Na konkursu u Nišu više od 70 odsto novca provladinim medijima 1Foto: EPA / Clemens Bilan

Na niškom konkursu za sufinansiranje medijskih projekata za ostvarivanje javnog interesa, na kojem je podeljeno 20,5 miliona dinara, više od 72 odsto novca dobili su izdavači medija ili zaposleni u medijima koji su po specijalizovanim izveštajima antikorupcijskih tela u Nišu i Srbiji osnivački, finansijski ili uređivački bliski vlastima.

Ovakav skor se, međutim, na prvi pogled ne vidi jer je Zakon o kontroli državne pomoći onemogućio da se tim izdavačima medija obezbedi direktna budžetska podrška, zbog čega su neki od njih takvu podršku obezbedili preko agencija koje su formirali.

Čak četiri medija članova niške porodice Radomirović- Narodne novine, Televizija Belle amie, Radio Belle amie i internet portal Belle amie, na ovogodišnjem konkursu nisu dobili ni dinar, ali zbog toga što su “prekoračili zakonsku gornju granicu de minis državne pomoći”, odnosno zato što je svaki od njih u poslednje tri godine već primio po 23 miliona dinara iz budžeta. Ovakvo ograničenje “prevaziđeno” je tako što je Vidosav Radimirović formirao “Agenciju za izdavačku delatnost Narodne novine”, a osobe za koje se veruje da su zaposlene u ovim medijima osnovale “Agencije za proizvodnju kinematografskih dela, audiovizuelnih proizvoda i televizijskog programa”. Na taj način su, prema prvim nezvaničnim podacima, inkasirali 4,8 miliona dinara, odnosno skoro četvrtinu ukupnih sredstava na konkursu.

Niška televizija, čiji su osnivači Radomirovićeve Narodne novine i fizičko lice Slađana Ostojić, inače direktorka i glodurka Televizije Zona Plus, čiji je vlasnik Vladan Gašić, sin direktora BIA i funkcionera SNS-a Bratislava Gašića, ove godine je iz budžeta dobila 3,7 miliona dinara, što je bezmalo petina konkursnih sredstava. Televizija Zona Plus i istoimeni internet portal na konkursu su dobili 3,8 miliona dinara (18,5 odsto). Televizija Kopernikus, čiji je vlasnik Zvezdan Milovanović, inače poverenik SNS-a u Nišu, inkasirala je 2,5 miliona dinara (više od 12 odsto).

Nezavisni mediji internet portal Južne vesti i City radio na ovogodišnjem konkursu nisu dobili nijedan budžetski dinar. Oni su se, inače, na prvom niškom medijskom konkursu 2015. izdvojili kao mediji koji su kroz budžetski podržane medijske sadržaje najviše ostvarili javni interes u oblasti javnog informisanja, što su pokazali rezultati monitoringa konkursa, medijskih sadržaja i načina trošenja budžetskog novca koji su realizovali Lokalni antikorupcijski forum Niš i BIRODI, a koji je za sada jedini sveobuhvatni monitoring ovakvih konkursa u Srbiji.

Na ovogodišnjem niškom konkursu apliciralo je 62 izdavača medija, a podržana su 22 projekta. Odbijeno je 35 projekata, među kojima je, recimo, i jedini projekat o “suzbijanju korupcije”, sa kojim je aplicirala Televizija Banker. Odluku o raspodeli sredstava potpisao je načelnik niške gradske upave Ljubiša Janić, koji je uvažio predloge petočlane Stručne komisije, na čijem je čelu bio većinski vlasnik i direktor RTV Vranje Zoran Veličković.

Biće i krivičnih prijava?

Prema nezvaničnim najavama, Televizija Banker će nakon ovakve odluke o raspodeli budžetskih sredstava podneti tužbu Upravnom sudu u Beogradu. U City radiju osim pokretanja upravnog spora razmatraju mogućnost podizanja krivičnih prijava po raznim osnovama protiv svih koji su učestvovali u donošenju ovakve odluke, od članova Stručne komisije do načelnika gradske uprave i gradonačelnika Niša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari