica odlazi na ručak sa ćerkom, u bioskop i celodnevno druženje. Na londonskoj nedelji mode, Dolče i Gabana, gurui italijanske mode, šokirali su javnost izjavom da su deca rođena iz epruvete i surogat majki – sintetička deca. Prvi je reagovao Elton Džon, rekavši da se radi o politički nekorektnoj izjavi, i kako se Dolče i Gabana usuđuju da nazivaju njegovu decu „sintetičkim“. Meri Portas, modni guru je izjavila da će javno spaliti sve njene haljine od Dolče i Gabane. To je bila izjava posle modne revije u Milanu koja je bila posvećena tradicionalnim majkama i zvala se <I>Viva la mamaa na kojoj je učestvovala trudna manekenka Bianka Balti.

Ponedeljak, 16. Mart 2015.

Tema o kojoj često razmišljam je radost ljudskih susreta. Jedan od mojih književnih ljubavnika, latino-američki pisac Ernesto Sabato, u svojoj testamentarnoj knjizi <I>Pre krajakaže: „Najveći luksuz modernog sveta je ljudski susret.“ Ja se potpuno slažem sa njim.

U Londonu srećem jednu zanimljivu i sofisticiranu osobu, učiteljicu joge iz Škotske, Odri Burns Ros. U sedamdest trećoj godini izgleda kao da je ovog momenta sišla sa modne piste.

Utorak, 17. Mart 2015.

Već danima u medijima traje negativna kampanja protiv Toni Blera. Koga god da sretnem ovih dana, bilo da je Srbin ili Englez, pita me zar su Srbi zaboravili Tonija Blera i bombardovanje. Zar je moguće da je imenovan za savetnika Aleksandra Vučića? i da bi voleli da saznaju šta mu piše u opisu radnog mesta. Rekla sam da ću pitati Vučića, pa ću da im javim.

Sreda, 18. Mart 2015.

Kažu da je London finansijski centar sveta i sve je okrenuto prema novcu. U kafani u Londonu svako plaća svoj račun i sve svoje druge troškove… Razmišljam kako bi bilo dobro u ova siromaška vremena u Srbiji primeniti nešto slično. Ali, mi smo ljudi sa druge planete, za nas ta pravila ne važe…

Četvrtak, 19. Mart 2015.

Ujutru se smucam po Londonu. Obilazim Soho, kinesku četvrt, Pikadili i čuveni Čering Kros Road sa specijalizovanim knjižarama. Nikad ne prođem Pikadilijem a da ne svratim u kuću čaja (Fortnum i Mejson) i da ne popijem kafu u Ricu. Popodne idem sa prijateljicama u ekskluzivni Sloan klub u Čelsiju.

Uveče, idem na mesto koje je Ledi Pedžet mnogo volela, srpsku crkvu u Londonu. Kažu da je ona svojim vezama pomogla da anglinska crkva pokloni svoju crkvu Srbima a ona je od prodaje svog dvorca donirala novac za njeno preuređenje i izgradnju Doma Nikolaja Velimirovića. Tu se Lejdi Pedžet ne zaboravlja i tu se nalaze sve njene relikvije, odlikovanja i uspomene. Sad će da se nađe i moja knjiga.

Tek kad sam videla Varen hause shvatila sam ko je bila jedna od glavnih junakinja <I>Romana o Londonu<I>, Miloša Crnjanskog, koji je živeo pet godina na njenom imanju i po sopstvenom svedočenju napisao drugi tom <I>Seoba<I>.

Autorka je vlasnica izdavačke kuće Plavi jahač

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari