Dnevni list Danas je u sredu, 17. maja u rubrici „Društvo“ doneo vest koja sadrži demanti na deo teksta nagrađenog serijala „Kabinet doktora Koštunice“, kao i odgovor NUNS-ovog žirija koji je učestvovao u izboru nagrađenih radova za istraživačko novinarstvo 2011. godine. Paradoksalno je, međutim, i nespojivo sa osnovnim načelima profesionalne etike, da list Danas prenosi vest koju je potpisala Beta, kao jedna od zainteresovanih strana, a da pri tom ne zatraži komentar i druge, ništa manje zainteresovane strane, to jest autora čiji je rad doveden u pitanje.


Kako je sporni tekst već od samog početka predstavljao smetnju kvazidemokratskim, ’nezavisnim’ medijima u Srbiji koji su ga od početka bojkotovali, nastojeći da minimiziraju njegovu vrednost objavljivanjem demantija (ovo je već drugi povodom istog teksta), to bih ovom prilikom želeo da javnosti predočim malu, prigodnu hrestomatiju pojedinih naslova iz arhive Bete kao ilustraciju njihovog „objektivnog, pouzdanog i profesionalnog“ rada.

Na dan 11. januara 2003. Blic i Politika donose Betinu vest (Blic pod naslovom „Čume minirao ’Diffens’?“ a Politika „Ljiljana Buha ponovo optužuje supruga“), formulisanu tako da izgleda kao da Ljiljana Buha potvrđuje ono što je već izjavio Koštuničin kabinet godinu dana pre toga: „Beti je potvrđeno da je Ljiljana Buha ponovila većinu navoda iz otvorenog pisma predsedniku SRJ Vojislavu Koštunici, koje je objavljeno u štampi prošle godine.“

„Tužilaštvo ćuti o pokušaju ubistva Vojislava Koštunice“ naslov u Nacionalu od 4. februara 2003. (na osnovu Betine vesti); u to vreme, kao što znamo, vršene su završne pripreme za ubistvo Đinđića.

Kao ekspozitura Koštuničinog kabineta, Beta je bila agencija zadužena, u martu 2003, za plasiranje Koštuničinog demantija da ima ikakve veze sa Legijom: „Vojislav Koštunica opovrgava da je imao kontakte sa JSO“ (Večernje novosti, Blic, Politika, a na osnovu Betine vesti).

Nakon hapšenja Legije, Beti je pripala čast da obznani strategiju Koštuničine vlade kroz usta funkcionera DSS Mihajlova, koji najavljuje „da je svedočenje Lukovića veoma važno za istinu jer su uništeni materijalni dokazi, kuća u Šilerovoj, i ubijena dva svedoka (DSS: Nećemo politizovati slučaj Legija, Politika od 11. maja 2004).

Dnevnik od 22. maja 2008, pod naslovom „Zvezdanu Jovanoviću slava Gavrila Principa“ prenosi Betinog izveštača iz Haga, koji ne propušta da verno i doslovno citira Šešeljevu poruku da „Zvezdan Jovanović, koji je osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, zaslužuje ’slavu Gavrila Principa u srpskoj istoriji’“.

Ovo su samo neke od vesti Novinske agencije Beta koja, po sopstvenim rečima, već 17 godina predstavlja „jedan od najpouzdanijih i najuglednijih medija u jugoistočnoj Evropi“. Kako se iz priloženog vidi, Beta pokušava da spere prljavu prošlost sa sebe igrajući na kartu lakovernosti i kratkog pamćenja čitalaca, ali pitanje zbog kojeg je ova novinska agencija pomenuta u spornom tekstu ostaje i dalje nerešeno: Zašto su Šiptar i Kum vozili Ljiljanu Buhu upravo u Betu, a ne, na primer, u Tanjug, Fonet ili, nedajbože, Rojters?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari