Partizan, košarka, Evroliga, Partizan - Real

ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Košarkaši Partizana prokockali su veliku šansu da igraju na završnom turniru Evrolige, najjačeg evropskog klupskog takmičenja.

Vodio je Partizan 2-0 u četvrtfinalnoj seriji, posle dve pobede nad Realom u Madridu, imao je prednost i u odlučujućoj, petoj utakmici u glavnom gradu Španije, ali je odigrao najlošiju četvrtinu u seriji.

Partizan je imao +18 na početku drugog poluvremena, u trećoj četvrtini je ta prednost bila 15-ak poena, zahvaljujući neverovatnom Kevinu Panteru, ali je Real, predvođen dvojicom Serhija – Rodrigezom i Ljuljom, ali i Džananom Musom, uspeo da preokrene i plasira se na Fajnal-for koji će biti odigran u litvanskom Kaunasu.

Real Madrid – Partizan 98:94.

Real je u prvom poluvremenu ubacio samo 39 poena, a u drugom čak 59.

Nikada do sada se nije dogodilo da se tim koji je gubio dve utakmice vrati iz ponora i pobedi u ukupnom skoru.

Odlučujuća utakmica u Madridu samo je potvrdila da je Partizan bio hendikepiran neigranjem Kevina Pantera u dva meča u Beogradu u četvrtfinalnoj seriji.

Posle dve utakmice u Madridu, Partizan je imao nestvarnih 2-0 i priliku da pred svojim navijačima obezbedi plasman na Fajnal-for, što pristalice crno-belih člekaju 13 godina.

Međutim, madridski tim je uzvratio u Beogradu posle dve neobične utakmice.

Najpre je prva u Beogradu, odnosno treća u seriji, odigrana bez nekolicine igrača u oba tima posle kazni zbog tuče u drugoj utakmici.

Partizan je morao da igra bez Pantera i Matijasa Lesora, dve nesumljivo značajne karike u timu.

A četvrta u seriji je odigrana dan posle nezapamćene tragedije u Beogradu, kada je osumnjičeni 13-godišnjak ušao u svoju školu u centru glavnog grada Srbije i ubio osmoro đaka i čuvara, i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Na završnom turniru u litvanskom Kaunasu od 19. do 21. maja igraće još Barselona, grčki Olimpijakos i Monako.

Parovi polufinala su: Barselona – Real i Olimpijakos – Monako.

Peta utakmica je odlučivala i u duelu francuskog Monaka i izraelskog Makabija.

Monako je pobedio 97:86 i prvi put u istoriji plasirao se na završni turnir Evrolige.

Partizan je 1992. godine osvojio titulu prvaka Evrope u Istanbulu pobedom nad španskim Huventudom 71:71 u triler završnici.

To je i dalje najveći uspeh srpske klupske košarke do sada.

Beogradski klub je poslednji put igrao na završnom turniru Evrolige 2010. godine u Parizu, kada je u polufinalu izgubio od Olimpijakosa.

Tok utakmice

Juanjo Martin/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Posle izjednačene prve četvrtine, Partizan je u drugoj napravio osetniju prednost zahvaljujući paljbi za tri poena – Panter (tri), Džejms Naneli (dve) i Džek Ledej za +14 (53:29), da bi Panter potvrdio sa dva slobodna bacanja odveo crno-bele na odmor sa prednošću 55:29.

Nastavio je Partizan da sipa trojke i u trećoj četvrtini.

Nezaustavljivi Panter, pa potom Ledej doneli su ponovo najveću prednost +16 (72:56).

Uzvratio je Real mini serijom 4-0, ali je Dante Egzum novom trojkom ponovo smirio nervozne navijače madridskog kluba.

Međutim, Partizan je od tog trenutka stao u napadu, a Real je bio u naletu.

Propustili su crno-beli nekoliko napada da povećaju prednost, što je Real iskoristio, da bi trojkom Serhija Rodrigeza smanjio razliku na devet poena.

Džanan Musa igrao je najbolju utakmicu u celoj seriji. Zahvaljujući njemu, Real je ostao u životu pred poslednju četvrtinu.

Musa je pogodio sva tri slobodna bacanja posle faula Egzuma na Rudiju Fernandezu koji nije mogao da šutira penale.

Precizna ruka Muse, dovela je Real na samo sedam poena zaostatka.

Početkom odlučujuće četvrtine, Alen Smajlagić je sjajnim zakucavanjem malo prodrmao ekipu Partizana, ali se Serhio Rodrigez razigrao i upravo je on najzaslužniji što se Real vratio iz minusa.

Serhio Rodrigez gotovo da nije postojao tokom cele sezone, ali je zablistao u najvažnijem meču.

Trojkom Serhija Ljulja na pet minuta do kraja, Real je preuzeo vođstvo 86:83, a onda i laki poeni iz kontre za +5.

Real je u prvih šest minuta poslednje četvrtine dao čak 20 poena.

Ali neverovatni Kevin Panter je još jednom svemirskom trojkom držao priključak.

Uzvratio je Mario Hezonja, takođe čudesnim šutom za tri poena.

Novom trojkom, Ljulj, koji do poslednje četvrtine ništa nije pogađao, doveo je Real do +8 (95:87).

Pogodak Džeka Ledeja za tri poena 40-ak sekundi pre kraja meča za 94:97, ulila je Partizanu nadu da bi ipak mogao do preokreta.