Vojna hunta u Nigeru koja je preuzela vlast u zemlji 26. jula, do daljnjeg je zatvorila je vazdušni prostor zbog moguće vojne intervencije dela susednih zemalja koje traže da se na vlast vrati svrgnuti predsednik Muhamed Bazum.

Blok zapadnoafričkih zemalja, Ekovas, ranije je upozorio da bi mogla da upotrebi silu ako Bazum ne bude vraćen na vlast do nede1e, 6. avgusta u 23 sata.

Taj rok je istekao, ali Bazum nije vraćen na vlast.

Portparol hunte kaže da su oružane snage Nigera spremne da brane zemlju.

Uz Niger su još neke afričke zemlje, poput Burkine Faso i Malija, koje su ranije saopštile da će svaki napad na Niger smatrati i objavom rata njihovim zemljama i pružile su poptunu podršku pučistima, odnosno vojnoj hunti.

Bazum je uhapšen 26. jula, a general Abdurahman Tijani, komandant predsedničke garde, potom se proglasio za novog vođu zemlje.

Ujedinjene nacije, Amerika, Evropska unija, kao i bivša kolonijalna sila Francuska, koja se upravo iz Nigera snabdeva uranijom, osudile su vojni puč.

„Strana sila sprema napad na Niger“, kaže vojna hunta

Obraćajući se na nacionalnoj televiziji u nedelju, predstavnik nigerske hunte rekao je da imaju informacije da se „„strana sila“ sprema da napadne Niger.

Posle kriznog sastanka u Nigeriji, vojni šefovi Ekovasa rekli su u petak da su izradili detaljan plan za moguću upotrebu sile.

„Razrađeni su svi elementi eventualne intervencije, kao što su potrebne snage i kako i kada će one biti raspoređene“, rekao je Abdel-Fata Musa, komesar Ekovasa za politička pitanja, mir i bezbednost.

Ipak, ostavio je prostor za pregovore i diplomatiju.

„Želimo da hunta u Nigeru jasno shvati poruku da joj dajemo svaku priliku da preokrene ono što je uradila“, dodao je predstavnik Ekovasa.

Svrgnuti predsednik Muhamed Bazum oglasio se prošle nedelje člankom u američkom Vašington postu koji je počeo rečima: „Pišem ovo kao talac…“.

U tekstu „Moja zemlja je napadnuta, a ja sam talac“, Bazum upozorava na, kako je naveo, opasnost da bi region mogao dodatno da potpadne pod ruski uticaj preko plaćeničke grupe Vagner koja je već angažovana u nekim afričkim zemljama, poput Malija.

Bazum važi za zapadnog saveznika, pre svega Francuske, nekadašnje kolonijalne sile, koja iz Nigera crpi velike količine uranijuma neophodnog za rad njenih nuklearnih elektrana.

U tekstu u Vašington postu, zbačeni predsednik Nigera pozvao je Ameriku i „čitavu međunarodnu zajednicu“ da pomognu u „obnavljanju ustavnog poretka“ posle puča izvršenog 26. jula.

Dok su Evropska unija i SAD osudile svrgavanje Bazuma, izabranog 2021. godine i zatražile da se on vrati na vlast, a pojedine zapadnoafričke zemlje najavile da će intervenisati, druge zemlje Afrike, međutim, najavile su vojnu pomoć pučistima u Nigeru.

Krajem prošle nedelje, lideri zemalja EKOVAS zapretili su nigerskim pučistima intervencijom ako u roku od nedelju dana ne vrate vlast predsedniku Bazumu.

Još jedan vojni udar u regionu je stvarno previše i senegalska vojska je spremna da ide u Niger, izjavila je ministarka spoljnih poslova Aisata Tal Sal.

Međutim, predstavnici Burkine Faso i Malija, gde su takođe izvršeni vojni udari prethodnih godina, jasno su poručili da će se umešati u slučaju da bilo koja zemlja krene u obračun sa pučistima u Nigeru.

Ranije je hunta upozorila da će se odupreti svakom „planu agresije na Niger“ regionalnih ili zapadnih sila.

afrika, Niger, mapa Afrike

BBC

U Nigeru je prošle nedelje u posredničkoj misiji boravio predsednik Čada u pokušaju da obezbedi da se kriza reši mirnim putem.

Razgovarao je i sa predsednikom Bazumom koji je tada prvi put viđen u javnosti od puča.

Lider Čada je objavio fotografiju sa Bazumom, koji je bio nasmejan.

Mohamed Bazoum (L) and President Deby (R)

Chad presidency
Predsednik Nigera Muhamed Bazum (desno) sa liderom Čada Mahamatom Idrisom Debijem Itnom

Uoči njihovog sastanka, general Abdurahman Čijani, šef jedinice predsedničke garde koji se proglasio za novog lidera Nigera, upozorio je Ekovas i neimenovane zapadne nacije da se ne mešaju.

„Još jednom ponavljamo Ekovasu ili bilo kom drugom avanturisti našu čvrstu rešenost da branimo otadžbinu“, navodi se u saopštenju koje je pročitano na televiziji.

Za to vreme, Niger je obustavio izvoz uranijuma u Francusku, a desetine aviona odvoze Evropljane u njihove zemlje.

Iako su u Nigeru sve snažnija antifrancuska osećanja, Pariz kaže da ne planira da vrati oko 1.000 francuskih vojnika koji su tamo stacionirani sa zadatkom da se suprotstavljaju islamskim ekstremistima.

I SAD ima vojnu bazu u Nigeru.

Niger, vojni puč u Nigeru

Getty Images
Pristalice puča u Nigeru

Posle puča, EU je suspendovala svu bezbednosnu saradnju sa Nigerom i obustavila budžetsku pomoć.

Sa druge strane, ruski predsednik Vladimir Putin na nedavnom samitu sa liderima afričkih zemalja, obećao je besplatnu dostavu hrane za najugroženije zemlje Afrike, među kojima je i Niger.

Šta se desilo u Nigeru?

Portparol vojske, okružen drugim oficirima, objavio je prošle nedelje u direktnom uključenju na nacionalnoj televiziji da je izvršen državni udar.

Objavili su i da je suspendovan ustav, kao i sve državne institucije, ali i zatvaranje granica zemlje u zapadnoj Africi.

Niger soldiers announcing coup on national TV, 26 Jul 23

AFP
Oficiri vojske Nigera objavljuju svrgavanje predsednika

„Mi, snage odbrane i bezbednosti, odlučili smo da stavimo tačku na režim kakav poznajete“, rekao je general-pukovnik Amadu Abdurahman, okružen devetoricom oficira u televizijskom obraćanju.

„Ovo je posledica stalnog pogoršanja bezbednosne situacije i loše privredne i društvene politike“, dodao je.

Vojna hunta, koja sebe naziva Nacionalni savet za odbranu otadžbine, uvela je policijski čas u zemlji od 22 sata do pet sati ujutru po lokalnom vremenu.

Ko predvodi puč?

Abdurahman Čijani, Niger

AFP
Abdurahman Čijani

General Abdurahman Čijani (62) je bio komandant predsedničke garde od 2011. godine, a bivši predsednik Mahamadu Isufu ga je 2018. godine unapredio u čin generala.

Čijanija su povezali sa pokušajem državnog udara 2015. protiv bivšeg predsednika, ali se pojavio na sudu da to negira.

Govoreći u televizijskom obraćanju u petak, izjavio je da su ga nesigurnost, ekonomski problemi i korupcija naveli da preuzme vlast.

On se obratio i globalnim saveznicima Nigera, rekavši da će hunta poštovati sve međunarodne obaveze, kao i ljudska prava.

Međutim, hunta je iznela teške reči za one koji im se protive.

Optužila je članove svrgnute vlade, koji su utočište našli u stranim ambasadama, za zaveru protiv njih.

Dodali su da bi to dovelo do krvoprolića, što se za sada nije desilo.

Pristalice puča: „Dole Francuska, živela Rusija“

puč u Nigeru

AFP
Sve su snažnija antifrancuska osećanja u Nigeru

Mnoge pristalice vojnog puča, danima izlaze na ulice glavnog grada Nijameja i drugih mesta u Nigeru mašući ruskim zastavama.

Pojedini su prethodnih dana bili ispred francuske ambasade, uzvikujući: „Dole Francuska“, „Živela Rusija“ i „Živeo Putin“.

Nema nikakvih dokaza da Rusija stoji iza ovog puča u Nigeru.

Zvaničnici Kremlja su ranijih dana pozivali na poštovanje ustava i smirivanje situacije u Nigeru.

Međutim, Jevgenij Prigožin, šef ruske plaćeničke grupe Vagner, navodno je podržao puč, opisujući ga kao trijumf.

„Ono što se dogodilo u Nigeru nije ništa drugo do borba naroda protiv kolonizatora koji pokušavaju da im nametnu njihova pravila života i uslove, kao i da ih zadrže u stanju u kakvom je Afrika bila pre više stotina godina.

„Danas, praktično, stiču nezavisnost“, rekao je Jevgenij Prigožin na Telegram kanalu koji je povezan sa Vagnerom.

BBC nije mogao da potvrdi autentičnost njegovih komentara.

Vagnerovi borci su optuženi za kršenje ljudskih prava u nekoliko afričkih zemalja.

Niger, vojni puč u Nigeru

Getty Images
Pristalice puča sa ruskim zastavama
Pristalice puča u Nigeru razvile su rusku zastavu

EPA
Pristalice puča u Nigeru sa ruskim zastavama

Veruje se da Vagner ima hiljade boraca u zemljama poput Centralnoafričke Republike i Malija, gde ima unosne poslovne interese, ali istovremeno jača diplomatske i ekonomske odnose sa Rusijom.

U Maliju, hunta je pozvala Vagnerove plaćenike da pomognu u borbi protiv islamskih ekstremista.

Francuska, bivša kolonijalna sila, najavila je povlačenje trupa prošle godine usred rastućeg neprijateljstva hunte.

Kasnije je premestila regionalni vojni štab u Niger.

Uranijum i EU

Niger, rudnik

AFP
Rudnik uranijuma u Nigeru

Francuska kompanija Orano, koja upravlja rudnikom uranijuma u ​​Nigeru, kaže da na njen rad neće uticati evakuacija određenog broja njenog osoblja u inostranstvu.

Oko 15 odsto ukupnih francuskih potreba za uranijumom dolazi upravo iz Nigera.

Portparol Evropske unije rekao je da puč u Nigeru za sada ne predstavlja problem za snabdevanje EU nuklearnim gorivom.

Otprilike četvrtina uranijuma u ​​EU dolazi iz Nigera.

Šta ovo znači za Niger i za Afriku?

A supporter of the coup wears a hat in the colours of the Russian flag during a rally in the capital on Thursday

EPA
Pristalice puča na demonstracijama u Nijameju, glavnom gradu Nigera, od kojih poneki nose ruska obeležja

Od Malija na zapadu do Sudana na istoku, čitavim delom Afrike sada upravlja vojska.

Niger je bio jedna od retkih preostalih demokratija u pojasu Sahela koji se proteže širom kontinenta.

Ali sada kada je vojska preuzela vlast, postoji zabrinutost šta će to značiti za inače problematični region.

Generalštab vojske je dao podršku onom delu snaga koje su izvršile puč.

Afrika, Sahel region

BBC

Iako na Zapadu postoji zabrinutost da bi novo rukovodstvo Nigera moglo da se udalji od zapadnih saveznika i da se približi Rusiji, Moskva se pridružila drugim zemljama i Ujedinjenim nacijama u pozivu na oslobađanje Bazuma.

Vlada predsednika Bazuma bila je i partner evropskim zemljama koje pokušavaju da zaustave tok migranata preko Sredozemnog mora, pristajući da prihvati stotine migranata iz pritvorskih centara u Libiji.

Bazumova vlada se obračunavala i sa trgovcima ljudima kojima je Niger bio tranzitna zemlja za krijumčarenje između drugih zemalja zapadne Afrike i onih dalje na severu.

Mali i Burkina Faso su bili pod intenzivnim pritiskom islamističkih grupa koje su slobodno delovale u većem delu obe zemlje.

Ali iako se Niger borio protiv sopstvene džihadističke pobune i ruralnog banditizma, izgledao je relativno stabilnije od svojih suseda.

Broj prijavljenih smrtnih slučajeva od političkog nasilja od 2021. godine bio je daleko manji u Nigeru, prema organizaciji ACLED.

Ali pretnja džihadista bila je glavni razlog zašto je vojska preuzela vlast, tvrdeći da treba da se bori protiv pobunjenika.

afrika, državni udari, vojni puč

BBC
Državni udari u afričkim zemljama

U Maliju i Burkini Faso, nova vojna vlast je pokvarila odnose sa Francuskom, bivšom kolonijalnom silom, koja je takođe ranije vladala Nigerom.

Od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine, u Nigeru, zapadnoafričkoj državi bez izlaza na more, bilo je četiri uspešna državna udara i nekoliko neuspešnih pokušaja da se zbaci aktuelna vlast.

Poslednji državni udar u zemlji dogodio se u februaru 2010. godine i okončan je svrgavanjem predsednika Mamadu Tanje.


Pogledajte video: Objašnjenje sukoba u Sudanu

Više od 10 dana traje sukob u Sudanu, a dve oružane grupe bore se za prevlast u ovoj državi.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari