Uvođenje nastave na bosanskom jeziku u školama u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, od početka ove školske godine pratilo je niz problema, od nedostatka udžbenika do različitog tumačenja zakonskih odredbi, pretnji prosvetnom inspekcijom i podnošenja krivičnih prijava. Bošnjačko nacionalno vijeće u tehničkom mandatu ipak je zadovoljno dosadašnjim izvođenjem nastave, a predsednik ovog tela Esad Džudžević ubeđen je da će se broj obrazovnih ustanova i učenika koji uče na bosanskom povećavati.


Prema podacima BNV, u 184 odeljenja u 35 obrazovnih ustanova, tri obdaništa, osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, nastavu na bosanskom, u prvom i petom razredu osnovne i prvom srednje škole, pohađa 4.088 đaka. „Broj đaka koji pohađa nastavu na bosanskom veći je od ukupnog broja đaka koji u Srbiji uče na svojim maternjim jezicima, izuzev Mađara. Time samo možemo da budemo zadovoljni“, izjavio je Džudžević za Sandžak Danas. Prema njegovim rečima, u ove tri opštine sprovedena je anketa u kojoj se 71,8 odsto roditelja izjasnilo da žele da njihova deca pohađaju nastavu na bosanskom. Džudžević očekuje da u još dve srednjoškolske ustanove, gimnaziji u Novom Pazaru i Sjenici, počne nastava na bosanskom. Prema njegovim rečima, nastavu na bosanskom treba „odblokirati“ i u Prijepolju, gde, tvrdi, i dalje ima niz opstrukcija. „Nastava na bosanskom mogla bi odmah da počne bar u tri škole u Prijepolju“, dodaje on.

Prema zakonu, nastava na jezicima manjina treba da bude uvedena ako se roditelji najmanje 15 đaka za to opredele. Kako bosanski, maternji jezik ovdašnjih Bošnjaka, do sada nije bio zvanično priznat u Srbiji, problema sa uvođenjem nastave bilo je u više obrazovnih ustanova. Do problema je dolazilo i na „višem nivou“, pošto su pojedini lingvisti u Beogradu negirali samo postojanje bosanskog jezika. Problema više ne bi trebalo da bude, pošto je Vlada Srbije nedavno usvojila zaključak o prihvatanju Izveštaja sa predlogom mera za ostvarivanje prava Bošnjaka na obrazovanje na maternjem jeziku u Republici Srbiji. U zaključku Vlade se obrazovanje na bosanskom jeziku na predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovnom nivou, proširuje i na visokoškolske ustanove. Navodi se i da će Vlada i Ministarstvo prosvete u saradnji sa visokoškolskim ustanovama i Komisijom za akreditaciju, obezbediti otvaranje odgovarajućih studijskih grupa na bosanskom jeziku. Džudžević, koji je vrlo zadovoljan ovim potezom Vlade Srbije, očekuje da će se to desiti najpre na Državnom univerzitetu u Novom. Pazaru.

Bosanski i u OŠ „Stefan Nemanja“

BNV je podnosio krivične prijave protiv pojedinaca koji su, po njihovoj oceni, sprečavali anketiranje roditelja i onemogućavali uvođenje nastave na bosanskom. Krivična prijava je tako podneta i protiv direktora novopazarske OŠ „Stefan Nemanja“ Edina Dugopoljca. Škole u Novom Pazaru su, međutim, od nadležne Školske uprave nedavno dobile dopis kojim se, na predlog ministra prosvete Tomislava Jovanovića, odobrava obavljanje nastave na bosanskom jeziku. Nakon toga je Dugopoljac, u izjavi Regionalnoj televiziji, poručio da su se time stekli uslovi da nastava na bosanskom počne i u ovoj OŠ na „zadovoljstvo roditelja i učenika koji su se za to izjasnili“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari