Vojadžer 2 prestao je da prima signale sa Zemlje i da šalje podatke u drugom smeru

NASA
Vojadžer 2 prestao je da prima signale sa Zemlje i da šalje podatke u drugom smeru

Američka svemirska agencija (NASA) izgubila je kontrolu nad letelicom Vojadžer 2, koja se nalazi u svemiru milijardama kilometara udaljena od Zemlje, pošto je do nje stigla pogrešna komanda, otkrili su iz agencije.

Prošlog meseca, antena ove letelice, koja istražuje svemir od 1977. godine, skrenula je pravac za dva stepena od Zemlje usled greške.

Kao rezultat, Vojadžer više ne prima komande i ne šalje podatke na Zemlju.

Iz NASA-e kažu da se nadaju da će obnoviti komunikaciju i da će se misija nastaviti u oktobru.

Gde je sada Vojadžer 2?

Letelica je udaljena 19,9 milijardi kilometara od Zemlje, gde se kreće procenjenom brzinom od 55.346 kilometara na čas prostorom između zvezda.

Od 21. jula letelica ne prima signal od Mreže dubokog svemira NASA-e, koja predstavlja skup velikih antena postavljenih širom sveta, a komande ne stižu ni od upravljača sa Zemlje.

Ipak, postoji nada da će se nastaviti misija koja traje gotovo 46 godina.

Veliki tanjir sa antenom u australijskoj prestonici Kamberi pokušava da uhvati zalutale signale sa Vojadžera 2, kažu iz agencije.

Potrebno je 18 sati da signali stignu do Zemlje sa tolike udaljenosti.

Ova antena će takođe obasipati oblast u kojoj se letelica nalazi ispravnim komandama u nadi da će ih ona primiti, kazali su iz Laboratorije za pogon letelica, odeljka NASA-e koja upravlja misijom Vojadžer.

Drugo rešenje leži u tome što je Vojadžer 2 programiran da uskladi orijentaciju više puta godišnje, kako bi antena bila usmerena ka Zemlji.

Naredno usklađivanje će se desiti 15. oktobra, kada bi „trebalo da se ponovo uspostavi komunikacija“, ističu iz NASA-e.

Oni očekuju da će do tada letelica opremljena naučnim instrumentima ostati na planiranoj putanji kroz univerzum.

Vojadžer 2 i Vojadžer 1, letelica koja se smatra njegovom bliznakinjom, jedine su koje su se kretale van heliosfere, zaštitne opne od čestica i magnetnih polja koja je nastala delovanjem Sunca.

One su dospele u međuzvezdani prostor 2018, odnosno 2012. godine.

Misija je osmišljena tako da letelice iskoriste redak položaj planeta u Sunčevom sistemu, do kojeg dolazi jednom u 176 godina, što im omogućava da proučavaju Jupiter i Saturn.

Vojadžer 2 je jedina letelica koja je obletala Neptun i Uran, dok je Vojadžer 1 trenutno najudaljenija letelica od Zemlje – više od 24 milijardi kilometara.

„Možda ste čuli… Vojadžer 2 neće slati podatke do oktobra. U međuvremenu, ja sam ovde, na 24 milijardi kilometara od Zemlje i dobro sam – V1″, objavila je NASA na mreži Iks, ranije poznatoj kao Tviter.

Obe letelice nose Zlatnu ploču sa zvukovima, slikama i porukama sa Zemlje, koji sačinjavaju poruku našeg sveta namenjenu vanzemaljcima.


Pogledajte i ovu priču:

Kako zvuči kada podatke sa Nasine svemirske letelice pretvorite u muziku
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari