Predsednik Lula je rekao da ono što je video u državi Roraima predstavlja „genocid"

Reuters
Predsednik Lula je rekao da ono što je video u državi Roraima predstavlja „genocid“

Grupa od 16 izgladnelih pripadnika brazilskog plemena Janomami avionom je prebačena na lečenje pošto je vlada procenila da je neophodno da im bude pružena hitna medicinska pomoć.

Starosedeoci žive u rezervatu u severnoj brazilskoj državi Roraima.

Predsednik Luiz Inasio Lula da Silva je optužio njegovog prethodnika, desničara Žaira Bolsonara, da je počinio genocid nad ovim plemenom iz prašume.

Vlada je proglasila da je neophodno pružiti hitnu medicinsku pomoć pošto je stotine dece iz Janomami plemena umrlo zbog neuhranjenosti.

Smrtni slučajevi su povezani sa zagađenjem vode izazvanim rudarskim aktivnostima i sečom drva u gusto pošumljenom području, gde je već svakako teško pronaći hranu.

Lula je u subotu posetio Roraimu, koja se graniči sa Venecuelom i Gvajanom, posle objavljivanja izveštaja koji su ukazivali na ozbiljnu neuhranjenost dece iz plemena Janomami.

Lula je naveo da je „zaprepašćen“ onim što je zatekao.

„Ono što sam video u Roraimi nije samo humanitarna kriza, to je genocid.

„To je zločin sa predumišljajem protiv plemena Janomami, a počinila ga je vlada koja ne mari za patnju ljudi“, rekao je Lula.

Dodao je da je došao kako bi istakao da će se njegova vlada odnositi prema starosedeocima kao prema ljudskim bićima.

Procenjuje se da u rezervatu Janomami živi oko 28.000 starosedelaca.

Oni love, bave se poljoprivredom, žive u malim i raštrkanim selima, a često se sele.

Bolsonaro je tokom četiri godine na vlasti neretko kritikovao veličinu rezervata za starosedeoce i obećavao da će u nekima od njih dozvoliti bavljenje poljoprivredom i rudarstvom.

Njegova vlada je ublažila propise o zaštiti životne sredine, a kritičari kažu da je Bolsonarova retorika ohrabrila ilegalne aktivnosti u toj oblasti.

Procenjuje se da oko 20.000 ilegalnih rudara radi u rezervatu Janomami, inače bogatom zlatom, dijamantima i mineralima.

Rudari su 2021. godine u tom području pucali iz automatskog oružja na pripadnike plemena Janomami.

Nove vlasti tvrde da je u poslednjih nekoliko godina više od 500 dece umrlo zato što je pilo vodu kontaminiranu živom, što je direktno povezano sa ilegalnim iskopavanjem zlata.

Lula je položio zakletvu 1. januara posle tesne pobede nad Žairom Bolsonarom, a brazilsko društvo je duboko podeljeno.

„Prethodna vlada je odgovorna za to što je dozvolila da se ova situacija pogorša do te mere da su odrasli ljudi iste težine kao deca, a deca su postala kost i koža“, navela je Sonja Gvahahara, ministarka za starosedelačko stanovništvo.

Flavio Dino, ministar unutrašnjih poslova, takođe je optužio prethodnu vladu da je zanemarila starosedeoce i obećao da će pokrenuti istragu.

Osim što su neke od najteže obolelih članova plemena prevezli avionom na lečenje, brazilske vlasti su najavile da će nadležno ministarstvo podići bolnicu na terenu i poslati zalihe i zdravstvene radnike u to područje.

Doktor Andre Sikeira, specijalista za tropsku medicinu koji trenutno radi u Roraimi, rekao je za BBC da je nailazio na slučajeve teške neuhranjenosti kod čitavih starosedelačkih porodica i dodao da je situacija „katastrofalna“.

Naveo je da Janomami nije jedino pleme koja se suočava sa ozbiljnim pretnjama po opstanak.

Dodao je da je svedočio „sličnim situacijama i odsustvu pomoći i nege“ na drugim teritorijama na kojima žive starosedeoci.

„Na ovome mora hitno da počne da se radi jer naša ljudskost zavisi od toga“, rekao je Sikeira.


Kako izgleda potraga za krvavim zlatom“ u Brazilu:

Brazil: Potraga za „krvavim zlatom”
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari