Pobeda Srbije u Gruziji 1

U petom kolu kvalifikacija za prvenstvo sveta u Rusiji naredne godine, fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je večeras u Tbilisiju Gruziju sa 3:1 (1:1) i preuzela vodeću poziciju u D grupi.

Srbija sada ima učinak od tri pobede i dva nerešena rezultata i isti broj bodova kao Irska, koja je večeras remizirala sa Velsom (0:0). Međutim, Srbijazahvaljući boljoj gol razlici ostaje na prvom mestu na tabeli.

Do veoma važne pobede reprezentacija Srbije je stilga posle preokreta, jer su domaćini poveli već u šestom minutu pogotkom Nika Kačavare, koji je iskoristio neshvatljivu grešku Aleksandra Kolarova.

U 45. minutu dosuđen je jedanaesterac za naš tim, pošto je Kakavadze faulom zaustavio Filipa Kostića u šesnaestercu, a siguran izvođač bio je Dušan Tadić, koji je imao najviše zasluga i za preostala dva pogotka. Najpre je u 64. minutu odlično pronašao Aleksandra Mitrovića na ivici kaznenog prostora, a napadač NJukasla se izvaredno snašao i iz okreta preciznim udarcem savladao Loriju.

Četiri minuta pre kraja Tadić je ponovo izvanredno asistirao Mijatu Gaćinoviću, koji je debitantski nastup za naš državni tim krunisao lepim pogotkom.Tako je u Tbilisiju ostvaren osnovni cilj i naš tim se vraća kući sa tri boda, što je svakako najvažnije, ali mora da se kaže da je igra koju su prikazali izabranici Slavoljuba Muslina, pogotovo u prvom poluvremenu, daleko od one koju priželjkujemo da vidimo.

Reprezentacija Gruzije je u prvih 45 minuta nadigrala naš tim i samo zahvaljujući velikoj sreći na odmor nismo otišli sa dva ili tri gola minusa. U 35. minutu domaćini su imali šansu koja je neuporedivo teže ne iskoristiti nego realizovati, ali je Kazaišvili bio sebičan i ostalo je samo 1:0 za Gruziju. Za veliki promašaj domaćini su, po nepisanom fudbalskom pavilu, kažnjeni u poslednjem minutu prvog poluvremena, kada je Srbija izjednačila. Bio je to ujedno prvi šut u okvir gola našeg tima, a kuriozitet je da smo za 90 minuta šutirali tri puta i postigli tri pogotka.

Ono što raduje u igri reprezentacije Srbije je da više nema malodušnosti kada potivnik povede. Dobri rezultati u ovim kvalifikacijama očigledno su podigli samopuzdanje našim fudbalerima, a to je često presudno u važnim duelima. Uz takav pristup i uz ispravljanje grešaka, za šta ima dovoljno vremena, imamo pravo da se nadamo da ćemo posle osam godina konačno zaigrati na jednom velikom takmičenju.

Narednu utakmicu u kvalifikacijama reprezentacija Srbije će igati u Beogadu 11. juna protiv Velsa.

Gruzija: Lorija, Kakabadze (Arabidze, 70), Kvrikvelija, Kašia, Navalovski, Kvekvešviri, Kazaišvili (Kvilitaja, 83), Gvilija (Jigauri, 90), Kankava, Anaidze, Kačarava.

Srbija: Stojković, Ivanović, Maksimović, Kolarov, Rukavina, Matić, Milivojević, Obradović (Vuković, 46), Tadić, Kostić (Gaćinović, 81), Mitrović (Gudelj, 72).