tragedija u Beogradu, muškarac plače

Reuters/ZORANA JEVTIC

Dan posle tragedije u Beogradu, kada je 13-godišnji učenik u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ ubio osmoro dece i čuvara, a ranio sedmoro, Vlada Srbije usvojila je niz mera u cilju povećanja bezbednosti đaka i građana, potvrđeno je Tanjugu u vladi, prenosi RTS.

Jedna od njih je i dvogodišnji moratorijum za izdavanje dozvola za držanje i nošenje oružja, kao i revizija svih izdatih dozvola za držanje oružja u roku od tri meseca.

Među usvojenim merama je i kontrola načina držanja oružja – da li se oružje čuva odvojeno od municije i da li je onemogućen pristup oružju maloletnicima – u roku od šest meseci, kao i kontrola rada svih streljana u Srbiji u roku od tri meseca.

Osumnjičeni dečak je, prema policijskim podacima, koristio očeve pištolje za napad.

Sve mere je u prvom obraćanju posle tragedije, na konferenciji za medije predložio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

„Nemoguće da niko ne odgovara“ za pucnjavu i to „neće proći tek tako“, naveo je Vučić u sredu, nekoliko sati posle zločina u školi.

Dan kasnije, vlada je krenula u sprovođenje predloga.

Koje sve mere predlaže vlada?

„Zbog toga što danas zrelost nastupa ranije, kao i fizička snaga, te je moguće da i deca počine krivična dela, moj predlog je da spustimo granicu za krivičnu odgovornost sa 14 na 12 godina“, rekao je Vučić u sredu.

Dan kasnije, vlada je naložila Ministarstvu pravde da u okviru postojeće Radne grupe za izmenu Krivičnog zakonika pripremi izmene zakona, a sve kako bi se maloletnim i drugim neovlašćenim licima onemogućilo dođu u posed vatrenog oružja.

Potom i da razmotri spuštanje krivičnopravne odgovornosti sa 14 na 12 godina, uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.

To je nešto oko čega će se „lomiti koplja“, rekao je Vučić.

Vlada Srbije, takođe po njegovoj preporuci, naložila je i ministarstvima prosvete i zdravlja da u saradnji, u roku od mesec dana, pripreme propise koji će omogućiti uvođenje obaveznih testova na narkotike u školama.

Oni će važiti za srednjoškolce i učenike sedmog i osmog razreda osnovnih škola.

tragedija u Beogradu, cveće, igračke

Reuters/ANTONIO BRONIC

Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja naloženo je i da razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, kao što su internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže.

Cilj toga, kako se navodi, jeste „zabrana programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika“.

Vlada će u roku od deset dana formirati i Radnu grupu za bezbednost dece na internetu, navodi se.


Pogledajte video:

Tragedija u Beogradu: Dan kada je glavni grad Srbije zanemeo
The British Broadcasting Corporation

Šta je rekao Vučić?

Da ljudi u Srbiji traže uvek krivca, ne preispitujući sebe gde su svi pogrešili i šta kod sebe treba da menjaju.

On je dodao da se napad dogodio u jednoj od tri najbolje škole u Srbiji, kao i da su policijski službenici obavili svoj posao, obišli školu i razgovarali sa svima pre nastave, a da je obezbeđenje veoma dobro uklopljeno u školu.

Naveo je da u Beogradu postoji 331 škola, a da ima 142 školska policajca, dodajući da će predložiti da taj broj bude povećan.

„Ne možemo da imamo u celoj Srbiji policajca po školi, nemoguće je, ali da probamo da još veći broj policajaca imamo po školama“, rekao je Vučić.

Jedan od predloga predsednika odnosio se na medije i programe u kojima se ističe nasilje, koje može da našteti fizičkom i mentalnom razvoju maloletnika.

Ocenio je da moraju da se promene vrednosti i način ponašanja, naglašavajući da je to pitanje za celo društvo u Srbiji.

„To nije pitanje vlasti i opozicije… To je pitanje za naše društvo, pitanje našeg opstanka, pitanje za celu naciju hoćemo li da budemo dovoljno odgovorni, dovoljno ujedinjeni u tome da sebe pokušamo da promenimo i priznamo sopstvene greške“, rekao je predsednik.

Istakao je da bi bilo drugačije da je zločin „počinio neko ko ima 50 ili više godina, jer bi onda moglo da se kaže da je „mnogo gledao rijalitije“, ali da je ovde reč o detetu.

„Deca ne gledaju televiziju. To njih ne interesuje, to je uređaj koji je za njih ukras za kuću. Nama su najpopularnije grupe koje pričaju o ubistvima i glupostima.

„Kad kažem nama, nije to samo kod nas, toga imate svake nedelje u drugim zemljama, SAD, Rusiji, Novom Zelandu, i drugim zemljama“, rekao je Vučić.

On je naveo da je Srbija „postala deo globalnog sveta“, i to „ne samo u dobrim, već i u najgorim stvarima“, pa da zato „treba da se preispitamo šta i kako“.


Možda će vas zanimati i ova priča

Gde na svetu ima najviše oružja
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari