Došlo je vreme da razmišljamo o nezamislivom – era američke dominacije kada je reč o spoljnopolitičkim pitanjima, po svemu sudeći, bliži se kraju. Kako se taj trenutak bude približavao, glavno pitanje će biti koliko su za njega Sjedinjene Države spremne.

Uspon Azije u poslednjih nekoliko decenija više je od priče o brzom ekonomskom rastu. To je priča o regionu koji doživljava preporod u kojem su umovi ljudi ponovo otvoreni, a njihovi stavovi osveženi. Kretanje Azije ka ponovnom zadobijanju centralne uloge u globalnoj ekonomiji ima toliki zamajac da se gotovo ne može zaustaviti. Iako transformacija ne mora uvek da bude nezaustavljiva, više nema mesta za sumnju da je na pomolu vek Azije i da će se „svetska hemija“ značajno promeniti. Globalni lideri, bez obzira na to da li su politički odlučioci ili intelektualci, imaju odgovornost da pripreme društva za predstojeće globalne promene. Ali previše američkih lidera izbegava tu odgovornost. Prošle godine, na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu dva američka senatora, jedan član Predstavničkog doma Kongresa SAD i zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost učestvovali su na forumu o budućnosti američke moći (ja sam bio predsedavajući). Kada su bili upitani kakvu budućnost očekuju kada je reč o američkoj moći, kao što je i bilo očekivano, saopštili su da će SAD i dalje biti najmoćnija država na svetu. Kada su bili upitani da li je Amerika spremna da postane druga najveća ekonomija na svetu, bili su pritvorni.

Njihova reakcija je bila razumljiva – čak i razmatranje mogućnosti da SAD postanu „broj dva“ za američkog političara je ekvivalent profesionalnom samoubistvu. Izabrani zvaničnici moraju svuda u različitoj meri da se prilagode da bi ispunili očekivanja onih koji su ih doveli na funkciju. S druge strane, intelektualci imaju specijalnu obavezu da razmišljaju o nezamislivom i govore neizrecivo. Oni bi trebalo da razmotre sve mogućnosti, čak i one neprijatne, i pripreme narod za moguće događaje. Poštena diskusija o nepopularnim idejama je ključna karakteristika otvorenog društva.

Ali veliki broj intelektualaca u SAD ne izvršava ovu obavezu. Ričard Has, predsednik Saveta za spoljne odnose, nedavno je ukazao da bi SAD „već mogle da budu u drugoj deceniji još jednog veka Amerike“. Inače, Klajd Prestovic, predsednik Instituta za ekonomsku strategiju, kaže da „po svemu sudeći ovaj vek može na kraju da bude još jedan vek Amerike“. Definitivno postoji mogućnost da se takva predviđanja pokažu tačnim; ako se obistine, na dobitku će biti ostatak sveta. Jaka i dinamična ekonomija, ponovo ojačana jeftinim gasom iz škriljaca i ubrzanom inovacijom, bi ponovo osnažila globalnu ekonomiju u celini. Amerikanci su za ovaj ishod više nego spremni; priprema nije potrebna.

Međutim, ako se centar svetske gravitacije okrene ka Aziji, Amerikanci će biti bolno nepripremljeni. Mnogi su i dalje na šokantan način nesvesni koliko je ostatak sveta napredovao, naročito Azija. Amerikancima je potrebno saopštiti jednostavnu, matematički tačnu istinu. Sa tri odsto svetskog stanovništva, SAD više ne mogu da dominiraju svetom, jer Azijati sa 60 odsto svetske populacije više ne zaostaju. Ali verovanje da je samo Amerika zemlja puna vrlina, jedini tračak svetlosti u mraku i nestabilnom svetu, i dalje oblikuje stav mnogih Amerikanaca. Neuspeh američkih intelektualaca da ospore te ideje i pomognu američkom narodu da se otarase bezbrižnih stavova zasnovanih na neznanju nastavlja kulturu preterane zaštite javnosti.

Iako su Amerikanci skloni da primaju samo dobre vesti, uspon Azije nije baš loša vest. SAD treba da shvate da azijske zemlje ne teže da dominiraju Zapadom, već da ga kopiraju. One teže da grade jaku i dinamičnu srednju klasu i da uspostave onu vrstu mira, stabilnosti i prosperiteta kakvu Zapad odavno uživa. Ova izrazita socijalna i intelektualna transformacija koja je u toku u Aziji obećava da će da je od ekonomskog rukovodstva uzdigne do globalnog rukovodstva. Kina, koja je i dalje na mnogo načina zatvoreno društvo, ima otvoreni um, dok su SAD otvoreno društvo sa zatvorenim umom…

Autor je dekan Fakulteta političkih nauka Li Kuan Jo, Univerziteta u Singapuru

Copyright: Project Syndicate, 2013.

www.project-syndicate.org

Danas ima ekskluzivno pravo objavljivanja u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari