Kvarežma opet doneo sreću 1Foto: FoNet/AP

Selekcija Portugala je prvi učesnik polufinala nakon što je sinoć posle boljeg izvođenja jedanaestreraca eliminisala Poljsku.

U izuzetno dinamičnoj utakmici regularni deo susreta je završen rezulatom 1:1, a portugalski sastav posle pet odigranih utakmica bez ijedne ostvarene pobede odlazi među četiri najbolje ekipe.

Lopta se nije pošteno ni zakotrljala na „Velodromu“ kada je došlo do promene na semaforu. Desni bek poljske reprezentacije Lukas Pišček poslao je dubinsku dijagonalu ka Kamilu Grosickom koji je uputio prizeman centaršut ka Levandovskom, a napadač Bajerna je nakon samo 100 sekundi igre doneo prednost svom timu udarcem iz prve ka golu Patrisija. Bio je ovo tek prvi pogodak jednog od najboljih „devetki“ današnjice na ovom šampionatu.

Nakon vođstva Navalkinih izabranika, usledio je period ofanzivnije igre portugalskog tima koji je u narednih desetak minuta kombinovao na polovini rivala, ali bez ozbiljnije završnice. Za druge strane, Poljaci su bili zadovoljni stečenom prednošću pa su se bazirali na kontranapade i brzinske sposobnosti Grosickog i Milika. Već u 15. minutu talentovani napadač Ajaksa je sebično šutirao sa blizu 25 metara iako je imao nekoliko slobodnih saigrača, a samo dva minuta kasnije Levandovski je pokazao koliko mu malo treba da uđe u šansu. Već prilikom prijema se oslobodio čuvara, ali je udarac bio isuviše slab da iznenadi Patrisija. Kada je su u 22. minutu poljski fudbaleri napravili pravi dar-mar u šesnaestercu Portugalaca razmenivši nekoliko efektnih dodavanja koja su na kraju okončana slabim završnim pasom Grosickog, činilo se da je samo pitanje trenutka kada će udvostručiti prednost.

Ipak, lopta je završila u njihovoj mreži. Igrao se 33. minut kada je najmlađi fudbaler na ovom prvenstvu Renato Sančez pogodio preciznim udarcem u levi ugao gola Fabijanskog nakon kombinacije sa Nanijem. Nema sumnje da je novi fudbaler Bajerna, što svojom korpulencijom i fizičkom spremnošću, ali i umeću sa loptom, pokazao da predstavlja pravu budućnost evropskog fudbala.

U nastavku su obe ekipe ušle s namerom da što pre postignu pogodak kako ne bi ušli u maratonsku završnicu. Posle pritiska Poljaka u uvodnih nekoliko minuta, Portugalci su imali odličnu kontru u 56. minutu, ali je Ronaldo sebično reagovao u situaciji kada je imao nekoliko slobodnih saigrača. Isti igrač je nedugo zatim imao priliku da sa slične pozicije sa koje je pogodio Levandovski donese prednost svom timu, ali je promašio čitavu loptu. Kako se utakmica bližila kraju, činilo se da Santosov tim ima veću želju da izbegne produžetke, a broj prilika koje su imali u poslednjih dvadesetak minuta to najbolje oslikava.

Desni bek Sedrik je uputio pravi projektil ka golu Fabijanskog, ali je lopta završila malo izvan okvira gola. Kasnije su imali prilike defanzivac Fonte posle kornera i Kristijano Ronaldo koji je u najozbiljnijoj prilici za svoj tim ponovo promašio loptu. Portugalci su osvežili ekipu ubacivanjem iskusnih Mutinja i Kvarežme, ali nikako nisu pronalazili način da realizuju nadmoć na terenu, dok su Poljaci pokušavali preko Milika i Grosickog, ali je to bilo daleko od izglednih šansi koji bi mogle da se pretvore u gol. Sve to je rezultiralo da će prvog polufinalistu Evropskog prvenstva odrediti produžeci.

U narednih dva puta po 15 minuta utakmice ništa značajnije se nije dogodilo s obzirom da su obe ekipe sve karte bacili na jedanaesterce. U njima su se bolje snašli Portugalci koji su bili precizni svih pet puta. Redom su pogađali Ronaldo, Renato Sančez, Mutinjo i Kvarežma koji je pogotkom u poslednjoj seriji iskoristio Patrisijovu odbranu posle šuta Blaščikovskog i doneo svom timu novo polufinale.