Marijano Rahoj

EPA
Rahoj je bio premijer više od šest godina

Španski premijer Marijano Rohas je odstupio sa vlasti nakon što je izgubio glasnje o poverenju u parlamentu.

Naslediće ga socijalista Pedro Sančez, koji je pokrenuo glasanje o poverenju nakon što je izbio skandal u vezi sa korucijom u Rahojevoj stranci.

„Ispisaćemo novu stranicu u istoriji demokratije naše zemlje“, rekao je Sančez uoči glasanja u petak.

Rahoj je prvi premijer u novijoj istoriji Španije kome je izglasano nepoverenje.

Lider konzervativne narodne stranke bio je premijer od 2011. godin.

Tokom drugog dana rasprave Rahoj je priznao da će biti poražen i rekao poslanicima da mu je „čast što ostavlja Španiju u boljem stanju nego što ju je zatekao“.

Španski premijer Marijano Rahoj se rukuje sa liderom španske Radničke socijalističke partije Pedrom Sančezom posle glasanja u parlamentu. 1 jun 2018

EPA
Rahoj (levo) želi sreću nasledniku, socijalisti Pedru Sančezu

Sančez je obezbedio većinu uz pomoć nekoliko manjih partija, uključujući Baskijsku nacionalističku partiju (BNP) -180 poslanika ga je podržalo, 169 je glasalo protiv, a jedan je bio uzdržan.

Zašto je vlada pala?

Sančez je rekao da je Rahoj trebalo da preuzme odgovornost za korupciju u svojoj stranci nakon skandala koji je buknuo prošle nedelje nakon što je jedan bivši blagajnik stranke osuđen na 33 godine zatvora

Viši sud u Madridu je osudio Luisa Barsenasa zbog primanja mita, pranja novca i izbegavanja poreza.

Na sudu je otkriveno da je stranka finansirala izbornu kampanju iz „crnih fondova“.

Mnogi španski glasači su nakon učestalih skandala u tradicionalnim levim i desnim strankama centra dali svoje glasove novim partijama i pokretima kao što je levičarski Podemos („Možemo“) i centristički Siudadanos („Građani“) ili su se okrenuli regionalnim strankama.


Ko je novi premijer?

Analiza Gaja Hedžkoa, dopisnika BBC iz Madrida

Pedro Sančez

AFP
Povratak otpisanog: Pedro Sančez

Pedro Sančez se vinuo od potpunog anonimusa do lidera socijalista 2014. godine. Fotogenični ekonomista i bivši košarkaš pridobio je članstvo obećanjem da će ujediniti podeljenu stranku i vratiti je na vlast.

Usledila su dva ponižavajuća izborna poraza 2015. i 2016., nakon kojih je bio prinuđen da odstupi, a partija se vratila frakcijskim borbama.

Nekoliko meseci kasnije iznenadio je kritičare kada se vratio i pobedio na unutarstranačkim izborima.

Zbog odredbe španskog ustava koja nalaže da onaj ko pokrene glasanje o poverenju mora da bude spreman da preuzme vlast, ovaj umereni, ali ambiciozni četrdesetogodišnjak će postati premijer iako njegova stranka ima samo četvrtinu sedišta u parlamentu.

Šta sad?

Rahojev silazak sa scene doveo je četvrtu po snazi privredu u Evropskoj uniji u nestabilno stanje.

Očekuje se da Sančez do kraja sledeće nedelje formira vladu.

Međutim, posmatrači ukazuju da će, sa svega 84 od 350 sedišta u parlamentu, imat problema da nađe partnere koji će podržati predloge zakona.

Očekuje se da će Podemos podržati Sančeza, ali ne zna se da li ćeneke manje stranke kojesu glasale protiv Rahoja, poput katalonskih i baskijskih nacionalista, podržati novu vladu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari