Ukinut pritvor i povučena poternica za Karićem 1

Nakon što je Tužilaštvo za organizovani kriminal donelo naredbu kojom je obustavilo istragu protiv osumnjičenog Bogoljuba Karića, zbog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica, sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja Višeg suda ukinuo pritvor i naredio povlačenje poternice.

Odluka je doneta budući da su obustavom istrage od strane postupajućeg javnog tužilaštva prestali da postoje razlozi koji su opravdavali zadržavanje okrivljenog u pritvoru, navedeno u saopštenju Višeg suda u Beogradu.

Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je juče da je obustavilo istragu protiv Bogoljuba Karića, Vidomira Parežanina, Pante Uroševića, Miše Kuzmanovića i Smilje Mladenović, koja je vođena zbog zloupotrebe službenog položaja.Prenoseći ovu vest svi mediji su naglasili da je sledeći korak ukidanje Interpolove poternice protiv Karića.

Sagovornici Danasa uglavnom su uvereni da je reč o odluci sa političkom pozadinom s obzirom da je stranka Bogoljuba Karića, Pokret Snaga Srbije član vladajuće koalicije u Srbiji koja se okuplja oko Srpske napredne stranke premijera Aleksandra Vučića. Veoma je zanimljivo da je odluka Tužilaštva za organizovani kriminal usledila samo dan nakon što je na televiziji Hepi emitovan višečasovni razgovor sa Bogoljubom Karićem, koji se nalazi u egzilu u Minsku u Belorusiji u kome je on najavio svoj veoma brzi povratak u Srbiju i pohvalio ekonomske mere srpskog premijera.

– Ne znam detalje predmeta o kome je reč tako da ne bih mogao podrobnije da komentarišem odluku ovog Tužilaštva. Ono što može da se konstatuje je da je stranka Bogoljuba Karića u koalicionim odnosima sa SNS pa se s obzirom na obustavljanje istrage može osnovano sumnjati da je reč o političkim motivima. Naime, sama činjenica da je Karić pobegao u inostranstvo znači da je bio svestan da je suočen sa ozbiljnim optužbama zbog kojih može biti lišen slobode. Zato se i odlučio na odlazak u. Iako su optužbe bile veoma ozbiljne indikativno je da tužilaštvo ništa godinama nije radilo kako bi preko Interpola zatražilo da Karić bude uhapšen u Rusiji i prebačen u Srbiju na ispitivanje. Sve to ukazuje da je ceo taj proces koji se vodio protiv njega bio najobičnija farsa odnosno da je reč o političkoj odluci vlasti, čiji je Karićeva stranka deo a da je tužilaštvo samo najobičniji pion u tom slučaju – kaže za Danas advokat Vladimir Gajić. Predsednik Nove stranke Zoran Živković ističe da je reč o najblaže rečeno neobičnoj odluci.

– Ne mogu da kažem da li je doneta odluka ispravna ili ne jer još uvek nemam dovoljno informacija povodom tog slučaja. Ono što mogu da istaknem je da je reč o neobičnoj odluci. Naime, interesantno je da je u Srbiji tužilaštvo uvek efikasno i ekspeditivno u donošenju odluka pred Novu godinu i uoči nastupajućih izbora – navodi naš sagovornik.

Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda Srbije pojašnjava za Danas da je nakon odluke Tužilaštva za organizovani kriminal Bogoljub Karić čovek koji može slobodno da se vrati u zemlju.

– Jedan slučaj pokrenut protiv Karića je zastareo a ovaj drugi koji je trebalo da zastari tokom iduće godine je faktički prekinut ovom odlukom Tužilaštva za organizovani kriminal. Istraga je obustavljena i to znači da je time ukinuta i poternica protiv njega pokrenuta kod Interpola. Samim tim Bogoljub Karić je slobodan da se vrati u zemlju – kaže Iviošević.

Podsećanja radi, istraga je vođena zbog sumnje da je od aprila 1994. do februara 1997. godine, tokom osnivanja Preduzeća za mobilne

telekomunikacije „Srbija BK PTT doo “ Mobtel“, tada okrivljenom Bogoljubu Kariću i preduzeću „BK trejd“ pribavljena protivpravna imovinska korist u iznosu od 21.980.551 američkih dolara, na ime razlike između stvarne i lažno prikazane vrednosti unete opreme. Istraga je započeta zahtevom Okružnog javnog tužilaštva u Beogradu 18. februara 2006. godine. Rešenjem Republičkog javnog tužilaštva od 22. juna 2006. godine predmet je poveren u nadležnost Okružnom javnom tužilaštvu “ Specijalnom tužilaštvu, sada Tužilaštvu za organizovani kriminal.

Istragu je od tada do 7. decembra 2011. godine sprovodilo

Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu, a od tada, u skladu sa izmenom zakona, Tužilaštvo za organizovani kriminal. U saopštenju Tužilaštva za organizovani kriminal se navodi da je obustavljena i istraga koja je vođena protiv Bogoljuba Karića, Sretena Karića i Olge Erdeljanović zbog zloupotrebe

položaja odgovornog lica, kao i protiv Zorana Karića, Dragomira Karića i Olivere Nedeljković zbog istog krivičnog dela.

Ta istraga je vođena zbog sumnje da je od avgusta 1999. do

oktobra 2000. godine Bogoljubu Kariću, Sretenu Kariću, Zoranu Kariću, Dragomiru Kariću i Oliveri Nedeljković zloupotrebom novčanih sredstava Mobtela pribavljena protivpravna imovinska korist u iznosu većem od milion i po

dinara, kao i zato što je nekim preduzećima sa Kipra omogućeno dobijanje deviznih kredita bez garancija.

Ni jedan od dva procesa koja je Tužilaštvo za organizovani kriminal, prema dokumentaciji Saveta za borbu protiv korupcije, povelo protiv Bogoljuba Karića, nije imao sudski epilog. Nakon što je prva optužnica u septembru ove godine odbačena zbog apsolutne zastarelosti, juče je saopšteno i da se u drugom predmetu odustalo od gonjenja, čime je „rešen“ još jedan slučaj sa spiska od 24 sporna predmeta koja je Evropska unija, u okviru Poglavlja 23 označila kao primere visoke korupcije.

U oba predmeta po kojima je bila raspisana i crvena Interpolova poternica, Karić, njegov brat Sreten i još 13 lica teretili su se za zloupotrebu službenog položaja odgovornog lica, a optužnica je tvrdila da su oni od 1998. do 2005. godine u korist svojih povezanih firmi, „isisali“ novac iz Mobtela, gde su vlasništvo stekli zaobilazeći propisane procedure, zatim da su prikazujući lažnu vrednost nabavljene opreme za Mobtel uknjižili za oko 22 miliona dolara veći iznos od stvarnog, kao i da su nekim svojim preduzećima sa Kipra omogućili podizanje kredita bez garancija. Proces je pokrenut još 2006. godine, neposredno po odlasku Karića iz zemlje, ali prva optužnica, koja je zbog promena u krivičnom zakonodavstvu izmenjena u decembru 2013. nikada nije stupila na snagu.

Veštačila je Mirjana Labović

Interesantno je da je Više javno tužilaštvo prilikom sastavljanja optužnice angažovalo Gradski zavod za veštačenje, a predmet je poveren sudskoj veštakinji Mirjani Labović. Ona je poslednjih meseci u medijima prisutna kao osoba sa diplomom Ekonomskog fakulteta u Prištini, čiju validnost ispituju dva tužilaštva – Više JT po prijavi jedne stranke u postupku gde je Labovićeva veštačila, i Osnovno JT, po nalogu Agencije za borbu protiv korupcije. M.N.S.

Karić na fejsbuku: Pravda je dostižna

„Posle 20 godina sumnjičenja da sam, navodno, zloupotrebio položaj u privatnoj kompaniji, obustavljena je istraga koja je protiv mene vođena, čime je potvrđeno staro pravilo da je pravda spora, ali dostižna“, napisao je Karić na svom fejsbuk profilu.Kako prenosi Sputnjik, on je zahvalio svima koji su verovali

u njega i u pravdu. „Nadam se da ćemo zajedno nastaviti dalje da gradimo Srbiju kao lepše mesto za sve nas, našu decu i decu naše dece“, poručio je Karič. FoNet

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari