Plivanje je vrsta rekreacije koja izuzetno pozitivno utiče na zdravlje. Ovim vodenim sportom se pospešuje aerobna fizička aktivnost i istovremeno jačaju svi mišići.

Otpor vode koji je 10 do 15 puta veći od otpora vazduha dodatno pojačava efekat plivanja i jačanja mišića (kao da vežbamo s tegovima). Isto tako, jača kardiovaskularni sistem, reguliše krvni pritisak, produbljuje disanje, povećava kapacitet pluća i poboljšava obezbeđenost tkiva kiseonikom. Osim toga, pozitivno deluje na zglobove, povećava njihovu pokretljivost i elastičnost i pozitivno utiče na koordinaciju pokreta.

Rekreativno plivanje opušta, smanjuje anksioznost i nivo stresa. Plivanjem se učvršćuje celokupna muskulatura tela: ruke, ramena, leđa, grudni koš, zadnjica i noge, jača se kondicija i izdržljivost.

Plivanjem se troši i znatan broj kalorija. Za 60 minuta plivanja slobodnim stilom sagori se od 500 do 700 kalorija; za sat vremena plivanja prsnim stilom sagoreva se 750 kalorija, dok se za 60 minuta plivanja leptir stilom potroši 800 kalorija; plivanjem leđnim stilom za jedan sat izgubi se 500 kalorija.

Za najbolji učinak preporučuje se svakodnevno plivanje u trajanju od 30 minuta. Ako to nije moguće, odličan učinak ima i plivanje od tri puta nedeljno u istom trajanju. Ako postoje teškoće u kontinuiranom plivanju, preporuka je da se počne sa kraćim trajanjem a zatim postepeno produžava.

Ukoliko planirate da počnete da se bavite plivanjem, postoje osnovne smernice na koje treba obratiti pažnju. Važno je da voda nije prehladna, posebno kod akutnih zapaljenskih stanja mišića, zglobova ili povrede nerva. Voda u bazenima tretirana je hlorom pa osobe koje imaju određene zdravstvene teškoće (osetljiva koža, neka od kožnih oboljenja, alergije, neurodermitis) trebalo bi da budu na oprezu. Ne treba plivati nakon obilnog obroka, ali ni gladan, zbog moguće opasnosti od snižavanja nivoa šećera u krvi (hipoglikemija). Osobe koje boluju od epilepsije, posebno ako nije dovoljno regulisana terapijom, moraju posebno da se paze, odnosno da imaju nekoga u „pratnji“. Osobe sa nedovoljno regulisanim dijabetesom takođe moraju da se čuvaju – ovoga puta hipoglikemije.

Leti se preporučuje plivanje u moru zbog brojnih pozitivnih dejstava koje morska voda ima na ljudsko zdravlje uz oprez ako se jave grčevi ili umor – u tom slučaju treba izaći iz mora ili se prethodno odmoriti „ležanjem“ na vodi. U vodu, posebno hladniju, ne sme se ulaziti naglo jer to može dovesti do stezanja krvnih sudova i mogućih kardiovaskularnih incidenata kod osoba koje imaju neprepoznate (ili prepoznate) rizike, odnosno koje boluju od bolesti srca i krvnih sudova.

Ravnomeran razvoj mišića

Ako ne postoji zdravstvena prepreka, najbolje je kombinovati sve stilove plivanja, jer se na taj način postiže najbolji efekat i ravnomerno se razvijaju svi mišići tela. Ako je cilj razviti veliku snagu ramena, leđa i nogu, preporučuje se leptir stil plivanja. Kada je reč o snazi, ovaj stil je najzahtevniji jer je potrebno uskladiti disanje i pokrete. Ako plivamo bržim tempom, kraul stil se preporučuje kada želimo aerobne efekte. Prsni stil je sporija tehnika plivanja koja zahteva veću snagu ramena i nogu. Kod bolesti u području vratne kičme treba biti oprezan i opredeliti se za leđni stil, jer se leđno plivanje preporučuje onima koji imaju problema sa kičmom, bolovima, lošim držanjem, deformitetima i mnogim drugim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari