Majk Džefriz

AP/GETTY
Majk Džefriz, bivši izvršni direktor kompanije Aberkrombi i Fič, optužen je za iskorišćavanje muškaraca radi seksa

Bivši izvršni direktor kompanije Aberkrombi i Fič i njegov partner optuženi su da su regrutovali muškarce za seksualne događaje koje su organizovali širom sveta, i iskorišćavali ih.

BBC-jeva istraga otkrila je da je izuzetno dobro uigrana mreža posrednika pronalazila mlade muškarce za događaje koje su Majk Džefriz i Metju Smit redovno organizovali.

Osam muškaraca reklo je za BBC da su prisustvovali tim događajima, a neki tvrde da su tada bili seksualno iskorišćeni ili zlostavljani.

Džefriz i Smit nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Posrednik, kog je ovaj par koristio, negirao je da je uradio bilo šta nezakonito i rekao da su muškarci dolazili na te događaje „širom otvorenih očiju“.

Iz Aberkrombi i Fiča, kompanije u čijem vlasništvu je i robna marka Holister, saopšteno je da su „zapanjeni i zgroženi“ tim navodnim ponašanjem.

Dvoje bivših američkih tužilaca, koji su nezavisno proučili dokumente i svedočanstva do kojih je došao BBC, pozvali su na pokretanje istrage da bi se utvrdilo da li mogu da se podignu optužbe za seks trafiking.

Prema američkom pravu, seks trafiking obuhvata navođenje odrasle osobe – korišćenjem sile, obmanom ili iznudom – da putuje u drugu državu da bi imala seks za novac,

Upozorenje: Ovaj članak sadrži eksplicitne opise seksualnih činova

Aberkrombi i Fič je početkom 1990-ih godina od neuspešnog proizvođača klasične odeće postao više milijardi dolara vredan maloprodajni lanac garderobe za tinejdžere zahvaljujući Majku Džefrizu.

Džefriz je tokom naredne dve decenije prodavao seksipil, koristeći polugole muške američke modele i provokativne bilborde.

Metju Smit i Majk Džefriz

Getty Images
Retko fotografisan, Metju Smit (levo) dobijao je pritužbe zbog njegovog nezvaničnog uticaja na Aberkrombi i Fič, koji je ostvarivao preko njegovog partnera Majka Džefriza (desno)

Nekada jedan od najplaćenijih američkih izvršnih direktora, bio je kontroverzna ličnost i optuživan da je diskriminisao osoblje, rasipao novac i da je njegov životni partner Metju Smit vršio nezvanični uticaj na firmu.

Džefriz je podneo ostavku 2014. godine posle pada prodaje i otišao je sa penzionim paketom procenjenim na oko 25 miliona dolara, prema kompanijskim spisima iz toga doba.

BBC je sada otkrio navode da je modni mogul iskorišćavao mlade odrasle muškarce za seks, na događajima koje je organizovao u njegovim stanovima u Njujorku i luksuznim hotelima širom sveta, kao što su oni u Londonu, Parizu, Veneciji i Marakešu.

U sklopu dvogodišnje istrage, BBC je razgovarao sa 12 ljudi koji su opisali kako su prisustvovali tim događajima ili su ih organizovali, što je obuhvatalo i seksualne činove pripremljene za Džefriza (79) i njegovog partnera iz Velike Britanije, Smita (60), između 2009. i 2015. godine.

Osmorica muškaraca koji su prisustvovali tim događajima rekli su da ih je regrutovao posrednik, koga su opisali kao čoveka bez nosa, na čijem mestu stoji povez od zmijske kože.

BBC ga je identifikovao kao Džejmsa Džejkobsona.

BBC je izvršio iscrpno potvrđivanje činjenica iz svedočanstava ovih muškaraca, koja su sadržala upadljiv broj sličnosti.

Došli smo do dokumenata – mejlova, avionskih karata i detaljnih putnih planova – koji su potvrdili ključne tačke svedočanstava ovih muškaraca.

Intervjuisali smo desetine drugih izvora, među kojima su i bivši članovi osoblja za održavanje domaćinstva.

Polovina muškaraca koji su ispričali BBC-ju kako su regrutovani, naveli su da im isprva nije tačno predstavljena priroda tih događaja ili da im nije rečeno da se od njih očekuje seks.

Drugi su rekli da su bili svesni da će događaji biti seksualne prirode, ali ne i tačno šta se očekuje od njih.

Svi su za to bili plaćeni.

Nekolicina je za BBC navela da su posrednici ili drugi regruteri potegli mogućnost prilike za gradnju karijere modela u Aberkrombiju i Fiču.

Svi sem jednog rekli su da im je to iskustvo naudilo.

Dejvid Bredberi, koji je tada imao 23 godine, rekao je da ga je agent 2010. godine upoznao sa Džejkobsonom.

Dejvid Bredberi

BBC
Dejvid Bredberi je naveo da je znao da je Majk Džefriz „moćan čovek“ koji može da „pomogne njegovoj karijeri“

Agent ga je opisao kao ulaznu kartu za „vlasnike“ Aberkrombija i Fiča, ali je rekao da se seks tada nije pominjao.

Na njihovom sastanku, on je rekao da je Džejkobson sugerisao da bi Brus Veber – tadašnji zvanični fotograf za Aberkrombi i Fič – trebalo da ga fotografiše.

„Džim mi je jasno stavio do znanja da ukoliko ne dozvolim da izvede oralni seks na meni, neću imati sastanak sa Aberkrombi i Fičom ili Majkom Džefrizom.

„Bio sam paralisan, bilo je to kao da prodaje slavu, a cena je bila moje povinovanje“, naveo je Bredberi.

Bredberi je rekao da su ga uverili da „tako svi započinju karijeru“.

On se prisetio da mu je Džejkobson dao 500 dolara i rekao da je to za njegovo utrošeno vreme.


Muškarci koji su javno progovorili o tome da su silovani:

Muškarci javno govore o tome kako su silovani
The British Broadcasting Corporation

Kad se danas osvrne na sve, on kaže da je incident trebalo da bude „očito upozorenje“, ali je mislio da je Džejkobson „samo jezivi matorac koga više nikad neće morati da vidi“.

Bredberi je prihvatio poziv na dnevni događaj u bivšem Džefrizovom domu u Hemptonsu, nedavno prodatom za 29 miliona dolara.

On je rekao da je bio svestan da je Majk Džefriz „moćan čovek“ koji bi mogao da mu „pomogne u karijeri“.

Pred sam događaj, kaže on, Džim mu je rekao da kupi odeću uz poklon kupon za Aberkrombi i Fič, za šta on kaže da je zvučalo „legitimno“ i „zvanično“.

U Hemptonsu je Bredberi rekao da je razgovarao sa Džefrizom i Smitom o njegovim željama da postane model za Aberkrombi i Fič.

Kasnije, dodaje, Džefriz mu je stavio „popere“ pod nos – drogu koja može da izazove snažnu vrtoglavicu i dezorijentaciju – i kasnije je imao seks sa njim.

Događaji su se održavali u Džefrizovom domu u Hemptonsu, La Momuniji u Maroku, Kleridžizu u Londonu i Hotelu di Kap-Eden-Roku na jugu Francuske

BBC/Getty Images/Wikimedia Commons
Događaji su se održavali u Džefrizovom domu u Hemptonsu, La Momuniji u Maroku, Kleridžizu u Londonu i Hotelu di Kap-Eden-Roku na jugu Francuske

Muškarci koji su dolazili na ove događaje rekli su za BBC da bi se Majk Džefriz i Metju Smit upuštali u seksualne aktivnosti sa oko četiri muškarca ili ih „usmeravali“ da imaju seks među sobom.

Posle toga, muškarci su ispričali da bi im osoblje na događajima uručivalo koverte ispunjene hiljadama dolara u gotovini.

Bredberi je rekao da je „zabita“ lokacija i prisustvo Džefrizovog ličnog osoblja, obučenog u uniforme kompanije Aberkrombi i Fič, koje je nadgledalo te događaje, značilo da se „nije osećao bezbedno da odbije“ ili da kaže „da mu to ne prija“.

Istraga BBC-ja razotkrila je i detalje o „dobro podmazanoj mašini“ koja je organizovala seksualne događaje za Džefriza, a u koju su spadali:

  • „regruteri“, koji bi pronalazili muškarce za prisustvovanje ovim događajima i dobijali između 500 i 1.000 dolara od Džejkobsona za svaku preporuku;
  • Džejkobson, kog su muškarci opisivali kao „posrednika“ ili „agenta za kasting“, koji je pronalazio muškarce za seksualne događaje (BBC-ju je rečeno da je prosleđivao njihove fotografije Džefrizu i Smitu);
  • većina muškaraca navodi da im je Džejkobson iznosio ponude ili im organizovao seksualnu „audiciju“, tražeći ili nudeći oralni seks pre nego što ih predstavi Džefrizu i Smitu;
  • lični „negovatelj“, koji je bio angažovan da obrije intimne delove tela nekih muškaraca koji su dolazili na događaje, što je bilo iskustvo koje su neki opisali kao „dehumanizujuće“;
  • svi muškarci su rekli da se od njih tražilo da potpišu ugovor o neodavanju poverljivih informacija i dodali da su imali vrlo malo vremena da ga pročitaju i da im nije bilo dozvoljeno da zadrže vlastiti primerak, ali im je bilo jasno da će biti tuženi ako se budu javno oglasili;
  • mala grupa Džefrizovog ličnog osoblja, koje je nosilo uniforme modnog brenda, nadziralo je muškarce – čak i tokom seksualnih činova – i uručivalo im novac;
  • navodi se da je Džefriz finansirao čitavu operaciju, što obuhvata i novac za preporuke, dok je Smit organizovao isplate u gotovini

Osoblje koje je radilo u Džefrizovom bivšem domu u Hemptonsu reklo je za BBC da su se događaji tamo redovno održavali svakog vikenda.

Neki su izjavili da su nekoliko godina dobijali uputstva da napuste kuću svake subote popodne, što ih je navelo da pomisle da se za to vreme dešava nešto neobično.

Jedan izvor je rekao da je mislio da je to zato što njegov šef „želi malo da se opusti“.

Beret Pol, bivši model koji je postao lajfkouč i aktivista, rekao je da je osećao pritisak da prisustvuje događaju u Hemptonsu 2011. godine.

Tada sa 22 godine, on kaže da ga je regrutovao jedan stariji model, koji je dobio naknadu za tu preporuku, da bi bio njegova „zamena“ za „neku vrstu seksualnog iskustva“ sa parom.

On je rekao da je osećao obavezu da pristane jer ga je taj stariji muškarac finansijski izdržavao i osećao je da mu duguje.

Kao i drugi muškarci, on je ispričao da je ispočetka prisustvovao „probi“ sa Džejkobsonom.

Baret Pol

BBC
Baret Pol je rekao da ga je iskustvo sa jednog od događaja „slomilo“ i da je bio „iskorišćen“

Pol je izjavio da mu je taj stariji model rekao da „ne mora da radi ništa što ne želi“, ali je sugerisao i da „što dalje ode, to će biti bolje po njega“.

Aludirao je na prilike za napredovanje u karijeri.

Kad je stigao na događaj, on je rekao da je osećao pritisak da „pristane na sve“.

„Kako bih otišao odatle? Nisam imao kola.

„Imao sam pratioca koji je sedeo i sve vreme budno motrio na mene“, ispričao je on.

Pol je rekao da je jedan od drugih muškaraca regrutovanih za događaj izvodio oralni seks na njemu dok su Džefriz i Smit gledali.

Dodao je da ga je par potom pozvao da dođe u krevet i poljubi Džefriza.

Kasnije su dva druga muškarca regrutovana za ovaj događaj imala seks sa šefom kompanije Aberkrombi i Fič i njegovim partnerom, dodao je on.

U jednom trenutku, Pol je rekao da je Džefriz stajao iza njega i pipkao ga.

„Mislim da me je to iskustvo slomilo i oduzelo svaki tračak nevinosti koji mi je bio preostao.

„To me je mentalno poremetilo, ali danas mogu da sedim ovde i da vam kažem da sam bio iskorišćen“, rekao je on.

Najveći događaj opisan za BBC održao se u privatnoj vili hotela sa pet zvezdica 2011. godine, za više desetina muškaraca koji su avionom stigli u Marakeš.

BBC je saznao da su Džefriz i Smit pozvali i njihove prijatelje.

Aleks, koji je tražio da mu se izmeni ime kako bi zaštitio identitet, rekao je da je bio model kada je regrutovan za događaj kao plesač, gde je očekivao da će morati da izvodi striptiz.

Tada je imao poteškoća u karijeri i izdržavao je porodicu.

„Džefriz je iskorišćavao ljude u veoma ranjivim trenucima u njihovim životima, naročito kad su u velikim gradovima, a potiču iz manjih američkih mesta“, rekao je Aleks.

Bivši izvršni direktor bio je „veliki gazda“, rekao je on.

„Da nije bilo njega, ništa od toga ne bi postojalo.“

Aleks, tada strejt muškarac u dvadesetim godinama, rekao je da je prošao audiciju kod Džejkobsona, koji je pohvalio njegov ples, ali je zahtevao da „dovrši posao“ tako što će izvesti oralni seks na njemu.

„Imao sam dugove, želeo sam da izdržavam porodicu.

„Obavio sam posao i bio sam zgađen“, rekao je Aleks.

Misleći da je „najteži deo posao obavljen“, Aleks je nekoliko nedelja kasnije odleteo za Marakeš na događaj.

Ali, svega nekoliko trenutka od početka njegovog plesa, Džefriz je već pokušao da ga poljubi.

„Trudio sam se da radim moj posao, a da ga ne uvredim, bilo mi je izrazito neprijatno“, kazao je Aleks.

Džejms Džejkobson

BBC
Džejms Džejkobson je rekao da su svi sa kojima je bio u kontaktu prisustvovali ovim događajima „širom otvorenih očiju“

Na kraju kaže da je otišao da se sakrije u jednu od prostorija, gde je i zaspao.

Aleks navodi da se probudio sa kondomom u sebi i da se plašio da je u šampanjac koji je ranije pio sipana droga.

„Kad sam sve sabrao, verujem da je postojala velika mogućnost da sam bio drogiran i silovan.

„Verovatno nikad neću znati zasigurno odgovor na to šta se stvarno desilo“, kazao je on.

Neki od muškaraca, među kojima su Aleks i Bredberi, rekli su da su išli na više od jednog događaja pošto ih je Džejkobson ubedio da će sledeći put biti lakše ili se nadajući da će im na kraju biti ponuđen posao modela da „bi sve to imalo nekog smisla“.

„Ovi događaji su direktno uticali na moje samopouzdanje.

„Moje dvadesete bile su ispunjene teskobom i borbom, anksioznošću i depresijom“, ispričao je Bredberi.

Ali naveo je da sada živi mnogo mirnijim životom i „pun nade“.

Bred Edvards, advokat koji je proučio BBC-jeve dokaze, rekao je da američki tužioci treba da istraže da li bi ovo o čemu govore ovi „hrabri ljudi“ moglo da bude seks trafiking.

„Mogli bi da postoje dokazi o iznudi kod nekih od ovih muškaraca, dok možda drugi nisu osetili iznuđivačke taktike.

„Ne zaboravite, iznuda je opravdano uverenje da će vam neko stvarno nauditi, a to može da bude šteta po reputaciju, finansijska ili fizička šteta“, objasnio je Edvards.

Edvards je takođe rekao da bi Džefriz i Smit mogli da tvrde da su ovi ljudi bili odrasle osobe koje su dobrovoljno pristale na sve i da je činjenica da su neki od njih prethodno već imali seks za novac izvestan „faktor“.

Ali dodao je da su postupci u prošlosti „zapravo irelevantni“ za to da li je neki određeni seksualni čin, urađen za novac, izveden pod prisilom, prevarom ili iznudom.

On je, međutim, rekao da bi tužiocima bilo teško da dokažu krivično delo.

„Imajući u vidu priče ovih hrabrih muškaraca koji su to odlučili da iznesu u javnost, mislim da je veoma važno da se federalni tužioci pozabave ovim slučajem“, naveo je.

Elizabet Gedis, koja je bila federalna tužiteljka više od 15 godina i koja je takođe pregledala naše nalaze, rekla je da svakako postoji argument da su ovi mladi ljudi bili izloženi potencijalnoj iznudi.

„Mislim da postoje osnove da tužilac pokrene istragu i pobliže se pozabavi ovim ponašanjem da bi utvrdio da li je potrebno krivično gonjenje“, izjavila je tužiteljka.

Aberkrombi i Fič je bio poznat po provokativnom marketingu sa polugolim muškim modelima

Getty Images
Aberkrombi i Fič je bio poznat po provokativnom marketingu sa polugolim muškim modelima

Džejkobson – posrednik, koji danas ima 70 godina – rekao je u saopštenju preko advokata da je on uvređen sugestijom da je „iznuđivao, obmanjivao ili bio nasilan“ i da „ne zna da se bilo ko drugi ponašao slično“.

On je naveo da se ne seća da je bilo kome obećao priliku da radi kao model.

„Svaki susret koji sam imao bio je potpuno sporazuman, a ne iznuđivački.

„Svako sa kim sam došao u kontakt, a ko je prisustvovao ovim događajima, došao je širom otvorenih očiju“, rekao je on.

BBC je iznova pokušao preko pisama, mejlova i telefona, u roku od nekoliko nedelja, da stupi u kontakt sa Džefrizom i Smitom,

Pozvali smo ih da odgovore na detaljan spisak navoda kako bismo osigurali da su upoznati sa optužbama iznetim protiv njih. Oni nisu odgovorili.

Iz Aberkrombija i Fiča, kompanije koja Džefriza smatra njihovim osnivačem, naveli su za BBC da su „zapanjeni i zgroženi“ tim navodnim ponašanjem.

Dodali su da je novo rukovodstvo preobrazilo kompaniju u „organizaciju koja se vodi vrednostima“ i da „ima nultu toleranciju na zlostavljanje, uznemiravanje ili diskriminaciju bilo koje vrste“.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari