Vladimir Putin tokom govora

Getty Images

Zapadne države i saveznici Ukrajine ne bi trebalo da razmišljaju o slanju trupa u tu zemlju, jer Rusija ima kapacitet da uzvrati u tom slučaju, kazao je ruski predsednik Vladimir Putin u godišnjem obraćanju naciji u Moskvi.

„Treba da shvate da i mi imamo oružje kojim možemo da gađamo mete na njihovoj teritoriji“, dodao je.

Predsednik Francuske Emanuel Makron prethodno je rekao da ne treba isključiti mogućnost slanja zapadnih trupa u Ukrajinu, ali su lideri članica NATO alijanse odbacile tu ideju.

Putin je optužio i Ameriku da „želi da uvuče Rusiju u trku naoružanjem“, a Zapad za „bezumnu rusofobiju“ i namere da stvori u Rusiji „prostor koji izumire“, ali tvrdi da su u tim nastojanjima „izgubili“.

Zapadna retorika preti da izazove „sukob nuklearnim naoružanjem čija bi posledica mogla da bude uništenje civilizacije“, smatra ruski predsednik.

Ruska invazija na Ukrajinu ušla je u treću godinu, a tačni brojevi žrtava obe strane nisu zvanično potvrđeni.

Dok ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tvrdi da je poginulo 31.000 ukrajinskih i 180.000 ruskih vojnika, Kremlj od septembra 2022. ne objavljuje podatke, a istraga BBC-ja u saradnji sa sajtom Medijazona pokazala je da je više od 45.000 ruskih boraca stradalo u Ukrajini.

Tokom obraćanja naciji Putin je kazao da Rusija trenutno ima inicijativu u „ratu“, koji je dosad uglavnom nazivao „specijalnom vojnom operacijom“.

„Cela zemlja“ je uz ruske vojnike koji se u bore u Ukrajini i „prolaze kroz ratnu mašinu za mlevenje“, smatra ruski predsednik.

„Klanjam vam se do poda“, dodao je pre nego što je održan minut ćutanja za poginule trupe.

Govor Vladimira Putina u Moskvi

REUTERS/Evgenia Novozhenina

Putinov govor prenošen je na ruskoj televiziji, ali i širom zemlje na velikim ekranima u otvorenim i zatvorenim prostorima, izveštava Ruski servis BBC-ja.

Govoreći o unutrašnjim pitanjima, pozvao je na jedinstvo u državi, koju je opisao kao „stub demokratije“, nešto više od nedelju dana nakon smrti opozicionog lidera Alekseja Navaljnog u zatvoru, za koju njegova porodica optužuje Kremlj.

Domaću ekonomiju nazvao je „najvećom u Evropi“ i petom na svetu, osvrnuvši se na podatke koji su pokazali da je ruski bruto domaći proizvod (BDP) prevazišao nemački.

Putin je istakao i da će Moskva pokušati da proširi saradnju sa arapskim zemljama, kao i državama Južne Amerike i Azije.

Predstavio je i niz novih politika na polju obrazovanja, inovacija, poreskih reformi, populacionih mera i zdravstva, čije sprovođenje je planirano do 2030. godine.

Vladimir Putin biće predsednički kandidat na izborima koji će se održati od 15. do 17. marta u nameri da osvoji novi šestogodišnji mandat i smatra se izrazitim favoritom za pobedu.


Pogledajte i ovu priču:

Rusija i Ukrajina: Kako Putinove pristalice zarađuju od ratne propagande
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari