U Pljevljima je u utorak, u organizaciji Evropske unije i Agencije za zaštitu životne sredine održan okrugli sto u susret otvaranju poglavlja 27 o ekologiji, u okviru pregovora o članstvu Crne Gore u EU.


-Na području zaštite životne sredine nema brzih rješenja, upozorio je Mitja Drobnič, šef misije EU u Crnoj Gori. On je dodao da je dobro da se što više razgovara o problemima, ali da se i počnu sprovoditi rješenja. „Znam da će rješenja za Pljevlja biti stranački proizvod evropskih integracija. Evropske integracije ne rješavaju sve, ali neki od tih problema o kojima smo danas razgovarali biće riješeni kada Crna Gora uđe u EU, ne samo zbog ulaska nego zbog toga što će Crna Gora ispuniti kriterijume, a ti kriterijumi će to tražiti. Prema tome, ako građani žele da ubrzaju ta rješenja, onda treba tražiti od politike da učini sve da Crna Gora što prije uđe u EU. Taj proces nije jednostavan, on košta“, poručio je Drobnič, dodajući da „zaštita životne sredine puno košta, ali da nezaštita košta još više“.

Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine, kazala je da je poglavlje 27 jedno od najzahtjevnijih u pristupnim pregovorima, a Daliborka Pejović je ukazala na nedostatak kadrovskih kapaciteta, na opterećujuće procedure u sferi javnih nabavki, kao i nedostatak finansijskih sredstava. Francuska ambasadorka u Crnoj Gori Veronik Brumo, je istakla da je uloga svakog građanina da štiti životnu sredinu, a da su škole veoma važne za jačanje svijesti o tome. Predsjednik NVO „ Breznica“ Milorad Mitrović kazao je da ni opozicione ni partije na vlasti, nikada do sada nisu pokušale da se uključe u probleme rješavanja zagađenja.

-Niko ne sprovodi istraživanja, niti se iko ozbiljnije bavi pitanjima smrtnosti stanovnika pljevaljskog kraja, koje je u posljednjih 20 godina postalo zabrinjavajuće. Lokalnu vlast više od toga brine da li će kineski investitor samo doći da vidi postrojenje i odustati od investicije ili će stvarno graditi famozni drugi blok TE. Za razliku od njih, građani i ekološki NVO sektor nemaju tu dilemu. Ne trebaju nam ni Kinezi, ni drugi blok Termoelektrane, ne treba nam ni ovaj jedan koji sada imamo, jer nikakve koristi od njega nismo imali, osim ogromnu i nenadoknadivu štetu, koju su nažalost, neki Pljevljaci platili svojim zdravljem, a oni sa manje sreće i svojim životima, rekao je Mitrović.

Predstavnici civilnog sektora su ambasadoru Drobniču postavili pitanje u vezi gradnje Drugog bloka TE Pljevlja, na što je Drobnič odgovorio da izgradnja Drugog bloka TE nije protiv zakonodavstva u EU. „Treba vidjeti šta će to značiti za energetski bilans, odnosno za bilans emisije štetnih gasova. Normalno da će drugi i prvi blok nakon ulaska Crne Gore u EU morati da ispunjavaju kriterijume“, istakao je Drobnič. Gosti su prije početka okruglog stola posjetili Husein pašinu džamiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari