pucnjava u Beogradu, škola, policija

BBC/Slobodan Maričić
Grupa zabrinutih roditelja ispred škole čeka vesti

Tekst je ažuriran 9. avgusta

Roditelji dece koja su stradala 3. maja u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ podneli su tužbu protiv 13-godišnjeg napadača i njegovih roditelja, rekli su iz Višeg javnog tužilaštva, prenosi Radio-televizija Srbije (RTS).

Tužbom se zahteva naknada nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usled smrti bliskog lica i pretrpljenog straha, navela je Milica Veličković, portparolka Višeg suda.

Dečak je bio učenik ove škole, a tog dana je, prema policijskoj istrazi, pucnjima iz pištolja usmrtio osmoro učenika i školskog čuvara.

Dvanaest dana posle pucnjave, u bolnici je preminula teško ranjena devojčica, čime se broj žrtava popeo na 10.

Dečak je „krivično neodgovoran“, pošto nema navršenih 14 godina što je starosna granica za snošenje krivične odgovornosti, saopštilo je Više javno tužilaštvo dana kada je došlo do ubistva.

Uhapšen je neposredno posle tragedije i od tada je pod stručnim nadzorom.

Njegov otac je u pritvoru i protiv njega se vodi istraga zbog izazivanja opšte opasnosti, a 28. jula ove godine produžena mu je mera pritvora za još tri meseca odlukom Apelacionog suda u Beogradu.

Dečakova majka je pod istragom zbog sumnje da je počinila krivično delo zapuštanja i zlostavljanja maloletnika.

Viši sud u Beogradu je prošlog meseca u julu doneo rešenje o privremenoj meri zabrane prodaje i iznajmljivanja imovine u vlasništvu majke dečaka u parničnom postupku.

Sud je prethodno i ocu K. K. odredio privremene mere zabrane raspolaganja i otuđenja imovine u krivičnom postupku koji se vodi protiv njega.

Tri nedelje posle tragedije, oglasila se porodica 13-godišnjaka koji je pucao, izražavajući saučešće žrtvama.

„Duboko i najiskrenije žalimo i upućujemo saučešće svakoj porodici zbog njenog gubitka, a koji je svaki i naš gubitak. Večno u tuzi“, rekli su.

Saopštenje je objavila advokatska porodica koja ih zastupa.

Posle tragedije, Ministarstvo prosvete donelo je odluku da se školska godina u osnovnim i srednjim školama naprasno završi 6. juna, odnosno dve nedelje ranije od predviđenog.

Šta se dogodilo u školi ‘Vladislav Ribnikar’

Dečak od 13 godina, učenik sedmog razreda, osumnjičen je da je iz očevog pištolja 3. maja ubio osmoro đaka i čuvara, a ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Dvanaestog dana posle tragedije, u beogradskoj bolnici je preminula devojčica, teško ranjena u pucnjavi, čime se broj žrtava popeo na 10.

Dečak koji se tereti za zločin trenutno je, prema rečima zvaničnika, na Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu.

Protiv njegovog oca koji je u pritvoru vodi se istražni postupak pod sumnjom da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, za koje je zaprećeno do 12 godina zatvora.

masovna ubistva u Srbiji

BBC

Odmah posle nezapamćene tragedije, vlasti su odlučile da rasporede policajce u svim školama u Srbiji, kojih ima oko 1.800, a predsednik države Aleksandar Vučić rekao je u više navrata da veruje da će to „doprineti smanjenju vršnjačkog nasilja do 80 odsto“.

Zbog ove tragedije, a potom i nove samo dan kasnije kada je u selima kod Mladenovca, beogradskoj prigradskoj opštini, ubijeno osam ljudi, a 13 ranjeno, na poziv dela opozicije organizovan je niz protesta pod sloganom Srbija protiv nasilja, od kojih je poslednji održan u subotu, 5. avgusta.

Opozicija optužuje Vučića i njegovu vlast za dugogodišnje stvaranje ambijenta koje je doprinelo porastu nasilja u zemlji, što on negira i uzvraća da je su protesti „politička zloupotreba tragedija“.


Otac maloletnog dečaka u pritvoru, utvrđuje se odgovornost majke

Otac maloletnog dečaka V.K. je u pritvoru, a na saslušanju je „negirao izvršenje krivičnog dela“, saopštilo je tužilaštvo ranije.

Posle saslušanja oca u tužilaštvu, Irina Borović, pravna zastupnica porodice osumnjičenog, rekla je da je oružje bilo „zaključano i pod šiframa, pa i dopunski obezbeđeno u odnosu na ono što zakon propisuje“.

Otac je osumnjičen da je „obučavao sina da rukuje vatrenim oružjem i municijom, tako što ga je vodio u streljački klub kako bi uvežbavao gađanje meta iz vatrenog oružja, uprkos činjenici da dete ima 13 godina i da takva aktivnost i obuka očigledno ne odgovaraju njegovoj životnoj dobi“.

Tereti se i da nije adekvatno držao oružje u kući, odnosno tako da do njega ne može niko drugi da dođe osim njega.

Osumnjičeni je i to negirao.

Pokrenuta je i istraga protiv majke dečaka kako bi se utvrdilo, saopštilo je tužilaštvo, da li se „u njenim u radnjama stiču elementi krivičnog dela Zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica iz člana 193 Krivičnog zakonika“.


Šta piše u članu 278. Krivičnog zakona?

Ko požarom, poplavom, eksplozijom, otrovom ili otrovnim gasom, radioaktivnim ili drugim jonizujućim zračenjem, električnom energijom, motornom silom ili kakvom drugom opšteopasnom radnjom ili opšteopasnim sredstvom izazove opasnost za život ili telo ljudi ili za imovinu većeg obima, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

Ako je usled dela iz člana 278. nastupila smrt jednog ili više lica, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do dvanaest godina.


Pogledajte kako je region reagovao na tragediju u Beogradu:

Tuga širom Balkana zbog tragedije u Beogradu
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari