Aftermath of deadly Sri Lanka explosions
The British Broadcasting Corporation

Najmanje 137 osoba je poginulo, a stotine su povređene u eksplozijama u crkvama i hotelima u Šri Lanki, navode izvori iz policije i bolnica.

Prijavljeno je sedam eksplozija. Tri crkve i Negombu, Batikalou i Kolombu napadnute su za vreme uskršnjih službi, kao i četiri hotela u Kolombu.

Uveden je policijski čas od 18 časova po lokalnom vremenu.

Ni jedna grupa nije preuzela odgovornost za napade.

Šta se dešava na licu mesta?

Crkva Svetog Sebastijana u Negombu teško je oštećena. Na fotografijama na društvenim mrežama vidi se razbijeni svod i krv na klupama. Najmanje 67 osoba poginulo je u napadu na ovu crkvu, navode mediji.

Mnogo je žrtava i na mestu prve eksplozije u Svetom Antoniju, veoma popularnom hramu u mestu Kočikade, jednom od distrikta Kolomba.

Među ubijenima u Kolombu bilo je najmanje devet stranih državljana, navode izvori iz bolnica za BBC.

Šri lanka eksplozije

Reuters
Sveštenici ispred hrama Svetog Antonija

Izvori iz bolnica u Batikalou kažu da je u ovom mestu poginulo najmanje 27 ljudi.

Predstavnik hotela Cinamon Grand, koji se nalazi blizu rezidencije premijera, rekao je za AFP da je u eksploziji koja je raznela restoran poginula najmanje jedna osoba.

Sedma eksplozija, koja je prijavljena kasnije, pogodila je hotel u blizini zoološkog vrta u južnom delu Kolomba. Izvori iz policije kažu da su poginule dve osobe.

Usman Ali iz Kolomba kaže za BBC da su već formirani dugački redovi sugrađana koji daju krv.

„Svi su imali samo jednu želju, a to je da pomognu žrtvama eksplozije, bez obzira na religiju ili rasu. Svi su pomagali jedni drugima da popune formulare“, kaže Ali.


Niko nije očekivao napada

Azam Amen, BBC, iz hrama Svetog Antonija

Glasine se šire o novim napadima, a policija je građanima savetovala da ne izlaze napolje i da ostanu mirni. Međutim, javlja se i panika.

Vojska je raspoređena oko svih važnijih državnih objekata. Napade niko nije očekivao, bilo je mirno nedeljno jutro – svi su išli na uskršnje molitve.

Razgovarali smo sa nekoliko sveštenika u crkvi koji su potpuno zatečeni, kao i policija.

Napad je bio isplaniran i organizovan, ali obezbeđenje koje se nalazi na licu mesta kaže da je prerano da bi se moglo reći ko stoji iza napada.

Nakon što su Timalski tigrovi poraženi 2009. godine, ovakvi napadi nisu se dešavali u Šri Lanki.


Šta kažu zvaničnici?

Predsednik Maitripala Sirisena objavio je saopštenje u kojem poziva ljude da ostanu mirni i pomognu vlastima u istrazi.

Premijer Ranil Vickremesinghe sazvao je hitni sastanak.

„Oštro osuđujem kukavičke napade na naš narod. Pozivam sve da tokom ovog tragičnog vremena da ostanu ujedinjeni i snažni.“

Eksplozija u Šri Lanki

AFP
Hotel Šangri La nakon napada

Ministar finansija Mangala Samaravera napisao je na Tviteru da su napadi „dobro koordinisani pokušaj da se izazovu nered i anarhija“ i da su ubijeni „mnogi nevini ljude“.

„Ovo je vrlo teška i vrlo tužna situacija za sve nas. Nismo očekivali da se tako nešto desi, a posebno na Uskrs“ rekao je nadbiskup Kolomba, Malkolm Ranjit, za BBC.

Premijerka Velike Britanije Tereza Mej izjavila je saučešće rekavši da je „nasilje u crkvama i hotelima u Šri Lanki strašno“.

Sukobi u Šri Lanki

U godinama nakon završetka građanskog rata u Šri Lanki 2009. godine dolazilo je sporadično do nasilja – pripadnici većinske budističke zajednice napadali su džamije i uništavali imovinu u vlasništvu muslimana. Zbog ovih napada u martu 2018. godine proglašeno je vanredno stanje.

Građanski rat završio se porazom tamilskih tigrova, koji su se 26 godina borili za nezavisnost manjinske etničke zajednice Tamila. Smatra se da je u ratu stradalo između 70.000 i 80.000 ljudi.

Religija u Šri Lanki

Oko 70,2 odsto stanovništva Šri Lanke su budisti, navodi se u poslednjem popisu stanovništva.

Budizam je religija Sinhalske većine u Šri Lanki.

Hindusi i muslimani čine 12,6 odsto, odnosno 9,7 odsto stanovništva.

U Šri Lanki živi i milion i po hrišćana, prema popisu iz 2012. godine. Većina su katolici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari