EU zadovoljna borbom protiv diskriminacije u Srbiji 1Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Evropska unija (EU) je uz Srbiju u borbi protiv diskriminacije i veoma smo zadovoljni onim što je urađeno u tvining projektu „Podrška unapređenju ljudskih prava i nulta tolerancija za diskriminaciju“, izjavio je danas predstavnik Delegacije EU u Srbiji Nikolas Bizel.

Bizel je novinarima, uoči završne konferencije tvining projekta, rekao da je EU obezbedila finansijsku podršku od 1,2 miliona evra.

Mnogo je učinjeno u smislu treninga, da se ojačaju kapaciteti institucija Kancelarija za ljudska i manjinska prava i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. To je važno za građane Srbije kada je reč o borbi protiv diskriminacije, ali je za Srbiju važno i u kontekstu pridruživanja EU u okviru poglavlja 23, ukazao je Bizel.

Direktorka Kancelarije Vlade Srbije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović rekla je da se danas završava dvogodišnji projekat koji je sproveden u saradnji sa bečkim Institutom za ljudska prava „Ludvig Bilcman“ i slovenačkom Kancelarijom za manjine.

Ovo je jedan od prvih tvining projekata i ugovora koji je Srbija sprovela u decentralizovanom sistemu upravljanja, odnosno mi smo bili u obavezi da radimo administriranje i sva plaćanja, kontrolišemo način sprovođenja projekata, objasnila je Paunović.

Projekat je bio uspešan, učili smo jedni od drugih, sprovedene su brojne aktivnosti, radionice, objavljeni priručnici, dodala je ona.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da je najveća korist od projekta produbljivanje saradnje sa kolegama iz Austrije i Slovenije.

Najznačajnija aktivnost za nas je izrada tehničke specifikacije za novu bazu podataka jer je institucija Poverenika ojačala u svim segmentima, ali time je rastao i broj protužbi građana, odnosno spremnost da prepoznaju i prijave diskriminaciju i bilo je potrebno da bazu podataka učinimo kvalitetnijom, zaključila je Janković.

Ključne preporuke projekta su preporuke za unapređenje procesa izrade strateљkih dokumenata u oblasti zaštite prava nacionalnih manjina i zaštite ravnopravnosti, osnaženi su kapaciteti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, preporuke za praćenje procesa primene mehanizama UN za ljudska prava, e -kurs za aktere na lokalnom nivou, jačanje kapacitete za službenike u upravi, obuke za polaznike Pravosudne akademije i aktivnosti za jačanje svesti građana o zaštititi prava branilaca ljudskih i prava nacionalnih manjina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari