Travis King the US soldier who crossed border to North Korea in July

Reuters
Redov Trevis King

Pjongjang je saopštio da će deportovati američkog vojnika Trevisa Kinga koji je sredinom jula ove godine prebegao na teritoriju Severne Koreje iz Južne Koreje.

Ovaj 23-godišnji redov pretrčao je granicu iz Južne Koreje 18. jula dok je bio u obilasku sa vodičem.

Vlasti u Pjongjangu sada su saopštile da će deportovati američkog redova nakon što je završena istraga o njegovom ilegalnom ulasku, objavila je državna novinska agencija KNCA.

KCNA nije precizirala kako, kada i gde će vojnik biti deportovan.

„Nadležni organ u Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji odlučio je da deportuje američkog vojnika Trevisa Kinga, koji je ilegalno ušao na teritoriju republike, u skladu sa zakonima zemlje“, prenela je KCNA.

Ranije su iz Pjongjanga rekli da je King prešao na njenu teritoriju zbog „maltretiranja i rasne diskriminacije“ u američkoj armiji.

„Tokom istrage, Trevis King je priznao da je odlučio da dođe u DNRK [Severnu Koreju] jer je imao loša iskustva zbog neljudskog ponašanja, maltretiranja i rasne diskriminacije u američkoj vojsci“, izvestila je KCNA.

„On je izrazio spremnost da potraži utočište u Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji ili trećoj zemlji, rekavši da je razočaran nejednakošću u američkom društvu“, saopšteno je ranije.

U najnovijij informaciji nisu dati nikakvi detalji o zdravstvenom stanju Kinga.

Američki vojnik je bio u organizovanom obilasku demilitarizovane zone (DMZ) koja razdvaja dve Koreje, kada je iznenada napustio grupu i pretrčao granicu.

Redov King je specijalista za izviđanje koji je u vojsci od januara 2021. i bio je u Južnoj Koreji u okviru redovne službe.

Pre nego što je prešao granicu, odležao je dva meseca u pritvoru u Južnoj Koreji zbog optužbi za napad i pušten je 10. jula.

Trebalo je da se vrati u SAD kako bi se suočio sa disciplinskim postupkom, ali je uspeo da napusti aerodrom i pridruži se turističkom obilasku Demilitarizovane zone (DMZ), koja razdvaja Severnu i Južnu Koreju.

To je jedno od najjačih utvrđenih područja na svetu, ispunjeno je minama, okruženo električnom ogradom i barikadama od bodljikave žice, a nadgledaju ga nadzorne kamere.

Naoružani stražari bi trebalo da budu u pripravnosti 24 sata, iako svedoci kažu da nije bilo severnokorejskih vojnika kada je redov King prelazio granicu.

Kingova porodica je ranije rekla američkim medijima da im je preneo da je bio žrtva rasizma u vojsci.

Dodali su i da mu je pre nestanka bilo narušeno mentalno zdravlje kao posledica boravka u južnokorejskom zatvoru.

„Osećam se kao da sam u velikoj noćnoj mori“, rekla je ranije njegova majka Klodin Gejts, dodajući da porodica očajnički traži odgovore.

Severna Koreja je jedna od retkih zemalja i dalje pod nominalno komunističkom vlašću i dugo je veoma tajnovito i izolovano društvo.

Njena vlada, koju predvodi Kim Džong Un, optužena je za sistematsko kršenje ljudskih prava.

Analitičari kažu da je pritvaranje Trevisa Kinga uticalo na severnokorejske antiameričke poruke, u vreme kada su odnosi dve zemlje najgori u poslednjih nekoliko godina.


Pogledajte video: Zašto volimo lude priče o Severnoj Koreji

O Severnoj Koreji kruže mnoge neverovatne priče, ali nisu uvek tačne.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari