Vojska Srbije

Fonet
Snage Vojske Srbije koje se nalaze u stanju povišene borbene gotovost u garnizonu Raška, vojnoj bazi „Rudnica“ i na pravcu ka administrativnom prelazu Jarinje

Tekst će biti ažuriran novim informacijama

Već drugu nedelju traju protesti Srba sa Kosova i blokade prelaza Srbije i Kosova zbog odluke vlasti u Prištini da zabrane srpske registarske tablice, a u sredu u Briselu ipak nije postignut dogovor o rešavanju krize.

Najpre je glavni pregovarač Prištine Besnik Bislimi rekao novinarima da je „načelan dogovor postignut“, između ostalog da se na administrativnim prelazima više neće skidati tablice, niti će se izdavati probne tablice, i ta mera bi trebalo da počne da se primenjuje u ponedeljak, prenela je Televizija N1.

Delegacija Beograda je potom razgovarala sa glavnim EU izaslanikom za Kosovo Miroslavom Lajčakom, ali nije bilo izjava za novinare.

Pozivajući se na informacije iz delegacije Beograda, RTS je javio da nikakav dogovor nije postignut,

To su prethodno potvrdili i na Tviteru potvrdili portparol EU Peter Stano i Miroslav Lajčak.

I američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri, kao i diplomatski predstavnik SAD u Prištini, demantovali su da je postignut dogovor Beograda i Prištine u Briselu.

„Ovaj posao nije završen, ali je načinjen dobar napredak. Strane moraju biti fleksibilne i nastaviti da rade kako bi ovo priveli finišu. Vreme za to je sada“, napisao je Godfri na Tviteru.

Razgovori će biti nastavljeni, ali nije precizirano kada.

Prethodnih dana, žitelji severa Kosova srpske nacionalnosti, nezadovoljni odlukom kosovskih vlasti da zabrane ulazak automobila sa srpskim registarskim oznakama, organizovali su blokade dva prelaza – Jarinje i Brnjak – a tamo su raspoređene i kosovske specijalne policijske jedinice ROSU.

Predstavnici kosovskih i srpskih vlasti prepucavali su se o motivima, razlozima i legalnosti odluke Prištine o zabrani srpskih registarskih tablica.

Šta je rekao Bisljimi?

Potpredsednik kosovske vlade i šef pregovaračke ekipe Kosova Besnik Bislimi rekao je u Briselu da je postignut načelni dogovor o situaciji u vezi sa registarskim tablicama.

Rekao je da je utvrđen konačan nacrt i da se čeka samo odobrenje srpske strane.

„Naš cilj je bio jasan, da postignemo deeskalaciju i održimo reciprocitet sa registarskim tablicama“, rekao je on, prenosi agencija Beta.

Prema njegovim rečima, sporazum predviđa tri tačke.

Prvo, od ponedeljka Kosovo i Srbija počeće da koriste nalepnice umesto da menjaju tablice, odnosno ni sa jedne strane neće biti korišćene privremene registarske tablice.

Drugo, biće obrazovana radna grupa koja će u roku od šest meseci pronaći trajno rešenje za slobodno kretanje vozila. Radna grupa bi trebalo da počne da radi 21. oktobra.

I treće, u subotu će KFOR biti raspoređen na prelazima, a posle nekoliko sati biće zamenjena Specijalna policija, koja će paralelno sa barikadama napustiti prelaze.

Bislimi je naveo da jedina tačka u kojoj Srbija nije dala saglasnost, pre nego što se sporazum proglasi konačnim, odnosi na automobile sa registracijom kosovskih gradova na Kosovu, ali je prema njemu to apsurdno jer su takve registracije ilegalne.

Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/Irfan Ličina

Šta se dešava na prelazima

Kosovske vlasti su od 20. septembra 2021. zabranile srpske tablice što je iniciralo proteste Srba sa Kosova koji su dva prelaza blokirali teškom mehanizacijom.

Prelaze od prošle nedelje obezbeđuju kosovske specijalne policijske jedinice, a tokom vikenda to područje su nadletali avioni Vojske Srbije u više navrata, što je posebno osudilo ministarstvo spoljnih poslova Albanije.

Putnici koji prelaze preko Jarinja prinuđeni su da sa kosovske strane pešice hodaju oko četiri kilometara magistralnim putem do samog prelaza, ili nazad, a u jednom delu puta se provlače između vozila, vukući kofere i torbe, piše portal Kossev.

Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/IrfanLičina
Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/Irfan Ličina

U ponedeljak su se u blizini Jarinja pojavili i vojnici misije Kfora, a portal Kosovo onlajn prenelo je da se radi o pripadnicima američkih, poljskih i kanadskih snaga.

Tako su za tablice sa oznakom ‘KM’, koje se izdaju u Srbiji postale nevažeće, iako je to dogovoreno Sporazumom o slobodi kretanja, koji su Beograd i Priština potpisali još 2011. godine.

„Ovih tablica ima gotovo 9.500 i niko ne zna šta će biti sa ovim automobilima“, kaže za BBC na srpskom „Milica Andrić Rakić iz nevladine organizacije Nova društvena inicijativa.

Za tablice koje Srbija izdaje za gradove u Srbiji, sa oznakama gradova poput Beograda, Novog Sada i Niša, vlasti Kosova uvele su probne tablice, uz plaćanje takse.

Dok su vozači iz Srbije, kako su rekli za BBC na srpskom, bili zatečeni odlukom kosovskih vlasti da zabrane srpske tablice, za profesora Fakulteta političkih nauka u Prištini Nedžmedina Spahiua ona nije bila iznenađenje.

Objašnjava da su Priština i Beograd tu odluku potpisali još 2011, a potom i 2016. godine, ali mu je jasno da su „ljudi sa severa Kosova ljuti“.

„Kada naučite komšiju da prelazi pet godina preko vaše njive besplatno, a onda mu zabranite odjednom – on će biti nezadovoljan“, kaže on.

„Mi istu taksu plaćamo Srbiji godinama“, kaže Spahiu za BBC na srpskom.

Vozači sa Kosova godinama unazad ne mogu da uđu u Srbiju sa tablicama koje imaju oznaku ‘RKS’ (Republika Kosovo), već ih pri ulasku menjaju za privremene tablice sa grbom Republike Srbije.

Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/Irfan Ličina

Nadletanje aviona Vojske Srbije i optužbe

Dok blokada traje, zvaničnici iz Beograda i Prištine nastavljaju nadmetanje javnosti i uveravaju – da se zalažu za mirno rešenje.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je i da je u razgovoru sa čelnicima NATO, koji su ga uverili da će zaštiti srpsko stanovništvo, poručio da neće čekati duže od 24 sata na reakciju ove alijanse.

Premijer Kosova Aljbin Kurti u ponedeljak ujutru se najpre sastao sa komandantom Kfora i rekao da nema informacije da se ta misija sprema da interveniše na severu Kosova.

Kurti je potom u Prištini imao susret i sa premijerom Albanije Edijem Ramom, koji je pojavljivanje letelica Vojske Srbije ocenio je kao „teatralne poteze Srbije“.

Pripadnici Vojske Srbije u ponedeljak ujutru su bili parkirani na putu koji vodi ka administrativnom punktu Jarinje, prenela je Radio-televizija Srbije.

Deo srpske vojske u Raškoj je u stanju povišene borbene gotovosti, prema naređenju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a garnizon u vojnoj bazi Rudnica, posetio je ministar odbrane Stefanović, u društvu ambasadora Rusije.

Vučić je istakao da Srbija ničim nije prekršila Briselski sporazum, ni Rezoluciju 1244, niti je ugrozila očuvanje mira.

„Sedam dana traje potpuna okupacija oklopnim vozilima severa Kosova i Metohije koje sprovi priština i svi u međunarodnoj zajenici ‘gromoglasno ćute'“, kaže Vučić.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je da nastavlja da pažljivo prati situaciju na severu Kosova i poručio obema stranama da su „neprihvatljive“ sve dodatne provokacije ili jednostrane i nekoordinisane akcije.

„Srbija i Kosovo moraju bezuslovo da deeskaliraju situaciju na terenu, time što će odmah povući specijalne policijske jedinice i skloniti blokade na putevima“, naveo je Borel u saopštenju Evropske službe za spoljne poslove.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je posle razgovora sa Vučićem i Kurtijem napisao na Tviteru da je potrebno spustiti napetosti na severu Kosova i vratiti se dijalogu.

Kurti je ranije rekao da će Priština ukinuti uredbu o tablicama, kada isto učini i Beograd, ali za Vučića to bi značilo bi Srbija time zapravo priznala nezavisnost.

Većih napetosti na samim prelazima sada nema, dok se pripadnici kosovske jedinice za specijalne operacije ROSU svakodnevno smenjuju na straži, prolazeći pored teške mehanizacije kojom su nezadovoljni Srbi sa severa Kosova blokirali puteve i prelaze – koji se mogu preći samo pešice.

Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/Irfan Ličina

Vodič za razumevanje tablica na Kosovu

  • KS (Kosovo) – neutralne tablice, čije je izdavanje prestalo u septembru 2020. Iako su neki očekivali da će biti produženo, već godinu dana se zna da njihovo važenje prestaje septembra 2021. godine
  • RKS (Republika Kosovo) – tablice koje izdaju kosovske institucije. U Srbiji nisu važeće i svi koji u Srbiju ulaze sa ovim tablicama već godinama moraju da dobiju probne
  • KM, PR, UR i slično – tablice koje izdaje Srbija za gradove i opštine na severu Kosova. One su od 20. septembra zvanično nevažeće i nije jasno šta će biti sa njima
  • BG, NS, KG i slično – tablice za gradove u Srbiji koje izdaje Srbija. One su od 20. septembra takođe nevažeće na Kosovu, ali po sistemu recipročnosti, Kosovo će izdavati probne tablice na ulasku na njihovu teritoriju

Kosovo, tablice, automobili

Fonet/Božana Pavlica

Srbi optužili pripadnike Rosu za prebijanje, policija demantuje

Radio-televizija Srbije u četvrtak, 23. septembra objavila je da su pripadnici ROSU, specijalnih jedinica kosovske policije pretukli trojicu Srba i da su oni hospitovalozovani u Kosovskoj Mitrovici.

Policija Kosova demantovala je navode o prebijanju Srba na prelazu Brnjak, prenela je agencija Beta.

Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek rekao je za RTS da su kod hospitalizovanih Srba uočene „povrede kao posledica udaraca najverovatnije kundacima i nogama“.

U saopštenju policije navodi se da su „policajci zadržali, proverili, a zatim pustili trojicu vozača kosovske nacionalnosti, koji su dobili uputstva da se jave u policijsku stanicu Južna Mitrovica“.


Šta kaže Beograd, a šta i Priština

Dok su razni predstavnici Evropske unije, kao i Sjedinjenih Američkih Država pozivali na smirivanje napetosti i dijalog, predstavnici vlasti u Beogradu i Prištini međusobno su se optuživali za kršenje Briselskog sporazuma.

Premijer Kosova rekao je da privremene registarske tablice nisu odluka koja je usmerena protiv Srba na Kosovu.

„Naš cilj nije provokacija ili nestabilnost“, rekao je on.

„Sve što smo učinili je zakonito. Sprovodimo samo ono što se traži od isteklog sporazuma“.

Sa druge strane, predsednik Srbuhe Aleksandar Vučić je istakao da Srbija apsolutno ničim nije prekršila ni Briselski sporazum, ni Rezoluciju 1244, niti je na bilo koji način ugrozila očuvanje mira.

„Sedam dana traje potpuna okupacija oklopnim vozilima severa Kosova i Metohije koje sprovodi Priština i svi u međunarodnoj zajednici ‘gromoglasno ćute'“, naglasio je predsednik Srbije.

Kada bi Srbija povukla svoje mere prema Kosovu time zapravo priznala nezavisnost, smatra Vučić.

„Da povučemo mere da smo mi suverena država, a da oni nisu suverena država? Kad povučemo te mere, Kosovo je nezavisno i Srbija je priznala Kosovo“, rekao je.

Vučić je rekao da Brisel može da organizuje „šta god hoće“, misleći na sastanak između njega i Kurtija, i naglasio da on „neće da pristane na ono što oni misle da će da pristane“.

Srbija poštuje sve međunarodne sporazume koje je potpisala, Srbija će se uvek ponašati odgovorno i ozbiljno, ali Srbija i dalje pita kad kreće formiranje ZSO i kada će Kurtijeve oklopne jedinice biti povučene sa severa Kosova i Metohije, navodi se u saopštenju iz Vučićevog kabineta.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je u obraćanju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku izjavila da je Priština iracionalnom demonstracijom sile rasplamsala veliku krizu ali da Beograd ostaje posvećen pronalaženju rešenja zasnovanog na kompromisu.

Poruke iz Evrope i sveta

Predsednik Evropskog Saveta, Čarls Mišel, pozvao je na deeskalaciju situacije na Severu Kosova i nastavak pregovora u Briselu.

„Vreme je za Srbiju i Kosovo – Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija, da načine korak nazad i dovedu do deeskalacije, uključujući povlačenje jedinica Specijalne policije i uklanjanja barikada“, poručio je Mišel u objavi na Tviteru.

Ministarstvo spoljnih poslova Albanije pozvalo je Srbiju da „povuče oružane snage upućene na granicu sa Kosova“.

Kosovo, Jarinje, prelaz

BBC/Irfan Ličina

Albanija je, ističe se u saopštenju za javnost, posebno zabrinuta zbog „raspoređivanja srpskih oružanih snaga u blizini granica sa Kosovom i vojnih aviona koji lete blizu i iznad vazdušnog prostora Kosova, što podstiče pojedince na izazivanje nemira i nasilja, kao i na destabilizaciju Kosova“.

Ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan-Harčenko i izaslanik odbrane general-major Aleksandar Zinčenko bili su sa srpskim zvaničnicima u obilasku vojnih snaga Srbije u blizini prelaza sa Kosovom.

„Kod nas u Moskvi ta situacija izaziva veoma veliku zabrinutost“, rekao je tada ambasador Rusije.

Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara sekretara za evropska i evroazijska pitanja i novi izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan rekao je u razgovoru za Glas Amerike da su SAD angažovane sa evropskim partnerima zbog pojačanih tenzija između Srbije i Kosova i da se nadaju napretku u narednih nedelju dana.

„Verujemo da obe strane treba da se uzdrže od štetne retorike i usmere pažnju na dijalog pod pokroviteljstvom EU, koji mi stoprocentno podržavamo“, rekao je on.


Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari