Nestorović

BBC
Branimir Nestorović

„Pa ovde ne može da se prođe“, kaže pred zgradom Skupštine Srbije Branimir Nestorović, lider pokreta „Mi – glas iz naroda“.

Na putu ka glavnom ulazu, debitant u poslaničkim klupama naleteo je na zaštitnu ogradu koja okružuje zgradu u centru Beograda i na tren se zbunjeno vrteo, gledajući kuda će.

Prvi put od izbora 17. decembra, novi narodni poslanici okupljaju se u skupštini, gde je na rasporedu konstitutivna sednica.

Cilj je potvrditi mandate, položiti zakletvu i izabrati predsednika skupštine.

U pratnji dvojice kolega iz pokreta, Nestorović na pitanje šta očekuje od boravka u skupštinskim klupama, odgovara kratkim „nemam pojma, otkud znam“.

Planira li da često bude u skupštini?

„Jedno vreme, kratko, nemam baš volju da sedim ovde“, kaže Nestorović za BBC.

„U skupštini se, nažalost, kao što znate, ništa ne odlučuje.“

Nedaleko odatle, iza zaštitne ograde, na oko sat vremena pred početak sednice, stoji grupa poslanika Nove demokratske stranke (NDSS), koja u skupštinu ulazi kao deo opozicione koalicije Nada, uz Pokret za obnovu kraljevine Srbije (POKS).

„Šta se ovo dešava danas“, čuje se iz te grupe začuđeni glas Predraga Marsenića, poslanika NDSS-a.

„Nikada ovakve provere nisu bile, očigledno postoji neka vrsta straha, ne znam šta je u pitanju“, kaže Marsenić za BBC na srpskom.

„Pregledali su svakog poslanika ponaosob, otvarali nam torbe, ispod kola nam čak gledali, da li imamo bombe valjda, ne znam ni ja.“

Predrag Marsenić

BBC
Predrag Marsenić

Za razliku od Nestorovića i Marsenića, zvaničnik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević pred skupštinom nije bio u sakou.

Ležerno obučen, u džemperu i žutom prsluku, pozdravio se sa nekoliko ljudi ispred skupštinskog zdanja i krenuo u suprotnom pravcu.

„Poslanici Demokratske stranke neće prisustvovati današnjoj sednici“, rekao je Milivojević za BBC na srpskom.

„U vreme sednice, posetićemo studente i mlade koji su uhapšeni tokom protesta.“

Kupus

Posle izbora 17. decembra, opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja organizovala je niz protesta, optužujući vlast za navodno prekrajanje rezultata, pogotovo na beogradskim.

Traže ponavljanje glasanja.

Vlast odbacuje sve tvrdnje i navodi da opozicioni blok nije pružio dokaze, a izborni organi odbili su sve prigovore.

Protesti su bili mirni sve do nedelje, 24. decembra, kada su lideri opozicionog bloka pozvali pristalice da upadnu u zgradu Skupštine grada Beograda, tvrdeći da su pobedili u glavnom gradu i da vlast pripada njima.

Demonstranti su razbijali vrata i prozore na istorijskom beogradskom zdanju, da bi policija reagovala, uhapsivši nekoliko desetina ljudi.

Protesta je bilo i pred konstitutivnu sednicu.

Ispred Narodne skupštine okupilo se dvadesetak mladih iz pokreta Sviće, koji su posle izbora blokirali beogradske ulice, tražeći ažuriranje biračkog spiska.

Na licu su imali maske zečeva, aludirajući na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su tokom protesta „pobegli kao zečevi“, a u rukama šargarepe i kupus.

Skupština

BBC

„Šefe, koji ti je vrag“, napisali su na jednom transparentu, citirajući crtanog junaka Duška Dugouška, dok su sa drugog dodali: „Birački spisak vam je kao kupus“.

„Izbori su bili nelegitimni, čak i nelegalni, u svakom slučaju neregularni“, naveo je jedan od njih u novinarske mikrofone i nekoliko šargarepa koje su to izigravale.

Ka skupštini su potom poleteli listovi kupusa.

Međutim, završili su tek na haubama i krovovima nekoliko automobila parkiranih tik uz zaštitnu ogradu na platou ispred skupštinskog zdanja.

„Daj taj veliki kupus, da napravimo salatu“, kaže uz osmeh jedan od radnika obezbeđenja.

Skupština

BBC

Spisak zvanica

Pred ulazom u skupštinu se za to vreme grupa narodnih poslanika smenjuje u poziranju na stepenicama, pažljivo slušajući instrukcije fotografa.

„Prekrstite ruke“, kaže jednom od njih, što poslanik odmah radi.

Na drugom nizu stepenika počinje crveni tepih, uokviren špalirom svečane garde, koja sve vreme mirno stoji u plavim mundirima.

Skupština

BBC

Fotografisanje je završeno i ta grupa poslanika kreće ka ulazu.

Tamo ih dočekuje obezbeđenje sa spiskom u rukama.

„Kako ste, je l’ nas ima na spisku zvanica?“, kaže uz osmeh Miroslav Aleksić, jedan od opozicionih lidera, predstavnik koalicije Srbija protiv nasilja.

Iza skupštinskih vrata, poslanike potom čeka roj kamera i foto-aparata, koji im lica obasjavaju svetlošću bliceva.

Skupština

BBC

Radomir Lazović, takođe poslanik koalicije Srbija protiv nasilja, na drugom kraju zgrade, ulazi u manju raspravu sa obezbeđenjem zbog detaljnih provera.

„Nikada ovako nije bilo“, kaže koji tren kasnije za BBC na srpskom.

Po ulasku u skupštinu, poslanike i poslanice u centralnom holu, uz novinare, čeka još malo potpisivanja, a potom svako od njih dobije veliku plavu kesu.

Šta li se u njima nalazi?

„Nemam pojma“, kaže jedna od zaposlenih, zadužena za uručivanje tih poklona.

„Pitajte tamo“, dodaje, pokazujući na koleginicu za susednim stolom.

Ne zna ni ona, ali istražuje sadržaj: Kodeks ponašanja narodnih poslanika, Vodič za narodne poslanike, Pojmovnik, Interni akti, kao i Zbirka propisa.

Skupština

BBC

U centralnom holu je za to vreme sve više ljudi, pa je i žamor sve jači.

Marko Milošević, poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) i unuk nekadašnjeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, još jedan je debitant u poslaničkim klupama.

U kratkom razgovoru za BBC na srpskom, Milošević kaže da ga pre svega zanima oblast obrazovanja i da će se tokom mandata najviše njome baviti.

Da li bi u predstojećoj budućnosti mogao da ima i veću ulogu u okviru SPS-a?

„Ne bih znao šta da kažem, iskreno. Stvarno ne znam“, kaže Milošević.

Slobodan Milošević preminuo je 2006. godine u Haškom tribunalu, gde mu se sudilo za ratne zločine iz 1990-ih, tokom krvavih ratova u bivšoj Jugoslaviji.

Skupština

BBC
Marko Milošević

Zakletve

U neformalnim razgovorima pred sednicu, niko od poslanika nije očekivao da će danas biti izabran predsednik skupštine.

„Obično pre toga dođe do nekakvih konsultacija i dogovora opozicije i vlasti, a sada toga nije bilo“, rekao je Marsenić za BBC.

„Položićemo zakletvu i verujem da će to biti kraj za danas“, dodao je.

Tako je i bilo.

Ali uz mnogo bure.

Posle intoniranja himne „Bože pravde“, poslanici „Srbije protiv nasilja“ i koalicije Nada ustali su iz klupa i počeli da prave buku.

Nosili su transparente „Pokrali ste izbore“, „Lopovi, vratite mandate“, „Izdaja vam neće proći, Kosovo je Srbija“ i „Izborne ‘pobede’ plaćate kosovskim porazima“.

Skupština

Reuters

Na skupštinskoj galeriji, tačno prekoputa njih, iznad poslanika vlasti, našao se veliki transparent.

„Dosovske lopuže, opet biste da pljačkate Srbiju, neće moći“, pisalo je na njemu, što su poslanici Srpske napredne stranke podržali dugim aplauzom.

Demokratska opozicija Srbije (DOS) bila je široka koalicija sa kraja devedesetih koja je 5. oktobra 2000. godine svrgla Miloševića sa vlasti.

Poslanicima su potvrđeni mandati i pristupilo se polaganju zakletvi.

raspored mandata u skupštini srbije, skupština srbije

BBC

„Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika, obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi“, ona glasi.

Međutim, poslanici opozicionih koalicija Nada i Srbija protiv nasilja tome nisu prisustvovali.

Zakletvu su položili u skupštinskom holu, pred novinarima.

„Zakletvu ne želimo da polažemo sa ljudima koji su mandate stekli krađom izbora, koji svakodnevno krše zakone i kojima reči ove zakletve ništa ne znače“, naveli su.

Skupština

BBC

Udaljeni tek nekoliko metara dalje, iza zida od kamera i novinara, njihovo obraćanje su tiho posmatrali poslanici SNS-a Dejan Bulatović i Dragan Jovanović.

Bulatović prvo pristaje na izjavu za BBC, ali je već koji tren kasnije odbija, navodeći da je „danas potpuno dekoncentrisan“.

„Hajde neki drugi dan“, kaže kratko.

„Evo možda hoće Dragan… Hajde, Dragane, za BBC.“

Jovanović samo sleže ramenima i odmahuje glavom.

„BBC na mome radiju, Oslobođenje u mojim rukama“, kaže Jovanović, dugogodišnji predsednik opštine Topola, citirajući pesmu sarajevske grupe Zabranjeno pušenje.

Ipak, nešto posle 12 časova, svi poslanici SNS-a poređali su se ispred mikrofona, kada se novinarima obratio lider naprednjaka Miloš Vučević.

Skupština

BBC

Postupak opozicije nazvao je „ljagom i senkom na našu državu“.

„Izveli su taj performans, igrokaz, svojevrstan vid nasilja i fizičkog i verbalnog, pokazali građanima da za njih ne postoji jedna otadžbina, jedna država i da im nisu svi jednaki“, rekao je Vučević.

Na pitanje kada će konstitutivna sednica biti nastavljena, odgovara da ne zna.

Iz grupe naprednjaka sve vreme štrčale su glave Dejana Tomaševića i Željka Rebrače, nekadašnjih reprezentativaca Srbije u košarci.

Vladajućoj stranci pristupili su tokom kampanje za prethodne izbore i takođe su debitanti u poslaničkim klupama.

„Bez komentara“, navodi Rebrača kratko na pitanje BBC-ja za izjavu.

„Dođi nam, Željko, nekada u posetu“, kaže mu Tomašević koji tren kasnije.


Pogledajte video: Pobednici i gubitnici u izbornoj noći

Srpska napredna stranka osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima, najveće iznenađenje priredio je doktor Branislav Nestorović.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari