Iz budžeta nejasno koliko košta vatromet 1Foto EPA KOCA SULEJMANOVIC

Komentari oko visine sume koju je gradska vlast planirala da potroši na ispaljivanje vatrometa još se ne smiruju, a zamenik gradonačelnika Goran Vesić tim povodom je juče izjavio da se u javnost plasira „lažna i lako proverljiva vest“.

On je za TV Prva rekao da „Beograd već decenijama priređuje vatromet povodom velikih svečanosti, baš kao i svi drugi gradovi na svetu“, ali da je u javnost dospela vest da košta „mnogo više nego što je zaista plaćen“. Ipak, da nije „lako proverljiv“ podatak u pitanju, govore i nejasni izvodi iz nedavno izglasanog budžeta za narednu godinu, iz koga ni odbornicima koji su za njega glasali, nije moglo da bude jasno o kolikoj ceni se zapravo radi.

– Budžet grada se objavljuje u Službenom listu i tu tačno piše koliko se u šta ulaže. Beograd će sledeće godine za devet vatrometa izdvojiti manje od 50.000 evra i to su vatrometi za Novu godinu, pravoslavnu Novi godinu, oslobođenje Beograda u Prvom i Drugom svetskom ratu, Dan državnosti, manifestaciju Dani Beograda, Filharmoniju na otvorenom. Vatromet za doček Nove godine koštaće oko 8,5 hiljada evra, a proslavne Nove godine oko 4.000 evra. Sidnej, recimo, potroši milione evra za vatromet, ali oni su bogatiji od nas i imaju tu tradiciju. Dakle, ništa se ove godine nije dogodilo što nije i svih prethodnih i žao mi je što se ovakve, lažne vesti plasiraju u javnosti- kazao je Goran Vesić za TV Prva a preneo Beoinfo.

Vesić nije naveo ko to plasira „lažne vesti“, ali je pre dva dana reagovao i gostujući na TV Pink, kada je glumca Branislava Trifunovića, koji je govorio na subotnjem protestu „Stop krvavim košuljama“, optužio da je „izgovorio masnu i tešku laž“ da je za vatromet izdvojeno 850.000 evra. O istoj cifri bilo je govora i na skupštinskom zasedanju tokom rasprave o budžetu, kada je opozicija skrenula pažnju na taj izdatak.

„U budžetu Grada Beograda za sledeću godinu za tu namenu opredeljeno je 5,8 miliona dinara, što je manje od 50.000 evra“, rekao je tada Vesić na TV Pink i dodao da su „protesti koje organizuje Dragan Đilas pod maskom studenata i nekakvih nevladinih organizacija, a svi znamo da ih on organizuje i plaća, očigledno postali takmičenje u tome ko će da izrekne veću laž“.

U tekstu budžet, međutim, nije jasno navedeno koliko će koštati sam vatromet, već da će 99,2 miliona dinara, osim te stavke, obuhvatiti i nekoliko ne tako transparentnih „specijalizovanih usluga“. Interesantno, u istom razdelu našle su se i usluge javnih preduzeća, mobilne aplikacije i neke javne nabavke.

„U okviru aproprijacije 424- Specijalizovane usluge, planirano je 99,2 miliona dinara a sredstva su namenjena za usluge ispaljivanja vatrometa na više lokacija u gradu Beogradu na otvorenom prostoru sa scensko vizuelnim efektima sa pratećom pirotehničkom opremom, prilikom organizovanja različitih događaja i manifestacija u organizaciji grada Beograda i Sekretarijata, kao i za angažovanje javnih komunalnih preduzeća čiji je osnivač Grad Beograd za potrebe organizacije i koordinacije događaja i manifestacija od značaja za grad Beograd, zatim za potrebe sprovođenja postupka javne nabavke i sredstva za izradu aplikacije za „pametne uređaje“- telefone, tablete i sl, a koja ima za cilj podizanje ekološke svesti za prijavljivanje neuređenih površina“, navedeno je u tekstu budžeta.

Za deo javnosti koji već nekoliko dana na društvenim mrežama komentariše ovaj trošak, prepirka oko konačne cifre je bespredmetna, jer je, po njima, i 50.000 evra za pirotehničku zabavu od nekoliko minuta, preveliki izdatak.

Gardijan piše „gluposti“

Govoreći o novogodišnjoj rasveti i pisanju “Gardijana” da bi za uloženi novac moglo da se zaposli 600 vozača, Vesić je rekao da je reč o sponzorisanom tekstu Rokfeler fondacije, kao i da se zna da iza takvih tekstova ne stoji redakcija.

„To su gluposti, mogao bi tako Gardijan da se pozabavi time kako je osvatljen London i da predloži gradonačelniku Londona da umesto toga pomogne siromašne građane. Nema nijednog velikog evropskog grada koji nema novogodišnju rasvetu i mi smo ponosni kako Beograd izgleda. Mi smo grad koji živi od turizma i kao grad smo za 2017. godinu zaradili oko 800 miliona evra, a u oktobru ove godine već smo prevazišli broj turista iz cele protekle. Do kraja godine rast broja turista biće između 17 i 18 odsto- rekao je Vesić za TV Prva, a preneo Beoinfo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari