Gde se u distributivnom lancu nalazi koji lek, iz koje serije i sa kojim rokom trajanja, kao i kom pacijentu je izdat, odnosno uspostavljanje sledljivosti medikamenta, osnovni je cilj pilot projekta koji je juče predstavljen u Medija centru.


Projekat, koji počinje u martu i traje godinu dana, pokrenula je asocijacija GS1 Srbija, a njegov značaj ogleda se u primeni standarda GS! koji su prihvaćeni u više od 140 zemalja sveta. U projektu učestvuju Galenika i Hemofarm, kao proizvođači, Velefarm, Jugohemja i Feniks, kao veledrogerije i Apoteka Beograd, a saglasnost je dobijena od Ministarstva zdravlja i Agencije za lekove.

Prema rečima Branislave Mitić iz GS1, očekuje se da ovaj sistem doprinese većoj bezbednosti pacijenata i efikasnijem poslovanju. Projektom će biti „simulirana“ mogućnost efikasnog povlačenja serije leka sa tržišta. Tako će, objasnila je Mitićeva, dva domaća leka biti označena dvodimenzionalnim DataMatriks kodovima koji sadrže identifikaciju, broj serije, datum isteka roka upotrebe. Svako pojedinačno pakovanje biće dodatno označeno jedinstvenim serijskim brojem kutijice koji treba da omogući proizvođačima kontrolu originalnosti leka, odnosno zaštitu od falsifikata.

Primenom ovih standarda obezbeđuje se najekonomičnija razmena podataka između učesnika u lancu, sniženje troškova, računarska kontrola, a mogućnost greške svedena je na minimum.

Pojam „sledljivosti“ (traceability) sve više je prisutan u zakonskoj regulativi širom sveta i to, pre svega, kroz zakonske odredbe vezane za praćenje lekova i hrane. Tako je, na primer, u našem Zakonu o bezbednosti hrane, u skladu sa odredbom Evropskog parlamenta, kao obaveza svih subjekata u poslovanju hranom i hranom za životinje uvedena i sledljivost (član 32). Ona podrazumeva mogućnost praćenja hrane, sirovina i supstanci koje čine sastojke hrane kroz sve faze proizvodnje, prerade i prometa.

Zakonom o lekovima i medicinskim sredstvima, kroz odredbe za obezbeđivanje kontrole kvaliteta, kao i prometa lekova, utvrđena je i obaveza njihovog označavanja i vođenja evidencije prema identifikacionim šiframa i brojevima serija koji obezbeđuju njihovo praćenje.

U velikom broju zemalja GS1 standardi prihvaćeni su kao standardi za jedinstvenu identifikaciju lekova i medicinskih sredstava, u nekim je to i zakonska obaveza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari