Građani za proteste uplaćuju od 200 dinara do 150 evra 1Foto: Fonet

Za organizaciju skupa „Beograd nije Mali“ Inicijative Ne da(vi)mo Beograd potrebno je oko 185.000 dinara.

Inicijativa taj novac prikuplja od donacija građana čije su uplate u proseku oko 1.000 dinara. Prema podacima od ponedeljka, Inicijativa je pred današnji novi protest ispred Skupštine grada Beograda na računu imala polovinu tog novca.

Osnovana zbog projekta Beograd na vodi Inicijativa koja je posle rušenja u Savamali tokom izborne noći, počela da organizuje sve masovnije proteste, vrlo brzo je počela da bude optuživana u provladinim medijima da novac dobija iz inostranstva i da joj cilj rušenje ove vlasti kojoj posebno smeta žuta patka koja je simbol protesta. LJudi iz Inicijative, nisu političari, ali traže ostavke političara i njihovu odgovornost, što su politički zahtevi na koje svi imaju pravo. Novac za organizaciju isključivo, kako kažu, primaju od građana koji ga uplaćuju putem pejpala ili uplatnicama.

Radomir Lazović, iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, za naš list kaže da su na početku kolale kuloarske priče da rade za Izraelce, a da je zatim u Skupštini premijer Aleksandar Vučić rekao da je vrlo lako utvrdio da ih finansira Miroslav Mišković, zatim da su optuživani da novac dobijaju od Šoroša i Rokfeler, da bi nedavno bilo objavljeno da skupove Inicijative organizuje američka ambasada.
– Traže način da nas diskredituju, verovatno misleći da zato što oni rade za druge interese a ne interese građana, svi tako rade. Siguran sam da im to neće proći. Novac isključivo dobijamo od građana Beograda i Srbije i sjajno je da možemo da budemo nezavisni – kaže Lazović za naš list.

Prema njegovim rečima, donacije se kreću od 200 dinara do 150 evra, u proseku 1.000 dinara.

Kako se navodi na internet stranici Da se čujemo, koja je napravljenja upravo za informisanje građana o neophodnim troškovima, procenjeni troškovi protesta „Beograd nije Mali“ su ukupno oko 185.000 dinara. Za ozvučenje, agregate, tehniku i prevoz je potrebno 95.000 dinara, 60.000 za plakate, nalepnice, zastave i zastavice i 30.000 za pištaljke i transprente. Do prekjuče je sakupljeno 96.340 dinara. Veselinović na osnovu ranijih iskustava kaže da se poslednjih dana pred protest sve ubrza i očekuje da će novca biti dovoljno.

Protesti Inicijative izazov su i za opozicione političare koji se često pojavljuju na njima, pokušavajući, čini se, da promovišu i svoje stranke i neslaganje sa ovom vlašću i onim što se dogodilo u Savamali.

– Nikada nismo niti ćemo sada dozvoliti političarima da govore na protestu koji organizujemo. Oni od početka znaju naš stav prema političkim partijama i njihovom prisustvu na našim okupljanjima. Mogu doći kao građani i bez stranačkih obeležja. NJihove inicijative za smenu gradonačlenika Beograda Siniše Malog nisu i ne mogu biti deo našeg protesta – kaže za Danas Dobrica Veselinović iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, uoči današnjeg protesta.

On povodom akcije DS koja je sakupila 30.000 potpisa za smenu prvog čoveka grada, kaže da je to legitiman zahtev iako ga on lično nije potpisao. Na pitanje očekuje li da će demokrate iskoristiti njihov protest za nastavak prikupljanja potpisa i kako će Inicijativa reagovati, odgovara da ne očekuje takvo ponašanje, jer su, kako kaže, pravila odavno svima poznata.

Veselinović kaže da se na svakom njihovom novom skupu pojavi veći broj građana, pa očekuje da ih i danas bude više od 20.000. Okupljenima će se obratiti reditelj Srđan Keča i profesorka u penziji Srbijanka Turajlić, kao i Ksenija Radovanović i Veselinović iz Inicijative.

Ruta

Okupljeni ispred Skupštine grada prošetće do Savamale. Od Skupštine grada kolona će se kretati ulicom Kneza Miloša do zgade Vlade, zatim Nemanjinom pored železničke stanice, pored hotela Bristol do Savamale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari