Uslov za pristup Srbije IPARD programu je dobijanje statusa zemlje kandidata za članstvo u EU. Taj uslov je ispunjen pre tri godine. Evropska komisija, u januaru ove godine, usvojila je Program za ruralni razvoj u Srbiji (IPARD 2). Na ovaj način stvoren je uslov za podršku EU poljoprivrednom sektoru u Srbiji u narednih šest godina.


Planirano je da se u toku ove godine završi proces akreditacije, a početkom sledeće godine da se objavi poziv za korišćenje sredstava. Cilj je da se u toku pregovora sa EU srpska poljoprivreda pripremi za zahtevno tržište EU, da bude konkurentna i spremna za velike izazove. Poljoprivrednici u ovoj državi imaće na raspolaganju 175 miliona evra za unapređenje konkurentnosti agrara u okviru IPARD programa, koji je deo pretpristupne pomoći. Ovaj program se realizuje od 2015-2020. godine i namenjen je direktnim korisnicima – poljoprivrednim proizvođačima, prerađivačima i onima koji se bave seoskim turizmom.

IPARD programom obuhvaćene su investicije koje se odnose na izgradnju i rekonstrukciju objekata, nabavku opreme i mehanizacije i investicije za proizvodnju njenih izvora. energije za ličnu potrošnju iz obnovljenih izvora. Intenzitet raspoložive pomoći je 60 odsto ukupno prihvatljivih troškova. Za mlade poljoprivrednike, mlađe od 40 godina u trenutku podnošenja zahteva, granica je 65 odsto, a za proizvođače u planinskim i teško pristupačnim područjima pomoć može da bude 70 odsto ukupno prihvatljivih troškova. Visina pomoći se kreće od 10 hiljada do milion evra i zavisi od visine uloženih sredstava.

Za investicije do 50 hiljada evra potrebna je uprošćena verzija biznis plana, a za investicije iznad te sume neophodan je biznis plan koji je potpuno usaglašen sa formom IPARD agencije. Ovim programom nisu pokriveni troškovi prevoza, carinskih dažbina, kupovine zemljišta, postojećih objekata, stare opreme i mehanizacije, kupovine biljaka, životinja i tekućeg održavanja. Najveća vrednosti koje IPARD donosi su predvidivost i transparentnost isplate sredstava. Sredstva budžeta u ovom programu se određuju sedmogodišnje, a to znači da se iznos sredstava i forma podrške skoro nikako ili vrlo malo menjaju, a to korisnicima omogućuje dugogodišnje planiranje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari