Iran je prošle godine formirao tajni komitet za kažnjavanje poznatih ličnosti zbog podrške antivladinim protestima, navodi se u dokumentima u koje je BBC imao uvid.

U pismu od 22. septembra, samo šest dana od početka nemira, komitet je Ministarstvu ekonomije poslao spisak sa 141 imenom poznatih ličnosti.

Ministarstvu je rečeno da ispita njihove poreske prijave i preduzme ne precizirane mere protiv njih.

Na listi su i fudbalska legenda Ali Dei i poznata glumica Tarane Alidusti.

Oni su među desetinama umetnika, sportista i influensera na društvenim mrežama koji su se suočili sa finansijskim sankcijama, zabranom putovanja ili pritvorom u poslednjih sedam meseci pošto su podržali demonstrante koji traže osnovne slobode.

Demonstracije su se brzo raširile diljem zemlje posle smrti Mahse Amini u pritvoru, mlade žene koju je 16. septembra uhapsila policija za moral u Teheranu jer je navodno „nepropisno“ nosila hidžab.

Stotine ljudi je poginulo, a hiljade je privedeno u nasilnom gušenju demonstracija koje su sprovele snage bezbednosti i proteste prikazale kao „nerede koje su izazvale strani“ faktori.

BBC na persijskom je preko bliskoistočnog obaveštajnog izvora dobio tri dokumenta koji otkrivaju kako je vlada preduzela brze i koordinisane akcije u pokušaju da odvrati poznate ličnosti od podrške demonstracijama.

U dokumentu od 22. septembra navode se odluke takozvane „Operativne grupe za slavne ličnosti“, ali se i identifikuje njen predsedavajući – ministar kulture i islamske orijentacije, Mohamed Mehdi Esmaili, kojeg je Evropska unija sankcionisala zbog navodnog ozbiljnog kršenja ljudskih prava.

Tamo se još navodi da je Ministarstvo ekonomije dobilo instrukcije da pogleda poreske prijave 141 poznate ličnosti za koje komitet smatra da su odigrale važnu ulogu u podsticanju nemira i da primeni „predviđena ograničenja u skladu sa zakonom“.

Pored Ali Deija i Tarane Alidusti, koja je uhapšena 17. decembra pošto je osudila pogubljenje demonstranta i puštena uz kauciju dve nedelje kasnije, na spisku su i druge poznate ličnosti iz Irana poput kinematografa Asgara Farhadija, Pege Ahangarani, Manije Hekmat, Barzou Arjomanda i Šahina Samadpura, ali i bivši TV voditelj Ehsan Karami.

Oscar-winning filmmaker Asghar Farhadi appears at the Cannes film festival on 22 May 2022

Getty Images
Oskarovac Asgar Farhadi se nije vraćao u Iran otkako su izbili protesti prošle godine

U dokumentu se ne navode detalji o „ograničenjima“ sa kojima su se suočili, ali je jedan od imenovanih rekao za BBC na persijskom: „Influenserima na Instagramu su zvaničnici zapretili da će, ako nastave da podržavaju proteste, morati da plate porez na sav prihod koji ostvaruju onlajn aktivnostima, što bi bila značajna suma“.

Još dve osobe su potvrdile da su im bankovni računi blokirani pošto su podržali proteste.

U drugom dokumentu, označenom kao „strogo poverljivo“ od 26. septembra, piše da je „Operativna grupa za slavne ličnosti“ preimenovana u „Komitet za slavne ličnosti“ i da je postala stalna.

Navodi se i da su nadležnosti komiteta podeljene, pri čemu se Ministarstvo kulture i obaveštajnih službi bave „umetnicima, pevačima i medijskim ličnostima“, a Ministarstvo sporta i obaveštajna agencija Revolucionarne garde preuzimaju sportiste.

U dokumentu se upozorava da svaka odluka u vezi sa poznatim ličnostima „treba da bude doneta na način koji minimizira troškove i maksimizira korist u kontroli nemira i podržavanju principa režima“.

Treći dokument, od 1. novembra, govori o tome kako se nositi sa fudbalerima uoči Svetskog prvenstva u Kataru i dodaje se da bi sredstva poznatog igrača i trenera trebalo da budu zamrznuta.

U dokumentu se dodaje da je komitet bio ljut zbog „neprestane drskosti“ glumice Fateme Motamed-Arije i da je zatražio od teheranskog tužilaštva da „brzo podigne optužnicu i stavi njen slučaj na dnevni red kao prioritetan“.

Motamed-Arija je objavila vlastite fotografije bez hidžaba i objavila žestoki video u kojem se žali što je na vladinom bilbordu na kojem se vide žene koje nose hidžab.

I uprkos njihovoj navodnoj usredsređenosti na sportiste, u dokumentu piše da su obaveštajci Revolucionarne garde dobili dozvolu da pritvore glumicu Katajun Riahi.

Riahi, jedna od prvih glumica koja je skinula hidžab u znak podrške protestima, navodno je uhapšena u blizini grada Kazvina na severu zemlje 20. novembra i puštena uz kauciju nedelju dana kasnije.


Pogledajte video:

Iran: Policija oslepljuje demontstrante, puca im u lice gumenim mecima
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari