Parada ponosa bez incidenata 1Foto: EPA/ Koča Sulejmanović

Parada ponosa pod sloganom „Neka svi naši glasovi ore se“ održana je danas u Beogradu. U protestnu šetnju od Pionirskog parka i Skupštine Srbije preko Terazija do Trga Republike krenulo je oko sto učesnika parade.

Na Parada pod motom „Neka svi naši glasovi ore se“, koja je protekla bez incidenata, ponovljeni su zahtevi da se brže rešavaju slučajevi nasilja, da se reguliše položaj istopolnih zajednica i brže izdaju dokumenta transrodnim osobama.

Današnju Paradu zvanično je otvorila kuma prajda Snježana Jolić, osoba sa invaliditetom, koja je učesnicima šetnje poručila da niko ne treba da dozvoli da budu diskriminisani po bilo kom osnovu, a kako prenosi N1 saobraćaj na Trgu Nikole Pašića trenutno je blokiran. Skup su obezbeđivale jake policijske snage. Učesnici Parade nosili su transparente „Ponos Srbije – Neka svi naši glasovi ore se“, „Hoćemo život dostojan čoveka“ i „Podrška je važna“, kao i zastave duginih boja. 

Bilo je i manjih provokacija, kada su se u jednom trenutku pojavili trubači koji su odsvirali nekoliko pesama, ne želeći da otkriju ko ih je poslao, javlja N1.

Na kraju šetnje, na nekoliko desetina metara udaljenosti, dočekao ih je transparent sa porukom „Ne sodomskoj revoluciji“, koju su držale dve osobe u monaškoj odeći, ali nisu hteli da se predstave.

Predrag Azdejković predsednik Gej lezbejsko info centra  rekao je ovo prilika da građani vide pripadnike LGBT zajednice i da bez obzira što se održava Prajd grad nije blokiran, nema helikoptera, ni vojske, niti je na obezbeđenje skupa potršen milion evra. On je piodsetio na zahteve upućenje državi i naveo da je bilo primera nasilja prema trnasrodnim osobama gde je policija malo zaškripala, a čak se i stavila na stranu nasilnika, a i onda kada policija uradi svoj deo posla sve stane pred Tužilaštvom. Ti procesi onda dugo traju a nasilnici se izvuku sa šest meseci uslovne kazne zatvora.

On je dodao i da akcioni plan Vlade Srbije za smanjenje diskriminacije ističe sledeće godine a da još ništa na tom planu nije urađeno, naročito kada je reč o pravnom regulisanju istopolnih zajednica.

Odgovarajući na pitanja novinara, Azdejković je rekao da bi izbor Ane Brnabić za premijerku značio mnogo na simboličkoj ravni i ohrabrenje, jer bi pripadnika zajednice kojoj i ona pripada građani videli na najvažnijoj državnoj funkciji.

Komentarišući zajedničku fotografiju patrijarha Irineja i Brnabić, koja se pojavila na društvenim mrežama, Azdejković je ocenio da je to revolucionarni događaj, imajući u vidu stavove Srpske pravoslavne crkve.

Na pitanje da li postoje podele u LGBT zajednici, on je odgovorio da pripadnici ove populacije mogu gradom da šetaju više puta, na današnji dan i u septembru, za kada je najavljena još jedna parada.

Prajd vikend, do 26. juna, u okviru kojeg je i Prajd šetnja, organizuju udruženja građana Egal, Loud&Queer i Gej lezbejski info centar, koja su navela da će današnja parada biti u formi protesta, kako bi ukazali da je LGBT zajednica i dalje marginalizovana i da su njeni pripadnici često žrtva nasilja.

Zahtevi:

 1. Nulta tolerancija države prema nasilju, profesionalan odnos pripadnica i pripadnika policije prema žrtvama i doslednu primenu odredbi o zločinu iz mržnje od strane tužilaštva

2. Omogućavanje, pojednostavljenje i ubrzanje procedura za izdavanje svih ličnih dokumenata trans* osobama

3. Dosledna primena Zakona o zabrani diskriminacije, sprovođenje u delo Akcionog plana za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period 2014-2018. Vlade Republike Srbije, kao i pravno regulisanje istopolnih zajednica.

Evropska asocijacija organizatora „Prajdova“ je u pismu javnosti u Srbiji, kako je prenela organizacija „Parada ponosa Beograd“, navela da u Beogradu postoji samo jedan organizator Parade ponosa i da zbog toga ne podržava današnji skup. Tradicionalni „Beograd Prajd“ biće održan 17. septembra.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je više Parada ponosa ne znači i više prava za LGBT zajednicu. Prema njenim rečima mesta za unapređenje položaja LGBT populacije i svih građana i građanki uvek ima. Unutrašnje pitanje LGBT zajednice je koliko će godišnje parada organizovati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari