Kondezovana literatura surove stvarnosti 1

U Centru za kulturnu dekontaminaciju predstavljena je knjiga Sinana Alića „Naprijed u srednji vijek“, koja je sačinjena od tekstova napisanih u predhodnih trideset godina, a proisteklih iz njegovog bogatog novinarskog i aktivističkog rada.

O knjizi su govorili: bivši ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini i novinar Grujica Spasović, novinar Vitomir Pavlović, nekadašnji urednik Prvog programa Radio Beograda i profesor na Fakultetu političkih nauka Rade Veljanovski, filmski i pozorišni reditelj Dino Mustafić, glumac Branko Cvejić, kao i sam autor.

– Kad uzmete ovu knjigu onda vidite da pred sobom imate jednu vrlo zanimljivu hrestomatiju, koja nije samo svjedočenje o jednom vremenu i prostoru nego nešto što vas naprosto fascinira … Iza svake rečenice vi možete vidjeti karakter ovog autora u njegovoj humanosti, etičnosti i profesionalnoj odgovornosti, koja je skoro pa isčezla iz našeg javnog prostora -rekao je Dino Mustafić i dodao da „ovi tekstovi koji su publicistički, spadaju u ono što je novinar dužan da iznosi u svakom svom tekstu, a to su činjenice.“

Vitomir Pavlović, Alićev urednik u listu Front slobode, koji su osnovali antifašisti za vreme Drugog svetskog rata, a za koji je pisao i veliki Meša Selimović, istakao je važnost toga što je jedan novinar, koji je u tom poslu proveo čitav radni vek, objedinio svoje delo u knjizi koja će reći nešto o vremenu u kojem je živeo, ali i o sebi samom.

– Dobra osobina ove knjige je to što je kondenzovana literatura surove stvarnosti, rasturene dobrim delom po listovima od kojih su poneki, u tranzicijskom kontrolisanom haosu, ugašeni. Stil i jezička sredstva su svedeni na jednostavne formule, s povremenom upotrebom naturalističkog iskaza i sočne psovke, što je u duhu savremene publicističke, filmske i književne kulture -, kazao je Pavlović.

Rade Vejanovski je istakao da „u tekstovima ove knjige ima dovoljno dokaza o njegovim ličnim sukobima i odolevanjima na napade onih koji su imali razloge da kriju svoje ponašanje i nedela“.
– Kao što je on ukazivao na krivice i odgovornosti Srba, Hrvata i Bošnjaka, tako je sa njima imao i javne polemike. Nikome Sinan nije ostao dužan, jer bi onda ostao dužan i sebi i nama, a to njemu nije moglo da se dogodi. Govorio je o antifašistima koji postaju fašisti, Jugoslovenima koji postaju nacionaliosti, humanistima koji opravdavaju zločine i intelektualcima koji se spuštaju na najniži nivo javnog delovanja – naglasio je Rade Veljanovski.

Sam autor se osvrnuo na svoju rokersku prošlost (u mladalačkim danima bio je bubnjar) i naglasio to koliko ga je posmatranje života kroz rokenrol izgradilo kao ličnost i formiralo njegov pogled na svet. „Zbog toga sam naučio da pišem jednostavno, da ako je nešto bilo onda je bilo, ne tražim nikakve druge nijanse i, kao što je rečeno, upirem prstom u oko bez obzira na posledice. Mislim da pravog novinarstva bez toga nema“, rekao je Alić.

Grujica Spasović je naglasio da ova knjiga predstavlja izuzetak i da tako nešto odavno nije objavljeno, kako u Bosni tako i kod nas.

Knjiga sadrži 67 tekstova Sinana Alića koji su podeljeni tematski. Tu su eseji, repotraže, intervjui, otvorena pisma, polemike, putopisi i drugi ranije objavljeni, ali i neobjavljeni radovi. Za mnoge tekstove postoji i post skriptum gde se govori o tome šta se sve događalo posle objavljivanja teksta, kakve su bile posledice po autora i u kom kontekstu i zašto je tekst pisan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari