Kako pripremiti auto za putovanje u doba kovid pandemije 1Foto: Pixabay/4Me2Design

Dok traju razgovori oko uvođenja Kovid pasoša, turisti već uveliko razmišljaju o letnjem odmoru.

Kako turističke agencije traže načine da im to omoguće, prisutna je doza skepse zbog neizvesnosti i mogućih komplikacija koje mogu nastati sa aranžmanima.

U prošloj godini mahom su putovali samo oni kojima je to bio poslovni prioritet.

Svega mali broj turista je „otkrio“ albanske plaže, Crnu Goru i Hrvatsku.

Kako pripremiti auto za putovanje u doba kovid pandemije 2
Foto: EPA/ARMANDO BABANI

Pandemija korona virusa uvela je nova pravila. Otežano je kretanje ljudi, ograničena su putovanja, zabranjuje se ulazak u pojedine zemlje bez negativnog PCR testa.

Zbog nerentabilnosti ukinute su brojne autobuske i avionske linije.

Putovati automobilom u doba kovida se nekako čini najlogičnijim izborom.

Uslovi za ulazak u zemlje regiona

Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova naše zemlje, o režimu ulaska u strane zemlje i neophodnim testovima (uz napomenu da je promena pravila moguća na dnevnoj bazi) piše sledeće:

Za ulazak u BiH potreban je negativan PCR test, ne stariji od 48 sati.

U Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Albaniju državljani Srbije mogu ući bez negativnog PCR testa, uz napomenu da je neophodno poštovanje svih zdravstenih mera.

Za ulazak u Grčku poželjna je potvrda o vakcinaciji kao i negativan rezultat PCR testa. Grčka priznaje sve vakcine koje su dostupne građanima Srbije,

Ko se odluči za hrvatsko primorje u obavezi je da na graničnom prelazu da na uvid potvrdu o uplaćenom aranžmanu ili smeštaju. Obavezan je i negativan PCR test, ne stariji od 48 sati. Revakcinisane osobe mogu priložiti potvrdu, ako su drugu dozu vakcine primile pre više od 14 dana od dana putovanja.

Kako pripremiti automobil za put

Ako se kolima zaputite ka Jadranskom, Jonskom ili Egejskom moru morate biti spremni na to da ćete u jednom pravcu preći nešto više od 700 kilometara. To je vožnja koja zahteva koncentraciju i obavezne pauze.

Pregled tehničkih ispravnosti automobila preduslov je za sigurno putovanje. Nekoliko dana pre polaska na put obavite sve neophodne provere:

  • upravljačkog sistema
  • svetala
  • kočionog sistema (obavezna provera ulja!)
  • rada motora (ulje motora i filteri)
  • servisirajte klimu ako niste. Vodite računa da tokom vožnje razlika između spoljašne i unutrašnje temperature bude oko sedam stepeni.
  • proverite nivo rashladne tečnosti u automobilu (kao i tečnost za čišćenje vetrobrana).

Ako nikada niste menjali točak pokušajte da savladate tehniku pre nego krenete na put. Proverite ispravnost rezervnog točka i gledajte da u svom alatu imate dizalicu i odgovarajući ključ.

Kako pripremiti auto za putovanje u doba kovid pandemije 3
Foto: Pixabay/IamTimEre

Pod obaveznim alatom se podrazumevaju: šrafciger, motorcangle, lepljiva traka, osigurači, kablovi za paljenje, WD-40 sprej, skalpel, čekić, gedore i baterijska lampa.

Proverite da li imate svu potrebnu dokumentaciju i međunarodna vozačka dokumenta.

Vodite računa, ako ste se uputili u Grčku, posedovanje zelene karte je obavezno u Severnoj Makedoniji i Albaniji.

Ne zaboravite da izvadite međunarodno zdravstveno osiguranje. Računajte oko 120 dinara po danu boravka.

Hranu i piće je apsolutno poželjno imati, s tim da vodite računa da sve bude spakovano po činijama. Poželjno je nositi hranu kojoj ne preti rizik od topljenja.

Ponesite dosta vode za piće, preporučljivo je jedan litar po osobi.

Prilikom pakovanja stvari za odmor vodite računa da ne pretrpate gepek automobila i na taj način sebi uskratite vidljivost sa zadnje strane. Pored neophodnih stvari preporučujemo da ponesete one koje se mogu kombinovati.

Ako  torbe nosite na krovu, obavezno proverite stabilnost krovnih nosača.

Gledajte da sa sobom na putu imate i sitnice: ćebad, plastične kese za otpad, toalet papir, auto-punjač za mobilni telefon, itd.

Gorivo je poželjno sipati dan pre polaska na put.

Kako pripremiti auto za putovanje u doba kovid pandemije 4
Foto: EPA-EFE/ YAHYA ARHAB

Cene goriva u Bosni i Makedoniji su niže nego kod nas tako da preporučujemo da to iskoristite pri povratku. U Crnoj Gori i Hrvatskoj su cene identične našim dok je u Grčkoj gorivo znatno skuplje.

Kako biste izbegli nepredviđena zadžavanja, isplanirajte tačnu rutu kojom ćete se kretati.

Informacije vezane za zadržavanje na graničnim prelazima naći ćete na sajtu AMSS.

Vodite računa o saobraćajnim propisima koji važe u zemlji kroz koju prolazite.

Ako planirate da na put povedete dete, morate računati da je najbolje krenuti na put u kasnim večernjim satima.

Za decu je obavezno posedovati predviđeno bezbednosno sedište. Zakonom je  sankcionisano vožnja lica koje ne niže od 135 santimetara van bezbednosnog sedišta. Ako vozite dete u sedištu na mestu suvozača poželjno je izvaditi vazdušni jastuk kako ne bi prilikom aktivacije došlo do povrede deteta.

Detetu u sedištu neće biti najudobnije, pa stoga u pauzama koje ćete praviti (svaka 2-3 sata), oslobodite dete kaiševa i pustite ga da se razmrda.

Vozači moraju znati da vožnja u večernjim satima ima i svoje mane. Svetla drugih automobila u retrovizorima mogu ometati reflekse.

Vodite računa da se brzo adaptirate kad se nakon duže voznje 13o km/h auto-putem isključite i nastavite nekim magistralnim gde su moguća ograničenja od 60 km/h.

Većina vozača se odlučuje za večernje polaske zato je moguće očekivati gužve na graničnim prelazima.

Srećan put!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari